Login lub e-mail Hasło   

Opis Wszechświata, a opis układów

Czym jest Wszechświat? Wszystkością. Czy narzędzia (teorie) stosowane do opisu układów wystarczają do opisu Wszechświata jako calości?
Wyświetlenia: 447 Zamieszczono 02/10/2017

   Do opisu układów stosujemy teorie. Dziś chodzi przede wszystkim o ogólną teorię względności, mechanikę kwantową i model standardowy. Wszystkie trzy zadziwiają zgodnością przewidywań z doświadczeniem lub obserwacją. Nie znaczy to, że są adekwatne absolutnie z cechami Przyrody. Łatwo skonstatować, że wszystkie rozważane przez naukę układy nie są absolutnie izolowane, że tło ma jakiś (choćby zaniedbywalny dla badacza mierzącego) wpływ. Nie chodzi tu bowiem o wynik pomiaru, lecz o sam fakt niemożliwości absolutnego odizolowania.

Wszystkie znane nam teorie mają charakter lokalny. W każdym przypadku istotną rolę w opisie odgrywa podmiot – badacz. Do tego sprowadzają się doświadczenia – tak fizycznie przeprowadzalne, jak i myślowe („co widzi obserwator”).

A Wszechświat? Z założenia jest Wszystkością. Dla niego nie istnieje otoczenie. Jest rodzajem absolutu, powiedzmy: globalnością. Dla każdego obserwatora jest dokładnie tym samym bytem. Na tym polega jego nielokalność, powiedziałbym: niezmienniczość.

Czy zatem stosowanie teorii immanentnie lokalnych służyć może pełnemu opisowi Wszechświata? Oczywiście, sporo można uszczyknąć, ale pełnego opisu uzyskać nie można. Weźmy chociaż przewidywane przez mechanikę kwantową splątanie, oznaczające nielokalność. Czy to dotknięcie absolutu?

Zatem, sądząc po tym, dzisiejsza kosmologia bazująca na ogólnej teorii względności, wraz z rozpaczliwymi próbami kwantowania Wszechświata, z góry skazane są na niepowodzenie.

Właśnie ukazać się ma książka pt. Wszechświat grawitacji dualnej. Tam podjęta została, między innymi, arogancka próba pokonania powyżej przedstawionej przeszkody konceptualnej, wobec której dzisiejsza nauka pomimo medialnej dumy, jest bezradna. 

To pierwsza z krótkiej serii notek przedstawiających (w wersji popularnej) zasadnicze tezy niekonwencjonalnej wizji Wszechświata. 

Podobne artykuły


8
komentarze: 30 | wyświetlenia: 1155
8
komentarze: 0 | wyświetlenia: 1167
7
komentarze: 13 | wyświetlenia: 767
7
komentarze: 5 | wyświetlenia: 485
6
komentarze: 81 | wyświetlenia: 1801
6
komentarze: 70 | wyświetlenia: 478
6
komentarze: 22 | wyświetlenia: 734
6
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1208
5
komentarze: 0 | wyświetlenia: 458
124
komentarze: 52 | wyświetlenia: 142968
119
komentarze: 23 | wyświetlenia: 245651
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Hmm ...
Dla mnie nauka tak naprawdę niewiele wie. Owszem, próbuje coś opisywać z mniejszym lub większym przybliżeniem ale do prawdy nigdy nie dochodzi. Teorii jest mnóstwo (nauki) i można się tym podniecać jak ktoś nie ma czegoś innego do podniecania :-)))

@Koriolan: Ostrożnie, Grawitacja to to też Kobieta :)))))

Notka popularna? Jak ktoś w temacie siedzi. Już w komentarzu podobnego więcej informacji niż twoim artykuleDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska