Login lub e-mail Hasło   

Rodzaje kotłów gazowych

Kotły gazowe są obecnie jednymi z najczęściej wybieranych urządzeń grzewczych. Możemy je podzielić m.in. na kotły niskotemperaturowe, kondensacyjne i z zamkniętą komorą spalania.
Wyświetlenia: 183 Zamieszczono 29/08/2017


Każdy z nas chce zapewnić swojej rodzinie ciepło nawet w najmroźniejsze zimowe dni. Obecnie mamy wiele rozwiązań, które pozwalają na wydajne ogrzanie naszego domu. Wiele z nich oprócz ciepła zimą pozwala również na ogrzanie wody przez cały rok, służą do tego tzw. urządzenia dwufunkcyjne. Obecnie jednymi z najpopularniejszych urządzeń do ogrzewania domu są kotły gazowe.

Zalety kotłów gazowych

Do największych zalet kotłów gazowych można zaliczyć ich wysoka sprawność cieplną. Są to więc urządzenia bardzo wydajne, które z niewielkiej ilości paliwa, potrafią wytworzyć bardzo dużo energii cieplnej. Są to też jedne z najwygodniejszych rozwiązań grzewczych na rynku, które są właściwie bezobsługowe, jeżeli zapewni się im stały dostęp do instalacji gazowej. Dzięki temu kotły gazowe są dużo bardziej komfortowe w obsłudze w porównaniu np. z kotłami na paliwa stałe, które trzeba co jakiś czas tymi paliwami uzupełniać.

Rodzaje kotłów gazowych

Kotły kondensacyjne

Wśród kotłów gazowych to właśnie kotły kondensacyjne cieszą się obecnie bardzo dużą popularnością i są jednym z częstszych wyborów, jeżeli chodzi o urządzenia grzewcze do domu. Ich fenomen polega na wykorzystaniu zjawiska kondensacji, czyli skraplania się pary wodnej. Skraplana woda jest następnie ponownie wykorzystywana do ogrzewania, dzięki czemu kotły te są niezwykle wydajne. Sprawność tego rodzaju urządzeń potrafi przekroczyć 100% co czynie je pod tym względem praktycznie bezkonkurencyjnymi. Jeżeli więc zależy nam na bardzo wydajnym systemie grzewczym do naszego domu, powinniśmy wybrać właśnie kotły kondensacyjne.

Kotły niskotemperaturowe

Innym rodzajem kotłów gazowych są kotły niskotemperaturowe. Wykorzystuje się je w coraz bardziej popularnych systemach ogrzewania niskotemperaturowego. Rozwiązania te również cieszą się wysoką sprawnością energetyczna, a dzięki niższej temperaturze, która jest wytwarzana, możliwe jest również mniejsze zużycie paliwa, co z kolei przekłada się na niższe koszty. Jest to również jedno z bardziej ekologicznych rozwiązań, wśród kotłów gazowych. Z reguły kotły niskotemperaturowe pozwalają na obniżenie kosztów ogrzewanie nawet do 10%. Jeżeli natomiast chodzi o temperaturę wody grzewczej, to w tego rodzaju kotłach nie przekracza ona 75 stopni Celsjusza, a przez większość czasu utrzymywana jest na niższym poziomie np. 40 stopni Celsjusza.

Kotły z zamkniętą komorą spalania

Jest to bardzo ciekawe rozwiązanie grzewcze, które w przypadku kotłów o mniejszej mocy nie wymaga budowy komina. Kotły z zamkniętą komorą spalania bywają nazywane również kotłami „turbo” ze względu na zastosowany w nich wentylator. Często bywają one wykorzystywane w energooszczędnych domach, gdzie stawia się na nowoczesność i bezpieczeństwo. Ten typ kotłów powietrze do spalania przyjmuje nie z pomieszczenia, w którym się znajduje, ale z zewnątrz dzięki specjalnemu przewodowi wyprowadzonemu na zewnątrz budynku. Drugim przewodem natomiast z kotła usuwane są spaliny i inne związki, które należy wydalić. Zasysanie powietrza, jak i wyrzut spalin możliwe są dzięki zastosowaniu w tego rodzaju kotłach specjalnego wentylatora.

Podobne artykuły


14
komentarze: 2 | wyświetlenia: 772
14
komentarze: 11 | wyświetlenia: 826
13
komentarze: 0 | wyświetlenia: 835
13
komentarze: 8 | wyświetlenia: 148
12
komentarze: 12 | wyświetlenia: 590
12
komentarze: 2 | wyświetlenia: 661
12
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1218
12
komentarze: 18 | wyświetlenia: 1374
12
komentarze: 6 | wyświetlenia: 1316
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 886
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 629
11
komentarze: 3 | wyświetlenia: 745
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 392
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 511
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 648
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska