Login lub e-mail Hasło   

Pułapka ideologiczna w historii Rzeczypospolitej

Wkrótce ceny żywności wzrosną. Polska może spotkać się z zarzutem marnotrawnego gospodarowania ziemią rolną co może być pretekstem do kolejnego rozbioru Polski przez sąsiadów.
Wyświetlenia: 130 Zamieszczono 18/09/2017

Pułapka ideologiczna w historii Rzeczypospolitej

 

Uwłaszczenie chłopów e Europie rozpoczęte we Francji jeszcze przed rewolucją francuską było spowodowane gwałtownym wzrostem cen żywności i było kontynuowane  do wschodu kontynentu .  Szlachta z Polski będącej pod zaborami była w większości przeciwna uwłaszczeniu ze względu na słabe przygotowanie chłopów do samodzielnej egzystencji. Jednak zaborcy pod wpływem  propagandy uwłaszczeniowej i obawy przed rozszerzeniem ideologii rewolucyjnej wśród chłopstwa przeprowadzili wg. Wikipedii : Na ziemiach polskich uwłaszczenie przeprowadzono: w zaborze austriackim w 1848 r., w Królestwie Kongresowym w 1864 r. i w zaborze pruskim w latach 1808–1872.

Dalszy bieg wypadków bieg wypadków był zgodny z przewidywaniami polskiej szlachty. Ceny żywności po uwłaszczeniu obniżyły się i nastąpiło pogorszenie opłacalności rolnictwa, które kontynuuje się do dzisiaj wraz z nieustannym spadkiem cen żywności wynikającym z polepszającego się klimatu i globalizacji w handlu żywnością. Z rynku były eliminowane drobne gospodarstwa chłopskie i na ziemiach Polski doszło ponownie do dużej koncentracji własności rolnej.

Po odzyskaniu niepodległości w 1918 Polska doświadczyła kilku kryzysów gospodarczych i kryzysu agrarnego w II Rzeczypospolitej, który był wywołany przyrostem liczby włościan i dużą koncentracją własności rolnej. Włościanie żądali reformy rolnej i parcelacji wielkoobszarowych majątków ziemskich. Jednakże polscy właściciele ziemscy byli w pułapce ideologicznej bowiem nie mieścił im się w głowie powrót do systemu feudalnego w rolnictwie i przydzielenie włościanom małych działek ziemi, które byłoby dobrym rozwiązaniem w sytuacji głodu ziemi wśród włościan,  a jednocześnie bali się gospodarowania swojej ziemi wraz ze zrewoltowanym chłopstwem, którego reakcji na ponowne wprowadzenie systemu feudalnego nie byli w stanie przewidzieć szczególnie w sytuacji ciągłego obniżania cen żywności. Rewolucja bolszewicka i agresja sowiecka na Polskę w 1920 roku zmusiła polskie elity do obietnicy ziemi dla chłopstwa w zamian za obronę Polski przed nawałą bolszewicką. Po zwycięstwie nad bolszewikami obietnicy danej chłopom nie dotrzymano. Zamiast tego była prowadzona akcja osadnicza min. na ziemiach Ukrainy, gdzie przydzielano ziemię rolną uczestnikom kampanii wojennej przeciw bolszewikom. Spowodowało to napięcia pomiędzy Polakami a Ukraińcami, które były bezpośrednią przyczyną ludobójstwa Polaków na Wołyniu. Zabór Polski przez Niemcy i Rosję sowiecką w 1939 roku był w dużej mierze spowodowany ich problemami aprowizacyjnymi, których Polska sanacyjna nie potrafiła rozwiązać przez zaspokojenie sąsiadów tanim eksportem żywności.

Szansa na ponowne wprowadzenie nowoczesnego systemu feudalnego w polskim rolnictwie nadeszła teraz, bowiem ogromne obszary użytków rolnych w Polsce (szczególnie na tzw. ziemiach zachodnich) są niewykorzystywane bądź są wykorzystywane ekstensywnie. Wkrótce nastąpi kryzys klimatyczny i ceny żywności pójdą w górę. Polska może spotkać się z zarzutem marnotrawnego gospodarowania ziemią rolną co może być pretekstem do kolejnego rozbioru Polski przez sąsiadów. Historia może się powtórzyć dlatego powrót do intensywnego gospodarowania ziemią rolną w Polsce jest polską racją stanu. Intensywne gospodarowanie w rolnictwie może przywrócić jedynie masowa akcja osadnicza rolników azjatyckich i ponowne wprowadzenie nowoczesnego systemu feudalnego w gospodarowaniu na roli. Unikniemy w ten sposób pułapki ideologicznej spowodowanej niezrozumieniem mechanizmów procesu historycznego.

Warszawa, dnia 18 września 2017 roku, godzina 20:30         Bogdan Góralski

Podobne artykuły


12
komentarze: 40 | wyświetlenia: 2572
10
komentarze: 21 | wyświetlenia: 1339
9
komentarze: 1 | wyświetlenia: 537
8
komentarze: 39 | wyświetlenia: 229
8
komentarze: 1 | wyświetlenia: 796
8
komentarze: 26 | wyświetlenia: 1837
7
komentarze: 25 | wyświetlenia: 1258
7
komentarze: 89 | wyświetlenia: 2103
123
komentarze: 52 | wyświetlenia: 139614
116
komentarze: 23 | wyświetlenia: 227457
91
komentarze: 20 | wyświetlenia: 105816
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  Hamilton,  19/09/2017

" Intensywne gospodarowanie w rolnictwie może przywrócić jedynie masowa akcja osadnicza rolników azjatyckich i ponowne wprowadzenie nowoczesnego systemu feudalnego w gospodarowaniu na roli". Dobra zmiana zrobi z pana Magystra ministranta od rolnictwa. Pierwsze objawy systemu feudalnego w IV RP wyraźnie już widać. U szanownego pana objawy chorobowe się chyba nasilają. Eioba 19.09. 2017 godz 18:16

@Hamilton Starszy: dobrze,że te megistry się nie rozmnażają ... choć idąc ulicą, zauważam przeróżne formy otępienia i skrajnego debilizmu ... jeszcze gorzej sprawa wygląda jak taki mutant otworzy paszczę i zacznie mundrować , albo jak w tym przypadku pisać . Przeraża mnie ten Góralski, i oni chodzą na wolności !Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska