JustPaste.it

Zastosowanie blach aluminiowych

Blacha aluminiowa jest coraz częściej i szerzej stosowanym w budownictwie materiałem. Sprawdźmy, jak można ją wykorzystać.

Blacha aluminiowa jest coraz częściej i szerzej stosowanym w budownictwie materiałem. Sprawdźmy, jak można ją wykorzystać.

 

Aluminium jest metalem o właściwościach bardzo pożądanych w budownictwie. Lekkie, a zarazem wytrzymałe, bardzo wytrzymałe na korozję (a szerzej – na działanie czynników atmosferycznych), łatwe w obróbce i formowaniu. Coraz więcej osób zaczyna też dostrzegać walory estetyczne blach aluminiowych – szczególnie dobrze prezentują się one na i w budynkach o architekturze modernistycznej i w minimalistycznym wystroju wnętrz.

Co może zaskakiwać, aluminium coraz częściej gości na elewacjach, nie tylko jako detal wykończeniowy, ale jako główny materiał. Blachy aluminiowe charakteryzują się znakomitymi parametrami wytrzymałościowo-użytkowymi i idealnie sprawdzają się jako okładziny elewacyjne. Można z nich tworzyć płyty fasadowe składające się z dwóch arkuszy aluminium otaczających wypełnienie mineralne lub z polietylenu. W tym drugim przypadku uzyskujemy panele niepalne, co jest istotne z punktu widzenia ochrony przeciwpożarowej.

Blachy aluminiowe znakomicie nadają się też do budowy kanałów wentylacyjnych, które często muszą przybierać różne formy, ze względu na specyfikę budynku. Aluminium jest materiałem plastycznym i bez problemu można je stosować w nawet bardzo skomplikowanych systemach wentylacyjnych. Przydaje się też tutaj jego wytrzymałość – warunki panujące w instalacji wentylacji (wilgoć i wysoka temperatura) sprzyjają korozji.

Coraz częściej w budownictwie korzysta się także z zewnętrznych parapetów aluminiowych, które powoli wypierają te tradycyjne z blachy. Przewaga aluminium wiąże się z tym, co zostało wspomniane już wcześniej – wytrzymałością na czynniki klimatyczne. Dodatkowo parapet z aluminium jest dużo lżejszy.

Niebagatelne znaczenie blachy z aluminium odgrywają w dekarstwie. Są wykorzystywane do tworzenia pokryć dachowych, można z nich także formować rynny, których trwałość sięga nawet stu lat (wartość szacunkowa). Aluminium po raz kolejny wygrywa z alternatywnymi materiałami ze względu na niezwykłą odporność na korozję.