JustPaste.it

Unia spienięża polskie maszyny

Najbardziej na dotacjach korzystają młodzi rolnicy, którzy spełniają określone wymogi. Ci, którzy wymogów nie spełniają coraz częściej sięgają po kredyty bankowe lub fabryczne.

Najbardziej na dotacjach korzystają młodzi rolnicy, którzy spełniają określone wymogi. Ci, którzy wymogów nie spełniają coraz częściej sięgają po kredyty bankowe lub fabryczne.

 

Obecnie sprzedaż maszyn cieszy się cały czas tendencją zwyżkową. Unijna pomoc ma coraz większy wpływ na modernizację szczególnie małych i średnich gospodarstw. Rejestracja nowych ciągników w pierwszym kwartale bieżącego roku wynosiła prawie dwa tysiące, to duży wzrost względem roku 2016. Największym zainteresowaniem rolników w pierwszych miesiącach roku cieszyły się maszyny New Holland i odpowiednio – Zetora, Kubota, Deutz Fahr i John Deere. Najwięcej maszyn kupowali mieszkańcy województwa mazowieckiego, wielkopolskiego oraz podlaskiego.

Rynek maszyn osiąga rekordy w trakcie żniw

W lipcu na rynku nastąpiło duże ożywienie, rolnicy chętnie kupowali nie tylko ciągniki, ale także pługi, agregaty oraz siewniki zbożowe. W sierpniu tego roku zarejestrowanych zostało prawie 800 nowych maszyn, analogicznie w tym samym miesiącu w roku ubiegłym maszyn było około 640. Producenci i pośrednicy w handlu maszynami przyznają, że połowa transakcji odbywa się przy wykorzystaniu unijnych dotacji.

Polski rolnik zaczyna doceniać maszyny używane

Nie wszystkich rolników stać jednak na nowe maszyny. Rozwiązaniem mogą być zatem dotacje lub wybór maszyn z drugiej ręki. Okazuje się, że z tym drugim rolnicy nie mają problemu i coraz chętniej decydują się na kupno używanego sprzętu rolniczego. Zwiększone zainteresowanie tą kategorią transakcyjną zauważyli też założyciele serwisu giełda rolna - ceny rolnicze. Nic w tym dziwnego, skoro nowa maszyna kosztuje około 200 tys., a używana 40 tys. Dlatego zdaniem rolników warto inwestować w maszyny używane importowane zwykle z zagranicy. W pierwszym kwartale obecnego roku zostało zarejestrowanych prawie pięć tysięcy używanych maszyn, to o ok. pięćset sztuk więcej niż w roku poprzedzającym. To sprawia, że rozkwita także biznes części zamiennych czy branża oponiarska – wymiana opon to priorytet po dokonaniu zakupu maszyny używanej. Rolnicy decydujący się na zakup używanych zwykle wybierają ciągniki rolnicze o zakresie mocy między 70-130 km, a ceny ciągników nie przekraczają wówczas kwoty 90 tys. zł.

 

giełda rolna - ceny rolnicze