Login lub e-mail Hasło   

Samopomoc obywatelska na samotną starość

Zawsze było łatwiej we dwoje, więc lepiej na samotną starość dobrać się przyjacielskimi dwójkami (dwie wdowy, dwie rozwódki, itp) i zamieszkać i żyć razem
Wyświetlenia: 2.035 Zamieszczono 11/09/2017

W nawiązaniu do artykułu Zdzisława Sadowskiego: "Państwo powinno objąć z urzędu, stałą opieka obywateli po 80-tce", przyznaję że sytuacja W Polsce starszych osób, jest w wielu wypadkach tragiczna. Młodzi (dzieci) wyjechali (aby poprawić sobie standard życia) "za chlebem" i ich ewentualna opieka nad starzejącymi się rodzicami, dziadkami jest iluzoryczna (telefony, kartki z okazji..., wizyty "od święta").

Z kolei państwo polskie nie chroni swoich obywateli (w szczególności tych opuszczonych staruszków), przed wszelkiej maści hochsztaplerami, przestępcami, którzy żerują na ich sklerozie i otępieniu starczym, nie wspominając o tym, że państwo polskie nie chroni swoich obywateli przed lichwiarzami, a wręcz ustanowiło takie prawo, że nawet banki dołączyły do lichwiarskiego procederu, patrz artykuł Zdzisława Sadowskiego: "Jak żyć w kraju, w którym banki dołączyły do lichwiarskiej braci".

Ponieważ starzejący się renciści i emeryci, chcą żyć wygodnie i mieć pieniądze na leczenie i rozrywkę, wyspecjalizowały się specjalne instytucje parabankowe, które proponują: Oddasz mieszkanie (po śmierci), otrzymasz dożywotnią emeryturę. Wielu emerytów i rencistów po śmierci swoich współmałżonków (z niskimi emeryturami i rentami), pozbawionych opieki rodziny, idzie na taki niepewny interes (bo musieliby dożyć setki, aby renta w wysokości np: 330 zł, zrównoważyła wartość ich mieszkania, np: 250 tys zł).

W 2030 r będziemy mieli w Polsce 2 min osób, w wieku ponad 80 lat. Dożywanie sędziwego (starczego) wieku wiąże się z niedołężnością, chorobami: Alzheimera, Parkinsona, demencją starczą, otępieniem starczym, itp. A ponieważ dosięga to przeważnie kobiet (żyją średnio o ok. 10 lat dłużej niż mężczyźni), a w starszym wieku odpada już kobiece współzawodnictwo o mężczyzn, mam propozycję obywatelskiego rozwiązania tego problemu.

Zawsze było łatwiej we dwoje, a więc lepiej na samotną starość, dobrać  się przyjacielskimi dwójkami (dwie wdowy, dwie rozwódki, itp.) i zamieszkać i żyć razem. Można wtedy sprzedać jedno z mieszkań i żyć lepiej (za otrzymane, za sprzedaż jednego mieszania pieniądze) wspólnie w drugim, pomagając sobie wzajemnie i prowadząc jedno gospodarstwo domowe. Co prawda polskie prawo, nie dopuszcza jeszcze na razie małżeństw jednej płci, ale można przecież żyć razem bez ślubu, zabezpieczając prawnie swoją niezależność we wspólnocie. 

Z takiego rozwiązania, wynikają same pozytywy: Dodatkowe pieniądze (za jedno z mieszkań), oszczędniejsza gospodarka (w jednym gospodarstwie domowym), wzajemna pomoc (np: w sprawie wyłudzeń, na wnuczka, itp), wzajemna opieka (w razie choroby), i wiele innych spraw, które w dwoje można pokonywać łatwiej. Od takiej przyjacielskiej dwójki, niedaleka już co prawda   droga, do przyjacielskiej trójki, czwórki, czy nawet wieloosobowej komuny (tego nie polecam), ważne jest, aby każda ze stron miała w tym dobry interes, lepszy od: "Oddasz mieszkanie, otrzymasz dożywotnią emeryturę". 

