Login lub e-mail Hasło   

Raport Adecco : Praca w wakacje to pierwszy krok do kariery

Raport Adecco : Praca w wakacje to pierwszy krok do kariery
Wyświetlenia: 213 Zamieszczono 09/09/2017

Raport Adecco :  Praca w wakacje to pierwszy krok do kariery

Dodatkowe pieniądze na nowy komputer? Środki na wymarzony wyjazd? Różne są powody dla których ludzie szukają pracy na wakacje. Zdaniem ekspertów Adecco może to być również chęć budowania swojej kariery.

 

Nadchodzące wakacje oznaczają, że wielu pracowników biurowych i fizycznych będzie chciało udać się na urlop. Z tego względu firmy będą szukały zastępców oraz pracowników sezonowych, na przykład kelnerów.

– Kandydaci poszukujący pracy wakacyjnej mogą być kierowani zarówno do zajęć typowo sezonowych, jak i stałych, których charakter nie ma nic wspólnego z wypoczynkiem czy porą roku – komentuje Gabriela Pachla-Cichoń, Service Delivery Manager z Adecco. Zdaniem ekspertki wiele stanowisk w Polsce wciąż pozostaje nieobsadzonych, przez co firmy otwierają się na zatrudnianie kandydatów chętnych do pracy tylko na kilka tygodni. – Często lepiej jest mieć pracownika przez krótki czas, niż nie mieć go wcale.


Wynagrodzenia rosną


Ekspertka podkreśla, że w ramach pracy wakacyjnej liczyć można raczej na niskie wynagrodzenie związane z fizycznym lub mało wymagającym rodzajem wykonywanej pracy.

– Pracodawcy szukają na wakacje ludzi, których mogą przyuczyć do pracy w klika dni, aby przez miesiąc lub dwa mogli skutecznie wykonywać swoje obowiązki. Z natury rzeczy nie są to stanowiska wysoko płatne – tłumaczy Gabriela Pachla-Cichoń – Jednak nasze dane wskazują, że wynagrodzenia pracowników wakacyjnych w stosunku do poprzedniego sezonu urosły od 7 do 10 procent.


Droga do stałego zatrudnienia


Według danych Adecco w tej chwili poszukiwani są przede wszystkim pracownicy fizyczni do różnych branż. Oferty czekają na pakowaczy, magazynierów, pracowników produkcji oraz sortowaczy.

– Oferty pochodzą z różnych branż, od spożywczej, przez AGD aż po magazynową. Pracownicy chcą iść na urlopy, więc firmy szukają osób, które je zastąpią – tłumaczy ekspertka.

Jednak oprócz ofert skierowanych do pracowników, którzy mają zastępować stałą kadrę, Adecco poszukuje również ludzi do pracy sezonowej związanej z wypoczynkiem. Praca czeka na kucharzy, kelnerów i recepcjonistów.

– W miejscowościach wypoczynkowych rośnie ruch turystyczny. Na obsłużenie wczasowiczów szykują się hotele, restauracje, pensjonaty oraz punkty usługowe – tłumaczy Gabriela Pachla-Cichoń. Wskazuje, że na wielu z tych stanowisk niepotrzebne jest doświadczenie, a wystarczy jedynie chęć do pracy. – Wśród naszych ofert znajduje się na przykład „pomoc w restauracji”, czyli pracownik, który po prostu będzie pomagał w bieżącej pracy.

Zobacz na popularne oferty pracy:


Droga do kariery


Według danych Ministerstwa Pracy i Polityki społecznej bezrobocie w Polsce utrzymuje się na rekordowo niskim poziomie i w kwietniu wynosiło 7,7 procent. Jest to najlepszy wynik od 26 lat.

– Jest to zdecydowanie powód do zadowolenia dla szukających pracy i coraz częściej ból głowy dla pracodawców – wskazuje Gabriela Pachla-Cichoń – Już w zeszłym roku 68 proc. firm odczuwało presję płacową ze strony pracowników a 75 proc. przedsiębiorstw obawiało się, że może tracić pracowników na rzecz konkurencji.

Jednocześnie mimo tak korzystnych wskaźników bezrobocie wśród młodych jest w Polsce wciąż wysokie i w lutym wynosiło 18 procent.

– Najczęściej przeszkodą jest brak doświadczenia młodych pracowników. Wakacyjna praca to doskonała okazja, aby takie doświadczenie zdobyli – mówi Gabriela Pachla-Cichoń i dodaje, że praca wakacyjna nie musi być koniecznie związana z profilem wymarzonej kariery, aby przydać się w przyszłej karierze – Praca na magazynie dowodzi, że pracownik jest sumienny, wykonywał już czyjeś polecenia i potrafi wpasować się w działanie większej struktury.

– Coraz częściej zdarza się, że pracownik zatrudniony na wakacje zostaje w organizacji na stałe – wskazuje Gabriela Pachla-Cichoń – W 2016 roku zatrudniliśmy w wakacje 60 tys. osób z czego 8 tys. zostało u swoich pracodawców na stałe – podsumowuje ekspertka.

Źródło: Adecco

Best Regards
Filippe Oliveira
NextJobs - World Group

Account Manager
e-mail: Filippe@nextjobs-group.com

Podobne artykuły


10
komentarze: 55 | wyświetlenia: 1156
10
komentarze: 2 | wyświetlenia: 841
10
komentarze: 14 | wyświetlenia: 1299
6
komentarze: 48 | wyświetlenia: 359
6
komentarze: 55 | wyświetlenia: 1487
5
komentarze: 62 | wyświetlenia: 719
124
komentarze: 52 | wyświetlenia: 141456
118
komentarze: 23 | wyświetlenia: 237949
91
komentarze: 20 | wyświetlenia: 110194
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska