Login lub e-mail Hasło   

Jak uwolnić się od złych nawyków?...

..od starych przyzwyczajeń
Wyświetlenia: 426 Zamieszczono 14 dni temuŚcieżka zmian

 

 

Kupiłem w sklepie miód. Starą metodą kropelkę opuściłem na talerzyk. Rozpłynęła się. Znaczyło to, że miód nie jest "w pełni " dobrym miodem. Odwiedziłem Śluzę Perkuć (Kanał Augustowski), A tam Pan Śluzowy ma swoją pasiekę... wiec  kupiłem kilka słoików  lipowego miodu. Jest wyśmienity... bo od sprawdzonego przez sąsiadów, zaufanego kupca i z terenu rezerwatu. Palce lizać... W sklepie nie będę kupował. Szkoda pieniędzy i zdrowia... 

Ale mogło tak też się wydarzyć:

Opuszczone wioska i dwaj wędrowcy:

"...Chcieli zobaczyć, czy uda im się znaleźć coś, co mogliby zabrać i sprzedać. Jeden z nich znalazł stare konopie, powiedział swojemu towarzyszowi, po czym zabrali ze sobą wielkie naręcze konopi. W drodze powrotnej jeden z nich znalazł płótno konopne.

„O, to do tego używali tych konopi” – powiedział i wyrzucił niesione przez siebie naręcze, zabierając zamiast tego płótno. Drugi stwierdził, że same konopie mu wystarczą i nie chciał zamienić ich na płótno. Trochę dalej znaleźli trochę bawełny. Bawełna jest lepsza niż płótno konopne, więc ten, który wyrzucił wcześniej konopie, teraz wyrzucił płótno i wziął bawełnę. Drugi zaś znowu stwierdził, że wystarczą mu konopie, których wcześniej nazbierał. Potem znaleźli jedwab. Pierwszy z mężczyzn wyrzucił bawełnę i zabrał jedwab, a drugi znowu stwierdził, że konopie, które niósł, mu wystarczą. Jeden z nich był gotów zamienić to, co miał, na coś lepszego. Dalej znaleźli srebro. Ten, który niósł jedwab, wyrzucił go i wziął srebro. A potem znaleźli złoto, więc wyrzucił srebro i wziął złoto. I kiedy w końcu wrócili do domu, jeden z nich przyniósł złoto, a drugi garść konopi.

 

„Ten, który przyniósł konopie, nie przyniósł swojej rodzinie szczęścia. Rodzina narzekała. Ten, który przyniósł złoto, został powitany z szerokim uśmiechem.”

 Żebyśmy zawsze umieli oddać jedną rzecz za coś lepszego. Szczególnie w kwestii podejścia do życia i poglądów.  Nie ma nic złego w zmienieniu kursu i podążaniu ścieżką, która bardziej ci odpowiada. To, co jest wspaniałe to to, że nie kierujemy się potrzebą kontrolowania ludzi; nie zmuszamy nikogo do zostania "takim a takim... wg norm i zwyczajów"Jeśli ktoś czuje, że to dla niego, to wspaniale. 

Ale trzeba iść ścieżką duchową z gotowością na zmiany, na rozwój, na uwolnienie od tego, co stare. Dzięki temu jesteśmy w stanie znaleźć coś jeszcze piękniejszego. Dzięki temu pozwalamy sobie na zmianę i rozwój. Inaczej możemy popaść w dogmatyzm i skostnienie poglądów, których nie zmienialiśmy od bardzo dawna – a których nie chcemy zmienić tylko dlatego, że wygodnie nam z tymi starymi poglądami i nie mamy ochoty zmieniać ich na coś lepszego. 

Tak jak człowiek, który wrócił do domu z naręczem konopi, mimo, że mógł zamienić je na złoto. Nazywamy to przywiązaniem do poglądów i idei. Brakiem woli, żeby odpuścić.

A odpuszczenie to esencja zmian..."

Fotki: okolice śluzy Perkuć (Kanał Augustowski)

Podobne artykuły


12
komentarze: 2 | wyświetlenia: 584
12
komentarze: 7 | wyświetlenia: 849
12
komentarze: 3 | wyświetlenia: 1614
11
komentarze: 5 | wyświetlenia: 491
10
komentarze: 12 | wyświetlenia: 1076
9
komentarze: 8 | wyświetlenia: 227
9
komentarze: 2 | wyświetlenia: 688
9
komentarze: 59 | wyświetlenia: 1121
7
komentarze: 15 | wyświetlenia: 1098
7
komentarze: 4 | wyświetlenia: 739
7
komentarze: 8 | wyświetlenia: 985
6
komentarze: 4 | wyświetlenia: 132
4
komentarze: 73 | wyświetlenia: 779
206
komentarze: 65 | wyświetlenia: 105848
81
komentarze: 21 | wyświetlenia: 94701
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

refleksyjne,robi wrażeni
,zadumę

I ta puenta „Żebyśmy zawsze umieli oddać jedną rzecz za coś lepszego”. Daje faktycznie do myślenia. I to na wielu płaszczyznach. Jeśli duchowo porzucać coś gorszego na rzecz lepszego, to tak, ok, ale skąd wiadomo, że to akurat złoto a nie ułuda czegoś lepszego? A jeśli żyć mamy materialistycznie i ciągle szukamy czegoś lepszego i wyrzucamy to, co mieliśmy dotychczas, to… tragedia. Ciągle z długami ...  wyświetl więcej

@Janusz Nitkiewicz: Masz rację... "z przyjaciółmi , z żoną" to jak z poglądami z młodości - odpuścić ? , zamienić? To dopiero wyzwania. Nie wspominam tu o starości tychże... i młodości innych.Żartuję. Pozdrawiam Serdecznie

Syn sąsiada też znalazł konopie. Nie chciał się z nimi rozstać. Wróci do domu za 3 lata. Psycholog więzienny zastanawia się "Jak uwolnić go od złych nawyków"?...

@Hamilton Starszy: Trafione!! Gdyby znalazł walizkę złota... lub dolarów mafii .. też by trafił "do nieba" gdyby zechciał zatrzymać. Żartuję. Pozdrawiam Serdecznie

@Marcin Sznajder: też żartowałem. Mam porządnych sąsiadów, którzy bez specjalnego wysiłku spłodzili, ale z niemałym mozołem wychowali swe potomstwo na równie porządnych ludzi.

  chensolo,  17 godz. temu

http://www.nikeneo.com/mens-sh(...)10.html Nike Free TR Fit
http://www.nikeneo.com/ Cheap Nike Shoes For Men
http://www.nikeneo.com/nike-du(...)75.html Nike Mens Shoes Wholesale OnlineDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2017 grupa EIOBA. Wrocław, Polska