Podobne artykuły


22
komentarze: 83 | wyświetlenia: 986
17
komentarze: 109 | wyświetlenia: 2154
15
komentarze: 8 | wyświetlenia: 891
14
komentarze: 22 | wyświetlenia: 1489
14
komentarze: 4 | wyświetlenia: 1959
14
komentarze: 4 | wyświetlenia: 1207
14
komentarze: 10 | wyświetlenia: 1291
13
komentarze: 3 | wyświetlenia: 443
13
komentarze: 48 | wyświetlenia: 1066
13
komentarze: 132 | wyświetlenia: 1246
13
komentarze: 11 | wyświetlenia: 651
13
komentarze: 65 | wyświetlenia: 1845
13
komentarze: 3 | wyświetlenia: 2137
13
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1074
13
komentarze: 10 | wyświetlenia: 1230
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  Hamilton,  11/09/2017

"Co prawda polskie prawo, nie dopuszcza jeszcze na razie małżeństw jednej płci, ale można przecież żyć razem bez ślubu, zabezpieczając prawnie swoją niezależność we wspólnocie". Masowe przechodzenie emerytów na homoseksualizm w celach oszczędnościowych. A może zaapelować do ministranta Ziobro by zamykał ich do więzienia, albo przynajmniej do policyjnych aresztów. Tam będą bezpieczni i bezgrzeszni. Pięciu na 3 metrach kwadratowych. Za drobną opłatą.

błyskotka błyszczy ...jak chrzęść ....w salcesonie ze świni.
"mam propozycję obywatelskiego rozwiązania tego problemu." którą to propozycję przedstawiam na jakże poczytnym portalu Eioba z 1,5 mln użytkowników ... gdzie co drugi, to posieł co trzeci senator a i kilka kandydatur kreatur znalazłoby się na prezydenta ( Zdisław von Sadow, Żbiku Kostka czy znany wszystkim magister inżynier bohdan ...  wyświetl więcej

@Dyl Sowizdrzal: jak to jest, że poziom zidiocenia narodu jest wprost proporcjonalny do wydatków na oświatę, kulturę i sztukę.

@Hamilton Starszy: ;-) oświata od kiedy pamiętam , wychowywała głównie pachołków i służalcze gnidy , niszcząc jakikolwiek przejaw indywidualizmu i przedsiębiorczości ...
... kultura to dziś termin , którego chyba sam nie pojmuję ... za dużo by pisać ... a sztuka ? w naszym przypadku , haha przynajmniej w moim ...sztuką jest kurwa nie zwariować , wśród 30 milionowego pogłowia klęczącego, roz ...  wyświetl więcej

@Dyl Sowizdrzal: ostatnio w kurwizji jeden z dziennikarzy z radością oznajmił, że Polska to jedyny kraj w Europie w którym prezydent, premier, ministranty i prezes największej partii codziennie uczestniczą we mszy świętej. Teraz my NARUT WYPRANY.

@Hamilton Starszy: heh, biorąc pod baczną uwagę, fakt, że ponad 90% bydła ...piśmiennego i ponoć potrafiącego czytać ...choćby propagandowe gazety oraz internety ;-) deklaruje się jako katolicy, wiec trzeba fasadę prokatola pielegnować. Pamiętasz , że Gomułka też klękal na procesjach ... heheh i wiesz doskonale, że gnębili kler, pozabierali sk...nom dośc duzo majątku, choć kur..y dzis odebrali z n ...  wyświetl więcej

@Dyl Sowizdrzal: No tak, takie teksty powinny trafiać do młodych w szkole, do dyskusji i nauki myślenia, a oni dostaną Antygonę :). A to są już dylematy, bliskie poziomem, tym dyskusjom o zarodku i dyrdymałach o wartościach.

@Dyl Sowizdrzal:
Z tym gnębieniem kleru przez komunę to nie było takie proste. Sprawa była bardziej skomplikowana. Kościół był infliltrowany, stracił mnóstwo przywilejów, co jakiś czas jakiś ksiądz dostał wpier... Byli też tacy, co skończyli gorzej. Nie wiem ilu, bo słyszałem tylko o Popiełuszce. Jako dzieciak oglądałem w kościele zdjęcie jego zwłok. Ale z drugiej strony na przykładzie moje ...  wyświetl więcej

@Dyl Sowizdrzal: Watykan ma 44 hektary powierzchni. U nas na jednego w sutannie przypada 3 hektary.
Komisja Majątkowa w trakcie swej dwudziestoletniej działalności przywróciła bądź przekazała nieruchomości o powierzchni 65 tys. 705,2 ha. Oprócz tego w wyniku działalności Komisji Majątkowej do osób prawnych Kościoła katolickiego powróciło 490 budynków i lokali oraz skarb państwa przekazał im ...  wyświetl więcej

@pasjonatpl: ;-) tajemnica spowiedzi ...
poszedł chłop do karczmy ...
nachlal się jak świnia ... wiadomo, po pijaku szczery , gdy karczmarz z pejsami zapytał
skąd ma dukaty na alkohol , głupi i bidny chłopina w chwili słabości odparł ...
ukradłem " swemu panu" worek żyta i sprzedałem ..
...
niedziela ...
chłop wytrzeźwiał, jak to ojce nakazywali, tr ...  wyświetl więcej

@Hamilton: Jak zwykle zajebista riposta.

  eugen,  13/09/2017

Eugen "Na starość tak jak na głupotę nie ma lekarstwa..". Bogaty nigdy nie zrozumie biednego...
Jedno z rozwiązań problemu - pobudować dla tych ludzi osiedle z małych parterowych domków typu tzw M2 z "ochroną obywatelską". Pieniądze ze sprzedaży swoich mieszkań bez problemu zrefundują kupno takiego małego mieszkanka. Starsi ludzie potrzebują spokoju wśród swojego towarzystwa.
Będą wśród swoich i nikomu nie będą zawadzać...

  Hamilton,  13/09/2017

@eugen: no, a jak będą zawierać związki partnerskie jednopłciowe to co prawda po bożemu nie będzie, ale będzie jeszcze taniej. W wieloosobowych związkach mogą sobie pokazywać prostaty albo przepukliny i będzie im lżej.

  eugen,  13/09/2017

@Hamilton Starszy: Ja im nie zazdroszczę wieku i "uciech cielesnych" ale zawsze są potrzebni jako liczny i zdyscyplinowany elektorat wyborczy...

@eugen: Mawiają, że starość się Bogu nie udała ..., choć przyglądając się nieco z innej perspektywy to strach przed nią i ona sama sporo uświadamiają, kiedy właściwie wszystko zaczyna iść pod górkę i coraz trudniej ufać własnym zmysłom, a coraz więcej trzeba ufać najbliższym ... Są motocykliści którzy jeżdżą mając przywiązane głowy stalową linką do szyi tak by sobie zapewnić szybką śmierć, czyżby strach przed starością samotnością, niedołężnością, przed drugim człowiekiem ?

  eugen,  14/09/2017

@pokrzywiony: "Nic nie jest wieczne, nawet diamenty". O starości proponuję zacząć myśleć kiedy skończy się 50 lat - tylko wybór kierunku działania, szkic. Liczyć tylko na siebie, obecnie trudno coś dostać od Państwa za darmo.
Realizację skonkretyzowanych planów zaczynamy z chwilą sześćdziesięciu lat.
Oczywiście staramy się przedłużyć wiek średni o co najmniej 20 lat co nie jest skomp ...  wyświetl więcej

@eugen:
"Normalni po prostu spokojnie zasypiają zadowoleni ze swojej drogi życia i osiągnięć - takich miło wspominać. "
Przykładowo ?
https://pl.wikipedia.org/wiki/(...)Chaplin

  eugen,  14/09/2017

@pokrzywiony: Osobiście nie darzę sympatią cmentarzy i nie zamierzam tam "figurować"...
Rozdrapują i rozszarpują "rany" zamiast je goić. Wędrując po świecie nieświadomie pozostawiamy cząstkę siebie - są to włosy, cząstki paznokci. One tam zostają na zawsze - wieki i wtapiają się w otoczenie. To mi wystarcza.
Energia, która nas otacza zamiast ranić jak cmentarna pozwala szybko pogodzi ...  wyświetl więcej

@eugen: "Osobiście nie darzę sympatią cmentarzy i nie zamierzam tam "figurować"...
Rozdrapują i rozszarpują "rany" zamiast je goić." ... podobnie do tego podchodzę, tylko nie rozsiewamy wyłącznie cząstki siebie w postaci odpadków cielesnych, ale również cząstki własnej osobowości które wgrywają się w pamięć tych których spotykamy na swej drodze życia, myślę że to drugie jest istotniejsze od paznokci, itt ... :)

  eugen,  14/09/2017

@pokrzywiony: Nie wiesz o DNA , to jest nasza matryca może i energetyczna, czytelna w Wszechświecie a nie zapach gnijącego ciała. Do odszyfrowania nadają się też paznokcie...
Niektóre narody uznają za bardzo ważny dokument "informacje" zapisane w łańcuchu DNA, między innymi przynależność do odmiennej grupy ludzi, rasy ...
Zawsze łatwiej jest żyć we dwoje - nawet pies a tym bardziej k ...  wyświetl więcej

@eugen: To słuszne, materia to właściwie uwięziona w przestrzeni energia, obserwując energie Życia, musiałem zweryfikować swój pogląd na energie ..., nasze postrzeganie energii zostało ukształtowane w oparciu o prawa fizyki w której pojęcie energii opiera się na iloczynie 3 składowych, z pominięciem tego najistotniejszego informacji ..., a to powoduje błędne rozumienie funkcjonowania rzeczywistośc ...  wyświetl więcej

@eugen: przed wyborami samorządowymi zupełnie przypadkowo zapadnie decyzja o 500 + dla emerytów.

  eugen,  14/09/2017

@Hamilton Starszy: Powiedzonko - "Im konkretniejszą zorganizujesz akcje tym bardziej udana będzie reakcja"
na artykuł

@eugen: nie lepiej by emeryci sami o sobie decydowali i nie byli uszczęśliwiani przez "obywatelskie" rozwiązania Sadowskich i blyskotki.

@eugen: "Jedno z rozwiązań problemu - pobudować dla tych ludzi osiedle z małych parterowych domków typu tzw M2 z "ochroną obywatelską"." ... Może lepiej dobrze zorganizowaną wioskę ?, na przestrzeni której odbywała by się również wymiana doświadczeń pomiędzy pokoleniami, osiedle zorganizowane w oparciu o dożywanie wyłącznie starych ludzi nie rozwiąże kompleksowo problemów starzenia się ludzi, to b ...  wyświetl więcej

  eugen,  14/09/2017

@pokrzywiony: Ja bym starszych nie odsuwał od ośrodków miejskich, lokował osiedle na granicach miast to zapewni im spokój a jednocześnie możliwość niektórym sprawniejszym dostęp do środowiska miejskiego.
Osiedle czy wioska to nie jest ważne, ale ważne jest to aby nie czuli się odrzuceni i byli objęci opieką i pomocą medyczną. Kogo by było stać to nawet taras z małym ogródkiem kwiatowym z wy ...  wyświetl więcej

@eugen: "Ja bym starszych nie odsuwał od ośrodków miejskich ..." ... przysłowie "Starych drzew się nie przesadza" nie wzięło się z znikąd i stanowi spore wyzwanie do rozwiązania. :)

@eugen: poruszyłeś ciekawy wielowątkowy temat ...
W końcu 2013 r. liczba ludności Polski wynosiła 38,5 mln, w tym około 5,7 mln
stanowiły osoby w wieku 65 lat i więcej. W latach 1989-2013 liczba osób w starszym wieku
wzrosła o prawie 1,9 mln... zważywszy na fakt, iż starsi ludzie to 100% moherowe towarzystwo, na którym żeruje parazit Rydzyk ... stanowią calkiem spory target , gdzie dzisiejsze pisowstwo robi co chce.

Jakakolwiek próba izolowania pewnej kategorii ludności od innych to nic innego jak getto. Pomysł jest dość głupi i brzydko pachnie. Każdy ma prawo tak sobie urządzić starość jak chce i niech tak zostanie. Jeśli jakaś grupa zorganizuje sobie wzajemną pomoc to nic nie stoi na przeszkodzie. Ich wybór. Takie "obywatelstwo" to powrót do PRL.

@Hamilton Starszy: puenta jak zazwyczaj na 100 ;-) popieram

  eugen,  15/09/2017

@Hamilton Starszy: Nie lekceważył bym tej zgodnej w działaniach coraz liczniejszej "grupy ludzi". Wystarczy umiejętnie nią pokierować i pomoc istnieć , w końcu zasłużyli na uznanie i docenienie...
Sami się opowiedzą w jakich warunkach żyją a marzą tylko o godnym spokojnym życiu na starość...

  Koriolan,  23/09/2017

Pomysł może i dobry ale niewykonalny i spóźniony.
Niewykonalny bo na starość ludzie cenią sobie wolność i niezależność. Stają się drażliwi i nieskorzy do ustępstwa i kompromisów (sądząc po sobie).
Spóźniony bo rozwiązanie jest już za progiem.
Uchodźcy tak masowo napływają do Europy bo tu społeczeństwo nie lubi dzieci i starszych osób (tak usłyszałem na YouTube). Nie robią dzi ...  wyświetl więcej

  eugen,  26/09/2017

@Koriolan: O starości należy myśleć kiedy wchodzi się w wiek tzw średni np. po 50-tce
Dzieci mają już swoje rodziny i zazwyczaj nie mieszkają z rodzicami. Zmiana mieszkania na mniejsze ale wygodniejsze dopasowane pod wiek i sprawność a nadwyżka z zamiany pozwoli na spełnienie marzeń albo marzenia...
Mieszkanko zawsze może być ostoją na starość dla dzieci.
Ten trend staje się już widoczny jako najmniej skomplikowany.

bez tej "społecznej" inicjatywy. Ludzie ogólnie, powinni szukać oparcia pośród siebie

@Felicjanna: O starych młodym pisać łatwo,przeczytajcie to co napisaliście tu i teraz w moim wieku,mam 83 lata ,pozdrawiam was wszystkich z ogródka swoich marzę,wiosna w nim już spaceruje

@Szymon Bachir: "O starych młodym pisać łatwo,przeczytajcie to co napisaliście tu i teraz w moim wieku,mam 83 lata ,pozdrawiam was wszystkich z ogródka swoich marzę,wiosna w nim już spaceruje"-my, młodzi również Ciebie, Szymciu pozdrawiamy(Felka Ci nie odpowie, wyjechała)Powiedz mnie tylko jak Ty to robisz, w tamtym roku miałeś 85 lat, w tym 83?Zdrowia i ubywających lat:-)

@Dyl Sowizdrzał: Ano,tak to już jest, widzimy w innych te wady, które sami posiadamy:-)

@Dyl Sowizdrzał: he he, jeszcze tu jestem mój przyjacielu-wybieram się na odwyk, ale nie chcą mnie przyjąć(trzeba mieć na liczniku zero)więc została mnie póki co eiobka:-)A to? Znasz historię i dylematy Stachury?https://m.youtube.com/watch?v=(...)oVKPEdY

@Dyl Sowizdrzał: I jeszcze na koniec:-)https://m.youtube.com/watch?v=(...)uAMkSnA

@Dyl Sowizdrzał: A to dla wszystkich eiobowych staruszków:-) https://m.youtube.com/watch?v=(...)c3Vp6FoDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska