Login lub e-mail Hasło   

Poznaj i spisz historię swojej rodziny cz. II

Przeciętny Polak zna swoich rodziców, wujków i ciotki oraz dziadków (rzadziej ich rodzeństwo), czasami imiona pradziadków i ich rodzeństwa
Wyświetlenia: 2.118 Zamieszczono 15/09/2017

W artykule, link: http://www.eioba.pl/a/5cp5/poznaj-i-spisz-historie-swojej-rodziny , pisałem: „Święta, Dni Babci i Dziadka, urodziny, imieniny to okres spotkań rodzinnych, które można wykorzystać do uzupełnienia danych o naszych przodkach. Większość ludzi sięga pamięcią tylko do swoich dziadków, a więc i nasi dziadkowie sięgają pamięcią przynajmniej do swoich dziadków, to jest do naszych prapradziadków”.

Aby uchronić dzieje swojej rodziny od zapomnienia, potrzeba nam często inspiracji. Taką inspiracją, może być ten artykuł i informacje w nim zawarte. Tym bardziej, że dla dzisiejszego pokolenia serfowanie po Internecie, to przyjemność. A dzięki tysiącom wolontariuszy, nie musimy informacji o przodkach szukać w archiwach i znać łacinę (akta parafialne), czy języki zaborców (rosyjski, niemiecki).

W specjalnych programach archiwalnych - kwerendy, tj. akta: urodzin, małżeństw, zgonów są dostępne (skany) i opracowane jako wypisy w języku polskim z lat 1772 – 1918 (a także wcześniejszych i późniejszych). Wystarczy tylko wejść na dany program i budować swoje drzewo genealogiczne. Co prawda, nie wszyscy wolontariusze byli dokładni i nieraz w wypisach brak imion rodziców (brak ciągłości), ale korzystając ze skanów, czy innego programu można to naprawić.

Najbardziej ogólnopolski program z którego korzystałem przy tworzeniu mojego drzewa genealogicznego, to: http://geneteka.genealodzy.pl/rejestry.php?lang=pol , ale brakuje w nim wiele miejscowości. Moja rodzina pochodzi z poznańskiego i lubelskiego, więc szukałem w programach: http://basia.famula.pl/, bindweed.man.poznan.pl/posen/search.php , http://regestry.lubgens.eu/news.php , http://regestry.lubgens.eu/viewpage.php?page_id=766 , ziemia częstochowska: genealodzy.czestochowa.pl/pl/indeksy-metrykalne , ziemia pomorska - ptg.gda.pl/index.php/certificate/action/searchM/ , ziemia małopolska - mtg-malopolska.org.pl/ksiegimetrykalne.html , itp. (znajdziesz w Internecie).

Możemy też, za pomocą Archiwum Państwowego w swojej miejscowości, ściągać akta parafialne i stanu cywilnego (jeżeli akta zostały mikrofilmowane), jeżeli nasi przodkowie mieszkali np.: w innym województwie (to tylko koszt przesyłki mikrofilmów), no ale wtedy musimy się liczyć z zatrudnieniem pracownika archiwum do odczytywania akt (łacina, języki zaborców), lub na przykład znajomego księdza (łacina).  

Oczywiście, te podane wyżej, to nie wszystkie programy, w których możesz szukać skutecznie i za darmo swoich przodków (w niektórych programach skany za opłatą), dlatego możemy w komentarzach do tego artykułu, podpowiadać sobie najlepsze programy genealogiczne dotyczące poszczególnych ziem i to takie, żeby nie ruszając się od komputera, sięgać coraz dalej i najlepiej bezpłatnie.

Podobne artykuły


13
komentarze: 62 | wyświetlenia: 1207
13
komentarze: 93 | wyświetlenia: 724
13
komentarze: 68 | wyświetlenia: 935
13
komentarze: 9 | wyświetlenia: 1404
13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 1613
12
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1328
12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 1324
12
komentarze: 31 | wyświetlenia: 1573
12
komentarze: 72 | wyświetlenia: 728
11
komentarze: 124 | wyświetlenia: 743
11
komentarze: 81 | wyświetlenia: 1114
11
komentarze: 69 | wyświetlenia: 546
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 921
 
Autor
ArtykułZdisiu już 20 odsłon ! winszuję ;-) a cóż to takiego dla społeczeństwa zrobiły te Sadoszczaki , żeby śledzić ich poczynania , nie grzeb Zdisek, bo jeszcze się dowiesz, że dziadek donosił a babcia szkopom gotowała barszcz.

Drzewko rodziny rysuje Zdzichu
a , że już wieczór, więc po kielichu
siada za kompem w archiwum szczurzy
i czas Zdzichowi już się nie dłuży

Dz

...  wyświetl więcej

Kostka z Potockich ,Zdzisio z Sadowskich
oto elita niesamowita ...

  Remter,  16/09/2017

Znajomość własnego Rodu... to poznanie całości swojego istnienia ... ale nie można tego czynić na portalach internetu... dlaczego ? Gdyż zdrajcy ojczyzny niszczą rody , które mogłyby stanąć im na drodze.... przejrzenie nazwisk szlachetnych ludzi daje wiele do myślenia.... pozostała ich garsteczka nie wymordowana ...

  eugen,  17/09/2017

@Remter: Witaj, dodaj szlachetnego rodu nie zanieczyszczonego "krwią pospolitą" ... aby nie urodziła się "czarna owca", która jak łyżka tandetnej przyprawy zniszczy szlachetność całego rodu...

@Remter: coś mi się wydaje, że w Polsce mieszka kilku Polaków i 38 miliony zdrajców, komuchów, postkomunistów, esbeków i kanali. Ile bagna może narobić kilku chorych z nienawiści i żądnych władzy.

  Remter,  19/09/2017

@Hamilton Starszy: To państwowiec żądny jest władzy, to masa ciągnie w dół a masa jest społeczeństwo ...

  Remter,  19/09/2017

@eugen: Witaj! W rodzie znajdzie się miejsce dla każdego , czego nie można powiedzieć o społeczeństwie...

No, Zdzichuuuu, masz arta w popularnych, nie wiem czy nie za bardzo Ci posłodziłem, cukier wysypywał mi się z kieszeni ...

@Dyl Sowizdrzal: wreszcie sukces, odsłon ponad średnią chyba będzie. Jak w Opolu na koncercie Pietrzaka. Było podobno 200, a połowa to prokuratorzy. Zjeżdżaja się, bo donosy są nowe. TW Jacek podobno tam grasuje.

Rzeczywiście sukces, osiągnąłem wreszcie 300 odsłon na artykuł, pomimo że tylko 9 z moich 89 artykułów, weszło do popularnych.

  Hamilton,  19/09/2017

@Zdzisław Sadowski: Robert Lewandowski jak zobaczył, że Sadowski ma średnią 300 a Kostka 350, a zapowiedzieli, że będą mieć 500 niebawem - zaniemówił i przestał trenować. Podobnie pani premier Szydło, cała roztrzęsiona, płacze, chce podać się do dymisji, rząd w całości u Jarosława. Co robić, co robić? Nawałka powiedział, że jak Sadowski wprowadzi 10 arta w "popularesy" on podaje się do dymisji, reprezentacja nie pojedzie na mistrzostwa do Rosji, bo i po co. I tak Sadowskiego nie przebiją.

@Zdzisław Sadowski: twój temat z ilością odsłon przypomniał mi pewien fakt ...
„Maur, Murzyn czy karzeł bywał prezentem godnym wielmożów, ozdobą dworu i jego zabawką. Dodawał splendoru tak samo jak wystawna rezydencja, jak ogród urządzony z wyrafinowanym smakiem, do dziś u pedałów po ogrodzie dumnie chodzi sobie paw ... lub Głuszec. Mi Zdisku kojarzysz się bardziej z filmem Godzilla , odwie ...  wyświetl więcej

Dziękuje za inspirację i podpowiedź, dzięki której poznałem moich praprapraprzodków. Ale średnią odsłon na artykuł, to mam wyższą: 340 odsłon. Ale spokojnie, nasze artykuły, same się obronią i wkrótce będzie to 400 odsłon/art, później 500 odsłon/art, itd.

  Hamilton,  19/09/2017

@duchowopopsuty: kolega był zdyscyplinowany i nie chcąc przemęczać tatusia z MO raz w tygodniu pałował siebie i rodzinę osobiście. Stąd te medale.

@Hamilton Starszy: hahaahahahahha, wydaje mnie się, że Stary Kostka palował się sam a i nie raz palował rodzinę Sadowskiego!

@Hamilton Starszy: jakiem trzeba być cepem, żeby publicznie chwalić się, że cep robił w milicji czy zomo ... wydać zero poziomu i sadoskiego i kastki, dno dna! ... ale co się dziwić, jak tatuś robił w mo, tam gdzie wszystkie cepy mające problemy z poprawnym pisaniem, czytaniem i liczeniem , zazwyczej sadyści do tego. I ten ch..j hahahah doliczył się praprapraprapra idioty ... rodzina kmiotów, slug ...  wyświetl więcej

  Hamilton,  20/09/2017

@Dyl Sowizdrzal: mają inteligentni chłopcy wyczucie historii. Któryś z nich chce do IPN zanieść te ruskie medale i ordery. Kuńbatant po tacie zomowcu liczy na dodatek do emerytury.

  smrsmr,  20/09/2017

[url=http://girlshotcamiera.com/%d8(...)a8.html]سكس حيوانات[/url] جديد كلب اسود كبير ينيك ...  wyświetl więcejDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska