Login lub e-mail Hasło   

Opis Wszechświata, a opis układów

Czym jest Wszechświat? Wszystkością. Czy narzędzia (teorie) stosowane do opisu układów wystarczają do opisu Wszechświata jako calości?
Wyświetlenia: 327 Zamieszczono 02/10/2017

   Do opisu układów stosujemy teorie. Dziś chodzi przede wszystkim o ogólną teorię względności, mechanikę kwantową i model standardowy. Wszystkie trzy zadziwiają zgodnością przewidywań z doświadczeniem lub obserwacją. Nie znaczy to, że są adekwatne absolutnie z cechami Przyrody. Łatwo skonstatować, że wszystkie rozważane przez naukę układy nie są absolutnie izolowane, że tło ma jakiś (choćby zaniedbywalny dla badacza mierzącego) wpływ. Nie chodzi tu bowiem o wynik pomiaru, lecz o sam fakt niemożliwości absolutnego odizolowania.

Wszystkie znane nam teorie mają charakter lokalny. W każdym przypadku istotną rolę w opisie odgrywa podmiot – badacz. Do tego sprowadzają się doświadczenia – tak fizycznie przeprowadzalne, jak i myślowe („co widzi obserwator”).

A Wszechświat? Z założenia jest Wszystkością. Dla niego nie istnieje otoczenie. Jest rodzajem absolutu, powiedzmy: globalnością. Dla każdego obserwatora jest dokładnie tym samym bytem. Na tym polega jego nielokalność, powiedziałbym: niezmienniczość.

Czy zatem stosowanie teorii immanentnie lokalnych służyć może pełnemu opisowi Wszechświata? Oczywiście, sporo można uszczyknąć, ale pełnego opisu uzyskać nie można. Weźmy chociaż przewidywane przez mechanikę kwantową splątanie, oznaczające nielokalność. Czy to dotknięcie absolutu?

Zatem, sądząc po tym, dzisiejsza kosmologia bazująca na ogólnej teorii względności, wraz z rozpaczliwymi próbami kwantowania Wszechświata, z góry skazane są na niepowodzenie.

Właśnie ukazać się ma książka pt. Wszechświat grawitacji dualnej. Tam podjęta została, między innymi, arogancka próba pokonania powyżej przedstawionej przeszkody konceptualnej, wobec której dzisiejsza nauka pomimo medialnej dumy, jest bezradna. 

To pierwsza z krótkiej serii notek przedstawiających (w wersji popularnej) zasadnicze tezy niekonwencjonalnej wizji Wszechświata. 

Podobne artykuły


10
komentarze: 55 | wyświetlenia: 1146
10
komentarze: 2 | wyświetlenia: 831
10
komentarze: 14 | wyświetlenia: 1290
6
komentarze: 48 | wyświetlenia: 343
6
komentarze: 55 | wyświetlenia: 1462
5
komentarze: 62 | wyświetlenia: 709
124
komentarze: 52 | wyświetlenia: 141448
118
komentarze: 23 | wyświetlenia: 237867
91
komentarze: 20 | wyświetlenia: 110178
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  podobny,  03/10/2017

Ciekawa koncepcja/teoria grawitacji dualnej ... sankcjonująca istnienie ujemnego (niedoboru) masy i grawitacyjnego odpychania. Przeczytałem i prześledziłem wywód matematyczny oraz logicznie wynikające z niego wnioski.

Zafrapowało mnie jedynie newtonowskie podejście do masy traktowanej jako punkt materialny. Próbowałem zwizualizować sobie to jakoś i sprawia mi to trudność. Wprawadzi Ziemię

...  wyświetl więcej

  bardek,  07/10/2017

@podobny: Dziękuję za komentarz. Rzeczywiście, sprowadzanie problemu do oddziaływania punktów materialnych jest uproszczeniem. Uproszczeniem, gdy patrzymy na rzecz makroskopowo. Jednakże jedną z motywacji dla takiego stawiania sprawy jest problem matrii supergęstej i problem struktury cząstek subatomowych. Dziś to terra incognita. OTW nie może być badana w takiej małej skali, także mechnika kwanto ...  wyświetl więcej

Abstrahując od punktu materialnego, przy założeniu traktowania ciała jako masy sztywnej (objetościowej), jaka jest (może być) interpretacja ubytku masy - tym większego i bliżej żyją (są) ze sobą ludzie? Ma ona postać energii potencjalnej ... w przypadku dwóch ludzi - jakościowo ... czego?

@podobny: Mnie ostatnio zastanawiają wpływy "efektów pamięciowych", na powstawanie złożonych struktur wydobywających się z przestrzeni chaosu ?
https://pl.wikipedia.org/wiki/(...)angtona

Hmm ...
Dla mnie nauka tak naprawdę niewiele wie. Owszem, próbuje coś opisywać z mniejszym lub większym przybliżeniem ale do prawdy nigdy nie dochodzi. Teorii jest mnóstwo (nauki) i można się tym podniecać jak ktoś nie ma czegoś innego do podniecania :-)))

@Koriolan: Ostrożnie, Grawitacja to to też Kobieta :)))))

Notka popularna? Jak ktoś w temacie siedzi. Już w komentarzu podobnego więcej informacji niż twoim artykule

  podobny,  04/10/2017

W "The Guardian" przeczytałem artykuł o zmarłym trzy dni temu psychoterapeucie Arturze Janov**, no i ... zaczęło się ...

Szybko dotarłem do Dianetyki*** - (psedo)nauki o wpływie traumatycznych przeżyć prenatalnych i okresu dzieciństwa (engramów) na nasz organizm, objawiających sie w postaci rozmaitych chorób. Do badania stanów emocjonalnych wynikających z zapisanych w podświadomości blokad

...  wyświetl więcej

@podobny: Ta Dianetyka kojarzy mi się z kontrolowaniem pamięci tła, możliwe że mikrofalowe promieniowanie tła, jest taką pamięcią poprzednich pokoleń wszechświatów, tylko zlane w jedną klatkę ( zdjęcie ) i nie bardzo wiemy jak to odczytać ?Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska