Login lub e-mail Hasło   

Młodzi optymiści na rynku pracy

Adecco Group, wiodący na świecie dostawcą rozwiązań HR opublikował swoje badania na temat oczekiwań młodych ludzi dotyczących wejścia na rynek pracy.
Wyświetlenia: 237 Zamieszczono 11/09/2017

Młodzi optymiści na rynku pracy

Adecco Group, wiodący na świecie dostawcą rozwiązań HR opublikował swoje badania na temat oczekiwań młodych ludzi dotyczących wejścia na rynek pracy. Okazuje się, że - w przeciwieństwie do obowiązującej narracji - w większości są przekonani, że szybko są w stanie znaleźć pracę,
i wierzą, że są wyposażeni w odpowiednie umiejętności, aby zdobyć wymarzone zajęcie. To, czego najbardziej potrzebują, aby odnieść sukces to doświadczenie zawodowe.

Badaniem objęto prawie 9,600 młodych dorosłych w wieku od 18 do 30 lat w 13 krajach.

Prawie 8 z 10 (77,47%) respondentów uważa, że znajdzie pracę w ciągu roku od ukończeniu studiów.

Młodzi Szwajcarzy są tego najbardziej pewni (tak uważa aż 89,66%). Kolejni są ich rówieśnicy w USA (84,38%), a na drugim biegunie znajdują się ich hiszpańscy koledzy i koleżanki (57,84%), co jest zrozumiałe, zważywszy, że obecna stopa bezrobocia wynosi w Hiszpanii aż 45,8%.

Niemal trzy czwarte (73,08%) respondentów czuje że posiadają odpowiednie umiejętności aby rozpocząć swoją zawodową karierę. Młodzi Niemcy są tego najbardziej pewni (89,11%), natomiast Japończycy mają w tej materii najwięcej wątpliwości (31.54%).

Jeśli chodzi o konkretne umiejętności potrzebne w przyszłej wymarzonej pracy, języki (56,68%) oraz praktycznego doświadczenia (53,70%) są wymieniane jako najbardziej istotne. Szeroko rozumiane umiejętności cyfrowe są na miejscu trzecim (41,48%).

Ponad dwie trzecie (68,45%) młodych ludzi twierdzi, że wiedzą jaka jest ich wymarzona praca. Pytani, co jest ich zdaniem najważniejsze aby ją zdobyć na pierwszym miejscu wymieniali, doświadczenie zawodowe. Co do aspiracji w ciągu najbliższych 10 lat, stabilność finansowa jest najważniejsza, a zaraz za nią plasuje sie wymarzone zajęcie i praca w firmie odpowiedzialnej społecznie.

Optymizm respondentów wydaje się zaskakujący, biorąc pod uwagę obecne problemy pracodawców w poszukiwaniu odpowiednich kwalifikacji do ich zespołów. Aż 40% pracodawców twierdzi, że nie mogą znaleźć odpowiednich pracowników do swoich firm.

Badania Adecco Group dodatkowo wykazały, że młodzi rozumieją właściwe priorytety jakie są konieczne aby wspinać się po szczeblach kariery.

- W świecie ciągłych zmian, wiedza i twarde umiejętności szybko się dezaktualizują.

W przeciwieństwie do umiejętności miękkich, takich jak kreatywność, otwartość na ciągłe uczenie się i inteligencji społecznej - one coraz mocniej zyskują na znaczeniu. Doświadczenie zawodowe ma fundamentalne znaczenie dla rozwoju umiejętności miękkich. Z badań Adecco wynikał, że kraje

o ustalonych systemach kształcenia zawodowego, takie jak Szwajcaria czy Niemcy, są szczególnie skuteczne w walce z bezrobociem młodzieży - powiedziała Anna Wicha, dyrektor generalny Adecco Poland.

- Rozwiązania systemowe są niezbędne. W krótkim okresie, sektor prywatny może wspierać młodych ludzi np. poprzez poradnictwo czy programy stażowe. W perspektywie średnioterminowej jednak reforma tradycyjnego systemu edukacji jest nieodzowna. Zatrudnienie młodzieży to wspólna odpowiedzialność. Sojusze publiczno-prywatne są niezbędne do projektowania systemów kształcenia zdolnych do kształtowania profili

z umiejętnościami niezbędnymi na rynku pracy - dodaje Anna Wicha

Adecco na całym świecie, także w Polsce zobowiązała się do zwiększenia szans zatrudnienia młodych ludzi i pomaga im wejścia na rynek pracy poprzez szereg wyspecjalizowanych programów, takich jak Adecco Way to Work, Win4Youth, czy CEO For One Month.

Zobacz klika ciekawych ofert pracy w podziale:

W Polsce co roku na rynek pracy wychodzi ok 500 tys. absolwentów. Rynek pracy w obecnie napawa optymizmem – według najnowszych danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej stopa bezrobocia za lipiec wyniosła 8,6 proc. i jest rekordowo niska. To dobra wiadomość dla wszystkich młodych pracowników, których sytuacja na rynku pracy jest trudna – dane MRPiPS wskazują, że pracuje jedynie 26,7 proc. ludzi w wieku 15-24 lata i 78,7 proc. ludzi w wieku 25-34 lata. Młodzi są szczególnie narażeni na pozostawanie długo bez pracy, właśnie ze względu na swój brak doświadczenia.

Best Regards
Anna Wall  
NextJobs - World Group

Account Manager
e-mail: anna@nextjobs-group.com

Podobne artykuły


11
komentarze: 172 | wyświetlenia: 807
8
komentarze: 0 | wyświetlenia: 744
7
komentarze: 81 | wyświetlenia: 960
7
komentarze: 2 | wyświetlenia: 607
6
komentarze: 48 | wyświetlenia: 997
124
komentarze: 52 | wyświetlenia: 142253
119
komentarze: 23 | wyświetlenia: 242626
91
komentarze: 20 | wyświetlenia: 112354
90
komentarze: 29 | wyświetlenia: 122576
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska