JustPaste.it

Jak wybrać program do wypełniania PIT?

W czasach cyfryzacji mamy do dyspozycji wiele aplikacji do wypełniania deklaracji podatkowych. Jak wybrać najlepszy program?

W czasach cyfryzacji mamy do dyspozycji wiele aplikacji do wypełniania deklaracji podatkowych. Jak wybrać najlepszy program?

 

Wybór programu do wypełniania deklaracji PIT

Wraz z końcem kwietnia upływa czas na złożenie w urzędzie skarbowym większości deklaracji podatkowych. Nie warto zwlekać z tym do ostatniej chwili. Jeżeli chcemy samodzielnie podjąć się tego zadania, a ponadto mamy zamiar wypełnić deklarację korzystając z dedykowanego programu powinniśmy wziąć pod rozwagę kilka niezwykle istotnych kwestii.

Na rynku dostępnych jest wiele programów przy pomocy których rozliczymy należny podatek. Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze? Jak najskuteczniej wypełnić formularze podatkowe? Podpowiadamy w dzisiejszym artykule.

Aplikacje podatkowe to bezsprzecznie wygodne rozwiązanie zarówno dla firm jak i osób fizycznych. Za ich pośrednictwem nie tylko stosunkowo szybko wypełnimy deklaracje podatkowe. Nierzadko też wyślemy gotowe dokumenty do systemu e-Deklaracje.gov.pl za pomocą Urzędowego Potwierdzenia Odbioru, unikając tym samym nerwowego oczekiwania w kolejce przed Urzędem Skarbowym. Dodatkowo - co ma znaczenie w przypadku firm – niekiedy możliwe jest także dostarczenie formularzy PIT do pracowników drogą elektroniczną.

Rozwiązanie dla laików

Jeżeli z prawem podatkowym mamy do czynienia tylko raz do roku podczas składania zeznania podatkowego w Urzędzie Skarbowym, możemy skorzystać z łatwych w obsłudze kreatorów, które krok po kroku pomogą nam w wypełnieniu deklaracji. Są one intuicyjne w obsłudze, dzięki czemu szybko rozliczymy swoje podatki siedząc wygodnie w domowym zaciszu. Naszym zadaniem jest tylko wprowadzenie podstawowych informacji, niezbędnych do przeprowadzenia obliczeń i wygenerowania formularzy. Aktywne deklaracje dedykowane są zaś osobom, które z prawem podatkowym obcują na co dzień i nie zginą w morzu kolumn i rubryk.

Darmowy czy płatny

Korzystanie z bezpłatnych programów wiąże się często z ilościowymi ograniczeniami w ich stosowaniu. W takiej sytuacji darmowa wersja jest zarezerwowana jedynie dla określonej liczby deklaracji. Jeżeli chcielibyśmy rozliczyć więcej osób, wówczas musimy liczyć się z obowiązkiem zakupu wersji płatnej bądź zastanowić się nad zmianą oprogramowania.

Zazwyczaj bezpłatne wersje programów podatkowych zarezerwowane są wyłącznie do użytku niekomercyjnego. Oznacza to, że ich wykorzystanie w celach zarobkowych jest niemożliwe. Aplikacje te nierzadko oferują tylko podstawowe opcje, polegające najczęściej na możliwości wypełnienia, wydrukowania i wysłania deklaracji do urzędu skarbowego. W takim przypadku możemy nie mieć dostępu chociażby do opcji automatycznego sprawdzenia przez program czy wszystkie rubryki zostały wypełnione bądź możliwości elektronicznego dostarczenia pracownikom ich rozliczeń podatkowych. Warto też zaznaczyć, że istnieją również i takie darmowe programy za pomocą których nie prześlemy wygenerowanych formularzy do systemu e-Deklaracje. Zwykle jednak darmowe programy pozwalają na rozliczenie najbardziej popularnych formularzy takich jak PIT-37, PIT-36, PIT 8c czy nawet VAT-7

Pomoc ekspertów w pakiecie

Z reguły pomoc doradcy podatkowego przysługuje, jeżeli zdecydujemy się na zakup oprogramowania do wypełniania deklaracji podatkowych, choć istnieją oczywiście wyjątki. Również i niektóre darmowe programy umożliwiają skorzystanie z rad ekspertów podczas wypełniania rocznych deklaracji. Nieważne jest przy tym czy nasze wątpliwości dotyczą obsługi aplikacji czy też merytorycznych zagadnień z zakresu podatków.

Wybór OPP

Jeżeli rozliczamy się z urzędem skarbowym jako osoba fizyczna, to wybierając wersję bezpłatną często nie mamy możliwości samodzielnego wyboru organizacji pożytku publicznego, którą chcemy wesprzeć 1% naszego podatku. Decydując się na wersję freeware warto zwrócić uwagę na ten szczegół jeszcze przed rozpoczęciem wypełniania formularza. W przeciwnym wypadku może okazać się, że będziemy zmuszeni wspomóc finansowo organizację, której cele statutowe rozmijają się z naszymi oczekiwaniami bądź rozpocząć wypełnianie deklaracji raz jeszcze na programie, który umożliwi nam wybór w tym zakresie.