JustPaste.it

Praca sezonowa w Polsce

Pokutuje przekonanie, ze wakacje to nie do końca dobry okres aby szukać pracy.

Praca sezonowa w Polsce

 

Czy warto szukać pracy w wakacje?

Pokutuje przekonanie, ze wakacje to nie do końca dobry okres aby szukać pracy. Rekruterzy są na wakacjach, firmy pracują na spowolnionych obrotach, a wszystkie ważne decyzje pozostawia się na wrzesień. To stereotyp, który warto przekuć swoja szansę będąc aktywnym na rynku pracy.

Okazuje się bowiem, że ofert pracy jest całkiem sporo. Sezon letni to okres wzmożonych aktywności niektórych branż takich jak: produkcyjna, hotelarska, logistyczna i inne. Zwiększa się zapotrzebowanie na pracowników tymczasowych, a także to dobry moment aby uzupełnić stałe struktury firmy. W wakacje można więc nie tylko dorywczo zarobić, ale i uniknąć boomu kandydatów, gdyż we wrześniu zaczynają aktywnie poszukiwać stałego zajęcia. Dodatkowo praca tymczasowa w wakacje to świetna okazja aby zdobyć doświadczenie, sprawdzić się i ew. zweryfikować swoje plany zawodowe.

- Jeśli chodzi o pracowników sezonowych Adecco Poland od lat odnotowuje zapotrzebowanie na kadrę, która w ramach okresów wzmożonej produkcji będzie w stanie uzupełnić braki personalne w zakładach produkcyjnych. Większość zatem ofert stanowią bieżące zapotrzebowania naszych klientów na studentów, osób poszukujących pracy dorywczej na okres wakacji, są także oferty wymagające dyspozycyjności na okres od jednego do czterech miesięcy w roli pracownika produkcji, magazynu czy logistyki - mówi Gabriela Pachla-Cichoń, Serwis Delivery Manager w Adecco Poland.

Analizując dane Adecco Poland (tabela poniżej) możemy zauważyć, że rozpiętość branż jest dosyć spora ale króluje produkcja. Najlepiej natomiast można zarobić jako kucharz czy operator wózka widłowego. Najwięcej ofert pracy zgłosili obecnie tacy pracodawcy jak: Amazon, Jabil Circuit z branży elektronicznej w Kwidzynie Valeo Electric & Electronic Systems z branży motoryzacyjnej w Czechowicach Dziedzicach czy Bahlsen z branży spożywczej w Skawinie. Sam Amazon w swoich obu lokalizacjach w Poznaniu i Wrocławiu w najbliższych pięciu tygodniach zamierza zatrudnić kilkaset osób, które pomogą firmie podczas okresu wzmożonego popytu konsumenckiego.

Stanowisko

Branża

Wynagrodzenie brutto

asystent ds. wprowadzania danych

BPO

od 1850

kelner

gastronomia

1920-2240

kierowca B

FMCG

1850-2300

kucharz

gastronomia

2400-2800

magazynier

FMCG

1850-2000

magazynier

produkcyjna

2000

magazynier

kurierska

1100 zł/mies. (1/2 etatu)

magazynier bez uprawnień na wózki

logistyka

2160

młodszy pakowacz

spożywcza

1760

monter

metalowa

2100

monter/operator

elektroniczna

1750

operator malarni

produkcyjna

2000

operator maszyn

produkcja

2200

operator maszyn; operator linii produkcyjnej

motoryzacyjna

1900

operator wózka widłowego

motoryzacyjna/ logistyka

2000-2500

operator wózka widłowego

logistyka/spedycja

2100 – 2400 zł/mies.

operator wózka widłowego

logistyka

2500

operatorzy linii produkcyjnej (wysypywanie surowca na taśmę)

przetwórstwa owoców i warzyw

1850

pakowacz

obuwnicza, AGD, logistyka

1850

pakowacz

spożywcza

2100

pakowacz

produkcja

1600

pakowanie produktów

poligraficzna

1500

pokojówka

hotelarstwo

1760-2100

pomoc w restauracji

gastronomiczna

2200

praca na magazynie / praca produkcyjna dla uczniów / studentów

Branża produkcyjna / logistyczna

1850

pracownik pielęgnacji zieleni

ogrodnicza/spożywcza

1850

pracownik produkcji

produkcja elementów elektrycznych

1760

pracownik produkcji

produkcja

1920-2240

pracownik produkcji

gastronomia

1920-2240

pracownik produkcji – naklejanie wzorów na koszulki

produkcja koszulek sezon lato

1920

pracownik załadunku

przetwórstwo owocowe

1850

recepcjonistka

hotelarstwo

1760

sortowacz

FMCG

1850-2000

sortowacz

przetwórstwo owocowe

1850

sortowacz

kurierska

1850

spawacz

produkcyjna

2160

wsparcie kuchni

gastronomia

1720

wsparcie sprzedaży - sprzedaż sezonowa

handel

1760-2100

 

Tabela: Zestawienie najpopularniejszych stanowisk rekrutowanych w okresie wakacyjnym 2016 – dane Adecco Poland

Zobacz na oferty pracy:

 

 

Wakacje to także dodatkowe wydarzenia jak festiwale, eventy w miejscowościach letniskowych czy specjalne imprezy masowe. Zwiększają się możliwości ale zdaniem eksperta nie wpływa to znacząco na rynek pracy w tym okresie.

- Osobnym zagadnieniem już niebawem może być zgłaszanie przez pracodawców zapotrzebowania na pracowników przy okazji organizacji Światowych Dni Młodzieży w Polsce - mówi Gabriela Pachla-Cichoń. - Porównując dane co do liczby i rodzajów ofert pracy, nie odnotowujemy r/r zwiększonego zapotrzebowania na pracowników sezonowych i ten wskaźnik pozostaje na tym samym, stabilnym i porównywalnym poziomie - dodaje.

Model zatrudniania w Polsce ewoluuje w stronę coraz większej elastyczności. Forma ta dotyczy też coraz bardziej różnorodnej grupy, pośród której zwiększa się odsetek pracowników średniego szczebla. Rozwiązania dot. usług pracy tymczasowej to nie tylko sama praca sezonowa, te usługi już na stałe wpisały się jako mechanizm ułatwiający podjęcie pracy i zwiększający szanse osób bezrobotnych na zatrudnienie również na stanowiska biurowe.

Na co również warto zwrócić uwagę, szczególnie istotne w przypadku elastycznych form zatrudnienia jest środowisko osób młodych, które zaraz po zakończeniu edukacji dzięki pracy tymczasowej może zdobywać pierwsze doświadczenia zawodowe, łatwiej pozyskać nowe i dodatkowe kwalifikacje oraz jeżeli uzna to za stosowne także etat.

 

 

Best Regards
Anna Wall  
NextJobs - World Group

Account Manager
e-mail: anna@nextjobs-group.com