Login lub e-mail Hasło   

BHP za biurkiem

BHP kojarzy nam się z hutą, zakładem pracy, czy robotami na roli. Ale czy bhp jest potrzebne urzędnikom lub ludziom, którzy spędzają pół dnia przed komputerem? Odpowiedź brzmi–Tak
Wyświetlenia: 238 Zamieszczono 14/09/2017

BHP kojarzy nam się z hutą, zakładem pracy, czy robotami na roli. Ale czy bhp jest potrzebne urzędnikom lub ludziom, którzy spędzają pół dnia przed komputerem? Odpowiedź brzmi–Tak

 

Wydawać by się mogło, że BHP dotyczy w głównej mierze zawodów związanych z poruszaniem się, takimi jak transport; przemysłem lub rolnictwem. BHP w pracy biurowej może wydawać się pozbawione sensu. Co może być niebezpiecznego podczas siedzenia na fotelu i wpatrywania się w ekran komputera. Fakt, w takiej pracy raczej nic nie zmiażdży nam stopy lub nie urwie ręki, ale nieprzestrzeganie zagadnień bhp nawet przy biurku może nieść ze sobą przykre dla zdrowia konsekwencje. 

Wspomnieliśmy, że w pracy biurowej nic nie urwie nam ręki, cegła raczej na głowę nam też nie spadnie. Złośliwi powiedzą pewnie, że nie przestrzegając BHP możemy przeciąć się kartką papieru albo polać gorącą kawą. Nic bardziej mylnego. Zagrożenia w pracy biurowej są o tyle niebezpieczne, bo są nie widoczne na pierwszy rzut oka. Można wśród nich wymienić np. skrzywienia kręgosłupa, deformacje stawów, pogorszenie wzroku, a nawet pylicę lub astmę. Schorzenia te zaś nie brzmią zbyt banalnie, prawda?

 

Praca przed monitorem

Czym wspomniane w powyższym akapicie choroby i schorzenia mogą być spowodowane? Zacznijmy od tych najbardziej oczywistych. Krótkowzroczność, ból głowy, zespół suchego oka, to wszystko może powodować wpatrywaniem się przez wiele godzin w monitor. Aby tego uniknąć, każdy pracownik, który spędza przed urządzeniem więcej niż 4h. dziennie powinien co godzinę robić sobie 5 minutową przerwę, podczas której nie będzie patrzył w monitor komputera/telefonu kom. Pozwoli to dać przynajmniej na chwilę odetchnąć gałkom ocznym.

Gdy jesteśmy przy narządzie wzroku, warto wspomnieć jeszcze o odpowiednim oświetleniu w pracy. Każde stanowisko powinno mieć zapewnione, jeśli to tylko możliwe odpowiednie oświetlenie zarówno dzienne, przez światło słoneczne jak i sztuczne (gdy brak tego pierwszego). Przesiadywanie cały dzień w ciemnym pomieszczeniu nie oświetlanym tylko przez blask rzucany z monitora nie jest niczym dobrym. Bardzo duże znaczenie ma bowiem nie tylko światło, ale też jego kontrasty. Zbyt duże, takie przewyższające 5:1 powodują szybkie zmęczenie wzroku, co znacząco obniża jakość i wydajność pracy. Warto sprawdzić też jasność samego monitora, by nie za bardzo raził nas w oczy.

Biurko i krzesło to podstawa

 Siedząc przez cały dzień przed komputerem często narzekamy na ból pleców czy karku. Tego typu dolegliwości powinny być dla nas ostrzeniem mówiącym o złej ergonomii pracy. Na praktycznie każdym szkoleniu BHP specjalista pokazuje nam specjalną grafikę, na której zaznaczone są wszystkie kąty i odległości, jakie powinno mieć nasze ciało podczas pracy przed klawiaturą. Zdarza się, że machamy na to ręką. Niestety nasza niefrasobliwość dość często kończy się dla nas niezbyt przyjemnie. Wszystko przez niewłaściwe ułożenie ciała. Wystarczy, że podczas pracy musimy mieć zbyt mocno pochyloną głowę, lub nie mamy miejsca na nogi pod swoim biurkiem. Na początku nic nie poczujemy, ale po miesiącu, dwóch kark może nas zacząć bardzo mocno boleć, a wstawanie z krzesła stanie się kłopotliwe. Z pozoru wiec niewinne drobiazgi okazać się mogą bardzo kłopotliwe i niebezpieczne dla zdrowia. Szczególną uwagę na swoje miejsce pracy powinni zwrócić zwłaszcza posiadacze laptopów, których możliwości odpowiedniego ułożenia są dużo mniejsze, niż w przypadku standardowych komputerów.

 

Przestrzeń życiowa

 Gdy oglądamy Amerykańskie filmy, często widzimy, zwłaszcza w wielkich korporacjach, pracowników biurowych zamkniętych w małych „klatkach” boksów, w których spędzają nieraz 8 i więcej godzin. W naszym kraju, takie boksy nie są jeszcze tak popularne jak za oceanem, ale pojawiają się coraz częściej. Wbrew pozorom takie rozwiązanie nie jest najgorsze. Dzięki niemu pracownik otrzymuje trochę własnej, prywatnej przestrzeni, którą może sam zagospodarować. A jak powinna wyglądać taka przestrzeń w biurze? W tym temacie, nie ma dokładnych, jednoznacznych wytycznych. Nigdzie nie przeczytamy, że, np. telefon powinien znajdować się po prawej czy po lewej stronie monitora. Niemniej jednak w przepisach znajdziemy sporo ogólnych, nie mniej ważnych danych. Do tych najbardziej znaczących możemy zaliczyć te mówiące, iż na każdego pracownika powinno przypadać co najmniej 2 m² wolnej przestrzeni (nie wlicza się więc tutaj miejsce zajęte przez biurko czy regały). Ponadto w samym pomierzeniu pracownikowi przypada 13 m³. Dodatkowo, miejsce pracy powinno być odizolowane od wszelkich urządzeń, które produkują nadmierne ciepło, drgają, czy zbytnio hałasują. Urządzenia te powinny znajdować się w pewnej odległości od pracujących, by ci nie byli narażeni na stałe niedogodności wynikające z pracy tychże urządzeń. Miejsce pracy nie powinno być oddalone od toalety o więcej niż 75 metrów.

 

Na koniec warto wspomnieć o palarni. Miejsce wydawać by się mogło niezbędne dla niektórych pracowników, w rzeczywistości jest udogodnieniem, które pracodawca może, ale nie musi przygotować.

Podobne artykuły


17
komentarze: 93 | wyświetlenia: 2226
14
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1128
14
komentarze: 15 | wyświetlenia: 1073
13
komentarze: 53 | wyświetlenia: 802
13
komentarze: 5 | wyświetlenia: 563
11
komentarze: 137 | wyświetlenia: 626
11
komentarze: 70 | wyświetlenia: 685
11
komentarze: 34 | wyświetlenia: 991
11
komentarze: 92 | wyświetlenia: 650
11
komentarze: 37 | wyświetlenia: 496
10
komentarze: 9 | wyświetlenia: 511
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  Hamilton,  14/09/2017

"Uczta Baltazara" - a pan Baltazar pod nosem "Q..wa sami się wpierw nauczta". Kiedyś za błędy ortograficzne w szkole lali linijką po łapach. Nie było to zgodne z przepisami BHP ale skuteczne. Rencuf nie órywali. Na szczęście.

  MonikaW79  (www),  15/09/2017

@Hamilton Starszy: Człowiek uczy się całe życie, a głupi umiera.
Jeszcze w takim miejscu nie zdarzyło mi się gafy popełnić. Swoją drogą skorygowałem też delikatnie tekst.
Dzięki wielkie :) Pozdrawiam

@multifinancial: hmmm, cóż z tego, że poprawiłeś ...
spędzają pół dnia przed komputerem? Odpowiedź brzmi–Tak ... czy nie wydaje Ci się nędzne stawianie sobie rzekomych pytań i odpowiadanie na nie ?
"odetchnąć gałkom ocznym." ... moje odetchnęły po przeczytaniu tego tekstu ... next napisz jakie zagrożenia występują w pracy aktorek porno ... 7 godzin robienia loda, bądź 3 godz analu .. ...  wyświetl więcejDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska