JustPaste.it

Poznaj i spisz historię swojej rodziny cz. II

Przeciętny Polak zna swoich rodziców, wujków i ciotki oraz dziadków (rzadziej ich rodzeństwo), czasami imiona pradziadków i ich rodzeństwa

Przeciętny Polak zna swoich rodziców, wujków i ciotki oraz dziadków (rzadziej ich rodzeństwo), czasami imiona pradziadków i ich rodzeństwa

 

W artykule, link: http://www.eioba.pl/a/5cp5/poznaj-i-spisz-historie-swojej-rodziny , pisałem: „Święta, Dni Babci i Dziadka, urodziny, imieniny to okres spotkań rodzinnych, które można wykorzystać do uzupełnienia danych o naszych przodkach. Większość ludzi sięga pamięcią tylko do swoich dziadków, a więc i nasi dziadkowie sięgają pamięcią przynajmniej do swoich dziadków, to jest do naszych prapradziadków”.                                                      

Aby uchronić dzieje swojej rodziny od zapomnienia, potrzeba nam często inspiracji. Taką inspiracją, może być ten artykuł i informacje w nim zawarte. Tym bardziej, że dla dzisiejszego pokolenia serfowanie po Internecie, to przyjemność. A dzięki tysiącom wolontariuszy, nie musimy informacji o przodkach szukać w archiwach i znać łacinę (akta parafialne), czy języki zaborców (rosyjski, niemiecki).

W specjalnych programach archiwalnych - kwerendy, tj. akta: urodzin, małżeństw, zgonów są dostępne (skany) i opracowane jako wypisy w języku polskim z lat 1772 – 1918 (a także wcześniejszych i późniejszych). Wystarczy tylko wejść na dany program i budować swoje drzewo genealogiczne. Co prawda, nie wszyscy wolontariusze byli dokładni i nieraz w wypisach brak imion rodziców (brak ciągłości), ale korzystając ze skanów, czy innego programu można to naprawić.

zyhpomk-ef15mmjp5bemla_small.jpg

Najbardziej ogólnopolski program z którego korzystałem przy tworzeniu mojego drzewa genealogicznego, to: http://geneteka.genealodzy.pl/rejestry.php?lang=pol , ale brakuje w nim wiele miejscowości. Moja rodzina pochodzi z poznańskiego i lubelskiego, więc szukałem w programach: http://basia.famula.pl/, bindweed.man.poznan.pl/posen/search.php , http://regestry.lubgens.eu/news.php , http://regestry.lubgens.eu/viewpage.php?page_id=766 , ziemia częstochowska: genealodzy.czestochowa.pl/pl/indeksy-metrykalne , ziemia pomorska - ptg.gda.pl/index.php/certificate/action/searchM/ , ziemia małopolska - mtg-malopolska.org.pl/ksiegimetrykalne.html , itp. (znajdziesz w Internecie).                                         

Możemy też, za pomocą Archiwum Państwowego w swojej miejscowości, ściągać akta parafialne i stanu cywilnego (jeżeli akta zostały mikrofilmowane), jeżeli nasi przodkowie mieszkali np.: w innym województwie (to tylko koszt przesyłki mikrofilmów), no ale wtedy musimy się liczyć z zatrudnieniem pracownika archiwum do odczytywania akt (łacina, języki zaborców), lub na przykład znajomego księdza (łacina).  

Oczywiście, te podane wyżej, to nie wszystkie programy, w których możesz szukać skutecznie i za darmo swoich przodków (w niektórych programach skany za opłatą), dlatego możemy w komentarzach do tego artykułu, podpowiadać sobie najlepsze programy genealogiczne dotyczące poszczególnych ziem i to takie, żeby nie ruszając się od komputera, sięgać coraz dalej i najlepiej bezpłatnie.