JustPaste.it

Wymogi związane z budową stacji paliw

Posiadanie stacji paliw w dobrej lokalizacji to bez wątpienia dobry pomysł na biznes. Poznaj jakie wymogi stoją przed osobą planującą wybudować stację benzynową.

Posiadanie stacji paliw w dobrej lokalizacji to bez wątpienia dobry pomysł na biznes. Poznaj jakie wymogi stoją przed osobą planującą wybudować stację benzynową.

 

Na terenie kraju funkcjonują tysiące stacji benzynowych pod marką znanych koncernów paliwowych Ciercle K, BP, Orlen, Shell lub mniej znane ale konkurencyjne cenowo stacje lokalne. Podstawowe źródło dochodów stacji benzynowej to sprzedaż paliw płynnych, do których zaliczamy benzynę, olej napędowy i gaz płynny. Ponadto dochody stacji paliw pochodzą ze sprzedaży płynów eksploatacyjnych, akcesoriów motoryzacyjnych, a także z działalności punktu gastronomicznego lub samoobsługowej myjni samochodowej. Mając świadomość potencjalnych korzyści wielu przedsiębiorców zadaje sobie pytanie jak otworzyć stację benzynową?

Jakie przepisy prawne należy spełnić aby zbudować stacje paliw?

Przedsiębiorców planujących otwarcie stacji paliw obowiązują określone uwarunkowania prawne. Określa je ustawa z dnia 2 lipca 2004 roku o swobodzie działalności gospodarczej. Ważną kwestią formalną jest również uzyskanie zgodnie z art. 46 ust. 1 pkt. 3 koncesji na wykonywanie działalności trudniącej się obrotem paliwami ciekłymi. Uzyskanie koncesji reguluje Prawo Energetyczne w ustawie z dnia 10 kwietnia 1997 roku i jest kontrolowane przez Urząd Regulacji Energetyki, który ma w obowiązku przeprowadzić nadzór dokumentacji i lokalizacji, w której stacja ma działać. Na podstawie pozytywnej opinii z kontroli Prezes Urzędu Regulacji Energetyki wydaje zgodę na koncesję, dzięki której otrzymuje się wpis do  bazy  przedsiębiorstw z koncesją na obrót paliwami ciekłych.

Uzyskanie koncesji wymaga od wnioskodawcy złożenia poręczenia majątkowego pod zaspokojenie ewentualnych roszczeń jednostek lub instytucji, mogących pojawić się w następstwie niewłaściwego zarządzania działalności objętej koncesją. Koncesja na prowadzenie stacji paliw zawsze wydawana jest terminowo na okres minimum 10 lat, a maksymalnie na 50 lat.

Jakie warunki należy spełnić aby uzyskać koncesję na obrót paliwami ciekłymi i prowadzenie stacji benzynowej:

  • osoby lub podmioty planujące prowadzenie stacji paliw posiadają siedzibę/meldunek/miejsce zamieszkania na terenie jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej lub państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA),
  • posiadają odpowiednie finansowanie, które zapewni płynne prowadzenie działalności gospodarczej,
  • gwarantują zatrudnienie pracowników do obsługi klientów stacji o niezbędnych kwalifikacjach zawodowych,
  • zapewnią zaplecze techniczne, które umożliwi poprawne wykonywanie działalności,
  • przedłożą decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu albo decyzję o ustaleniu lokalizacji inwestycji w zakresie budowy obiektu energetyki jądrowej, która została wskazana w ustawie z dnia 29 czerwca 2011 r. o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie obiektów energetyki jądrowej oraz inwestycji towarzyszących,
  • w terminie płacą podatki i nie mają zaległości względem budżetu państwa.

Budowa stacji paliw

Kolejnym etapem po zakończeniu formalności wynikających z założenia działalności gospodarczej i uzyskania koncesji na prowadzenie stacji paliw, jest budowa stacji benzynowej. Zakres prac budowlanych jest szeroki dlatego warto zatrudnić wyspecjalizowaną firmę budowlaną, która wybuduje stację zgodnie z projektem i przepisami. Jedną z firm specjalizujących się w tej tematyce jest firma Stacon. Budowa stacji benzynowej przez Stacon odbywa się z zachowaniem wszystkich standardów branżowych i w świetle obowiązujących przepisów.

Lokalizacja stacji paliw może być na wydzierżawionym lub kupionym terenie i aby była rentowna powinna znajdować się w pobliżu często uczęszczanych dróg, najlepiej przy drodze szybkiego ruchu. Miejsce budowy stacji benzynowej warunkują przepisy zawarte w art. 131a Rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 21 listopada 2005 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać bazy i stacje paliw płynnych, rurociągi przesyłowe dalekosiężne służące do transportu ropy naftowej czy produktów naftowych i ich usytuowanie.

Ponadto istotne są uwarunkowania środowiskowe i gruntowe, względy bezpieczeństwa wobec sąsiadujących nieruchomości i ochrony środowiska.

Co obejmuje projekt stacji paliw? Zależnie od wielkości działki poza wiatą do uiszczania opłat i dystrybutorami na terenie stacji może znaleźć się kompresor i odkurzacz z dodatkowymi miejscami postojowymi, zaplecze sanitarne z łazienką i prysznicem, automatyczna myjnia dla pojazdów, hotel oraz stanowisko gastronomiczne.

Budowa stacji benzynowej to również niezbędne prace instalacyjne konieczne do funkcjonowania stacji, które obejmują:

  • bezpieczne rury kanalizacyjne i inne instalacje zabezpieczające przed przeciekaniem paliw ciekłych do gruntu, wód powierzchniowych i gruntowych,
  • urządzenia do pomiaru i monitorowania poziomu magazynowanych paliw ciekłych,
  • urządzenia ostrzegawcze do sygnalizacji wycieku paliw do gruntu, wód powierzchniowych i gruntowych,
  • urządzenia zabezpieczające przed przenikaniem par produktów naftowych I klasy do powietrza atmosferycznego.

Wymagania odnośnie rejestracji działalności gospodarczej

Kolejnym etapem jest uzyskanie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej lub do Krajowego Rejestru Sądowego, jeśli stacja będzie prowadzona przez działalność w formie spółki - obojętnie której, z wykluczeniem spółki partnerskiej. Zazwyczaj stacja paliw zarządzana jest przez podmioty będące VAT-owcami, dlatego konieczne jest zgłoszenie czynnego płatnika VAT oraz zakup kasy rejestrującej.

Dopełnieniu wszystkich formalności i działań zapewne pomoże dokładny biznesplan inwestycji oraz analiza plusów i minusów, w tym szans i zagrożeń, opłacalności, analiza konkurencji i rentowności lokalizacji, które ocenią warto podejmować się realizacji takiego przedsięwzięcia.