Login lub e-mail Hasło   

Inflacja

Czego uczy nas ostatni kryzys finansowy.
Wyświetlenia: 621 Zamieszczono 07/10/2017

.

W roku 2008 wystąpił kolejny kryzys ekonomiczny. - Prawie wszyscy ekonomiści byli zaskoczeni. Nie spodziewali się tego wydarzenia. Nie byli przygotowani. Nie wiedzieli co powinni zrobić.

Każdy (każde państwo) ratowało się według własnego pomysłu. Tych pomysłów pojawiło się kilka. Dziś możemy porównać osiągnięte efekty i wyciągnąć wnioski.

Innym sposobem z kryzysem walczyli Amerykanie, innym Niemcy, innym Islandczycy i innym Rosjanie. Doskonałe wyniki uzyskali Chińczycy, niezłe Polska pod wodzą Tuska. Bardzo zróżnicowane efekty osiągnięto w krajach Ameryki Południowej.

Co nowego wniosła walka z kryzysem finansowym do teorii ekonomicznej?
Nie spotkałem publikacji na ten temat.
Osobiście zauważyłem zjawisko, które najprawdopodobniej ma uniwersalny charakter i uniwersalne znaczenie. Zjawisko dotyczy inflacji - Jednego z najważniejszych problemów teoretycznej ekonomii.

.Porównując występujące w różnych krajach podejście do problemów finansowych zauważyłem, że tam gdzie rozdawano pieniądze bogatym (bankom, koncernom, korporacjom) rosły ceny na towary luksusowe i superluksusowe. Rozdawanie pieniędzy biednym powoduje wzrost cen towarów pierwszej potrzeby.

Obecnie rosną w Polsce ceny żywności i innych towarów dla biednych. To efekt programu 500+.

Powyższa konstatacja wydaje się absolutnie oczywista, ale nie było jej dotąd wśród praw ekonomicznych podawanych przez podręczniki dla studentów.
 .

Przeczytaj: >>> Neoliberalizm przegrywa

i Jaka będzie nowa ekonomia.

.

Adam Jezierski

.

Podobne artykuły


13
komentarze: 2 | wyświetlenia: 48724
20
komentarze: 6 | wyświetlenia: 2407
21
komentarze: 15 | wyświetlenia: 4444
18
komentarze: 13 | wyświetlenia: 28399
19
komentarze: 12 | wyświetlenia: 21850
12
komentarze: 5 | wyświetlenia: 9901
11
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1580
7
komentarze: 1 | wyświetlenia: 7597
6
komentarze: 15 | wyświetlenia: 1419
20
komentarze: 7 | wyświetlenia: 5181
19
komentarze: 27 | wyświetlenia: 6787
 
Autor
ArtykułMi podoba się teoria Karonia o kapitaliźmie przemysłowym i finansowym. Usłyszałem to w jego wypowiedzi na YT w wywiadzie dla M. Roli.
Ogólnie polega to na tym, że teraz kapitalizm zajmuje się głównie produkcją pieniędzy.

@Koriolan:
To jest nadmierne uproszczenie.

@Adam Jezierski: cóż ...
Ja jestem za upraszczaniem świata. Jeśli znamy zasadę możemy potem gadać o szczegółach. Ale nie musimy :-)))
Teoria kapitalizmu finansowego dobrze tłumaczy co się u nas dzieje.
Produkcji prawie nie ma, rolnictwo zdławione a my nie upadamy ... Jeszcze.

@Koriolan:
Ktoś mi polecał wykłady Karonia. Był nim zafascynowany. Obejrzałem kilkanaście minut jednego z wykładów i jakoś mnie to specjalnie nie wciągneło ani nie usłyszałem nic, co uznałbym na tyle odkrywcze i nieznane mi wcześniej, żeby uznać to za warte oglądania. Mam jedno pytanie odnośnie tego człowieka. Kim on jest? Jakie ma praktyczne doświadczenie w dziedzinie gospodarki? Ja w tej ...  wyświetl więcej

@Koriolan:
Pieniądze są głównym towarem, który USA produkuje na export.

@pasjonatpl: Sorry ...
Ja to jestem nikim w dziedzinie polityki i ekonomi. Jedynie interesuje mnie czy ktoś ma świadomość tego co się w polityce i ekonomi dzieje. W/g mnie raczej nikt. Wszystko idzie jak ktoś inny nas prowadzi. Mówię tu właśnie o Balcerowiczu, UE i rządzących do tej pory. Dlatego na tym tle wyszedł mi Karoń, jako ktoś kto bardziej jest świadomy tego co się działo (on raczej ...  wyświetl więcej

@Koriolan:
Balcerowicz jako minister finansów to była potworna pomyłka. Teoretyk bez żadnego praktycznego doświadczenia. Podobnie twórca planu gospodarczego dla Polski, Jeffrey Sachs. On miał pewne doświadczenie w praktyce. W jednym kraju już wcześniej doradzał. I po tym trzeba było ocenić jego kompetencje. Tym krajem była Boliwia albo Argentyna (teraz nie jestem pewien). Efekt? Wysoka infl ...  wyświetl więcej

@pasjonatpl: Mniej więcej zgadzam się z Twoim zdaniem.
Mam tylko o wiele gorsze zdanie o Balcerowiczu. Po prostu był wykonawcą zadania - przyłączyć Polskę do krajów uzależnionych ekonomicznie od banku światowego. Tak w skrócie.
Pamiętajmy, że Polska była wtedy "czysta". Czyli już nie uzależniona od Ruskich a jeszcze nie uzależniona od Zachodu. Po prostu złapanie następnej kury znoszą ...  wyświetl więcej

@Koriolan:
Plan Balcerowicza (Sachsa) był w roku 1989 koniecznością, choć wielu błędów przy jego wprowadzaniu można było uniknąć.
Szkodliwe pomysły wprowadzone przez Balcerowicza to schładzanie gospodarki i OFE. Zrobił to, gdy był wicepremierem w rządzie Buzka.

@Adam Jezierski: W/g mnie koniecznością było zrobienie "czegoś".
Klęczeliśmy na kolanach ale głowa już była wyjęta z ruskiego tyłka. Nie było konieczności wkładania jej w tyłek Zachodowi. Nawet część polityków chciało ją włożyć w tyłek Amerykanom ale oni już mają za ciasno w tyłku.
Wydaje się, że nikt nie wiedział gdzie tą głowę włożyć więc politycy wzięli Barcelowicza. Czechy i inne ...  wyświetl więcej

@Adam Jezierski:
Nie. Nie był koniecznością. Tzn. musieliśmy go zaakceptować, żeby otrzymać pomoc finansową z USA, Banku Światowego albo Międzynarodowego Funduszu Światowego (nie pamiętam, skąd ta pomoc nadeszła), ale zamiast tego mogliśmy się starać o kredyty z Kanady na znacznie korzystniejszych warunkach. Kieżun to opisał w "Patologii Transformacji".

To jest link do artykułu na t

...  wyświetl więcej

Prawie wszyscy ekonomiści byli zaskoczeni, ale nie wszyscy. Polecam film "Big Short". To o człowieku, który przewidział ten kryzys i nielicznych, którzy go posłuchali.

A czego się nauczyliśmy z tego kryzysu? Niczego. Wielcy gracze stali się jeszcze więksi. Podatków dalej nie płacą, a politycy siedzą w ich kieszeniach.

@pasjonatpl:
Trochę nauczyliśmy się. Np. Tego co opisałem w tym artykule.

@Adam Jezierski:
Owszem, ale śmiem twierdzić, że to są dość małe, wręcz kosmetyczne zmiany. Źródło problemu pozostało to samo i tam nic się nie zmienia. Na zewnątrz system może wyglądać inaczej, ale wątpię w to.

Właśnie zaczynają biadolić nad ciężkim losem emerytów i innych biednych ludzi : >>> http://biznes.interia.pl/finan(...)2013264

.Porównując występujące w różnych krajach podejście do problemów finansowych zauważyłem, że tam gdzie rozdawano pieniądze bogatym (bankom, koncernom, korporacjom) rosły ceny na towary luksusowe i superluksusowe. Rozdawanie pieniędzy biednym powoduje wzrost cen towarów pierwszej potrzeby.

Obecnie rosną w Polsce ceny żywności i innych towarów dla biednych. To efekt programu 500+.

  Hamilton,  02/11/2019

@Adam Jezierski: a ja zauważyłem, że jak Adaśko weźmie się za rolnictwo pietruszka bardzo mocno drożeje i Polska staje się rolnym potentatem na świecie. Adaśko przez ciebie 90 % polskich emerytów nie stać na pietruszkę. Coś narobił ?Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska