JustPaste.it

Okresowy przegląd drabiny

Od właściwego stanu technicznego drabiny zależy bezpieczeństwo osób z niej korzystających. Dlatego też każda drabina musi być okresowo poddawana przeglądowi.

Od właściwego stanu technicznego drabiny zależy bezpieczeństwo osób z niej korzystających. Dlatego też każda drabina musi być okresowo poddawana przeglądowi.

 

drabina-domowa_small.jpg

Ogólnie rzecz biorąc, drabiny dzielą się na profesjonalne i te przeznaczone do użytku domowego. Jak nietrudno się domyśleć, te pierwsze są użytkowane znacznie intensywniej, można założyć, że pracownicy korzystają z nich codziennie. Prawo wymaga, by przegląd takiej drabiny był wykonany co najmniej raz na 12 miesięcy, ale zaleca się większą częstotliwość. Zgodnie z przepisami, drabina profesjonalna musi posiadać książkę obiektu budowlanego i każdy przegląd musi być w niej odnotowany. Z drabin domowych korzysta się znacznie rzadziej, gdyż służą tylko do drobnych prac domowych, takich jak zmiana firanek, mycie okien itp. Trochę bardziej eksploatowane są drabiny wykorzystywane do prac w ogrodzie. Domowe drabiny powinno się poddawać kontroli też przynajmniej jeden raz w roku – na przykład na wiosnę.

Na czym polega przegląd drabiny? To nic innego, jak ocena stanu poszczególnych jej części i elementów oraz ich funkcjonowania. Trzeba zatem sprawdzić:
- mechanizm – czy drabina dobrze się składa i rozkłada
- w jakim stanie są prowadnice i stopnie – należy poszukać ewentualnych wgnieceń, pęknięć, zarysowań itp., sprawdzić, czy okucia nie są uszkodzone
- czy nie brakuje jakiegoś elementu, w szczególności śrub i plastikowych końcówek na stopkach
- czy stopki nie są na tyle zniszczone, by przestały być antypoślizgowe
- czy nie pojawiła się rdza lub korozja – dotyczy to zwłaszcza domowych drabin niezabezpieczonych należycie przed wilgocią
- czy stabilizator lub wspornik łączący dwie części drabiny rozstawnej nie uległ uszkodzeniu
- czy jakiekolwiek elementy łączące nie uległy poluzowaniu
- w przypadku drabin trzyelementowych – czy linka do wysuwania wygląda i funkcjonuje poprawnie
- stan akcesoriów (stopni poszerzających, szpiców do prowadnic, kółek itd.), jeśli drabina jest w nie wyposażona

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że nie każda usterka musi oznaczać konieczność kupienia nowej drabiny. Poluzowane mocowania w wielu przypadkach można dokręcić, a części zamienne – stopki i stabilizatory – dokupić za niewielką kwotę.