Login lub e-mail Hasło   

Mycie zębów szczoteczką elektryczną czy manualną?

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://blog.brushle.pl/szczoteczka-elekt(...)nualna/
Czy szczoteczka elektryczna czyści zęby lepiej niż manualna? Jaką szczoteczkę do zębów wybrać?
Wyświetlenia: 78 Zamieszczono 06/10/2017

To z pozoru proste pytanie jest trudniejsze niż nam się wydaje. W Internecie można znaleźć wiele odmiennych opinii na ten temat jednak mało jest konkretów i  niepodważalnych faktów potwierdzających stanowiska ich autorów. Czy szczoteczka elektryczna rzeczywiście lepiej czyści zęby? Czy różnica jest na tyle duża że warto zapłacić kilkaset złotych w porównaniu do szczoteczki manualnej? Czy naprawdę żeby umyć dobrze zęby potrzebujemy ultra wibrującej, obracającej się i najlepiej współpracującej ze smartfonem szczoteczki do zębów? Odpowiedź brzmi: NIE.  Każda odpowiednio używana manualna szczoteczka do zębów jest w stanie zapewnić taki sam poziom higieny jamy ustnej jak jej drogie odpowiedniki elektryczne.  Żeby nie być gołosłownym w dalszej części znajdziecie dowody, które tylko potwierdzają tą tezę

Dla ścisłości należy dodać że sama szczoteczka nawet najdroższa jeśli jest używana w nieodpowiedni sposób nie zapewni odpowiedniej higieny jamy ustnej.  Kluczem do sukcesu w tej materii jest zrozumienie co kryje się pod pojęciem „odpowiednio używana szczoteczka do zębów”.  Odpowiedź na to pytanie jest banalnie prosta. Chodzi tu o poprawne nawyki podczas szczotkowania zębów. Ich ominięcie lub lekceważenie jest nie do nadrobienia nawet przez najdroższą i najbardziej zaawansowaną szczoteczkę do zębów.  Chodzi tu przede wszystkim o:

  • Odpowiednią technikę i czas mycia zębów (minimum 2 minuty)
  • Częstotliwość mycia zębów (najlepiej rano i wieczorem)
  • Regularną zmianę szczoteczki do zębów co 3 miesiące i wizytę u dentysty co 6 miesięcy

Są to absolutne podstawy i zasady, których należy przestrzegać jeśli zależy nam na zdrowym i pięknym uśmiechu. Zanim odniesiemy się do tezy, jaką postawiliśmy na wstępie warto wspomnieć dlaczego w Internecie jest tak wiele sprzecznych informacji na temat tego, która ze szczoteczek do zębów jest najlepsza.  Poniżej kilka powodów dlaczego tak jest:

 

Szczoteczka elektryczna w artykułach sponsorowanych

Bardzo często produkt, który jest opisywany w artykułach i stawiany ponad wszystkie inne dostępne rozwiązania na rynku  jest wychwalany tylko ze względu na to że producent zapłacił za taki wpis. Najczęściej pod takim artykułem znajduje się również bezpośredni link do sklepu

 

Oderwane od rzeczywistości warunki badawcze i prześciganie się producentów

Badania wielkich koncernów przeprowadzane są w sterylnych laboratoriach w warunkach niemal idealnych. Każda szczoteczka elektryczna ma swój ultra odpowiednik, który podobno jest o wiele skuteczniejszy. Niestety takie wyścigi na cechy produktu nie mają końca i tylko się zapętlają.  Skutkuje to tym że tak naprawdę ciężko znaleźć odpowiedź jakiego produktu warto używać.

Aby dać jednoznaczną odpowiedź na nurtujące pytanie przeprowadzono badanie polegające na porównaniu efektywności usuwania płytki nazębnej za pomocą szczoteczki manualnej i elektrycznej na określonej grupie badawczej. Wyniki badań były następujące:

Szczoteczka elektryczna czy manualna? Wyniki badań

 (Źródło: US National Library of Medicine. National Institutes of Health)

Jak widać różnice w usuwaniu płytki nazębnej są znikome, tak więc nie ma różnicy czy myjemy zęby szczoteczką manualną czy elektryczną.  Również różnice pomiędzy szczoteczkami sonicznymi i manualnymi są niezauważalne.

Podsumowując  kluczem do odpowiedniej higieny jamy ustnej są nasze nawyki, a nie produkty jakich używamy. Nieważne czy używamy szczoteczki za 10 czy za 500 zł, możemy uzyskać praktycznie takie same efekty.  Nasze zwyczaje dotyczące mycia zębów możemy sami udoskonalać poprzez regularną wymianę szczoteczki do zębów co 3 miesiące, wydłużenie czasu szczotkowania do 2 minut czy szczotkowanie zębów 2 razy dziennie.  Problem w tym że jeśli możemy to zrobić sami to znaczy że nie potrzebujemy do tego wielkich firm i ich innowacyjnych produktów. Możemy to zrobić w zaciszu własnego domu, wystarczy odrobina chęci i samozaparcia. Jednak wtedy koncerny te nie zarabiają i dlatego co roku kuszą nas nowymi ulepszeniami. Raz jest to dodanie funkcji bluetooth, w kolejnym roku obsługiwanie szczoteczki z poziomu telefonu. Jednak z każdym rokiem oddalamy się od tego co jest  rzeczywiście ważne.

Naprawdę potrzebujesz tych wszystkich bajerów żeby zwyczajnie w świecie umyć sobie zęby?  Jeśli zaufasz Brushle, to my będziemy pamiętać o wymianie Twojej szczoteczki, Tobie pozostanie tylko myć zęby 2 razy dziennie po dwie minuty

Źródło: http://blog.brushle.pl/szczoteczka-elektryczna-czy-manualna/

            http://brushle.pl/

Podobne artykuły


16
komentarze: 5 | wyświetlenia: 2116
16
komentarze: 4 | wyświetlenia: 1119
15
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1994
15
komentarze: 27 | wyświetlenia: 303
15
komentarze: 39 | wyświetlenia: 2173
15
komentarze: 20 | wyświetlenia: 687
14
komentarze: 2 | wyświetlenia: 502
14
komentarze: 43 | wyświetlenia: 2186
14
komentarze: 4 | wyświetlenia: 1666
14
komentarze: 24 | wyświetlenia: 1403
14
komentarze: 4 | wyświetlenia: 1624
14
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1253
13
komentarze: 26 | wyświetlenia: 770
13
komentarze: 36 | wyświetlenia: 334
13
komentarze: 1 | wyświetlenia: 276
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska