Login lub e-mail Hasło   

Sztuka zarządzania rzeczywistością - czym jest rozum cz. II

Czym jest rozum? To pytanie z gruntu filozoficzne, ponieważ z punktu widzenia epistemologii jest on narzędziem poznania rzeczywistości. Immanuel Kant poświęcił mu trzy grube tom...
Wyświetlenia: 3.860 Zamieszczono 03/11/2017

Czym jest rozum? To pytanie z gruntu filozoficzne, ponieważ z punktu widzenia epistemologii jest on narzędziem poznania rzeczywistości. Immanuel Kant poświęcił mu trzy grube tomy swojego fundamentalnego dzieła, spośród których "Krytyka czystego rozumu" wyznacza jeden ze słupów milowych w rozwoju tej nauki.

Przypomnijmy krótko! Kant pyta przede wszystkim o warunki możliwości poznania i ten aspekt swojego systemu myślowego nazywa filozofią transcendentalną. Zadaniem rozumu jest kategoryzowanie rzeczywistości, czyli nakładanie siatki pojęć na wszystko, co znajduje się na zewnątrz niego. Inaczej rzecz ujmując, rozum różnicuje to, co niezróżnicowane, nadaje kształty temu, co ze swej natury amorficzne, całkuje i różniczkuje coś, co wymyka się matematycznemu porządkowi. Rozum w wyniku swojej aktywności tworzy pewien model. To, co ma charakter transcendentny, "musi" się w ten model wpisać. Dlatego badacze Kanta mówią o kopernikańskim przewrocie w filozofii, ponieważ myśliciel z Królewca odwrócił elementy procesu poznawczego - to nie rozum ma się kręcić wokół rzeczy, ale rzeczy wokół rozumu. Przewrót ten wydaje się być konsekwencją pytania o podmiotowe warunki poznania. Jeden z badaczy tego problemu pisał: "...warunków możliwości poznania poszukuje się w obrębie samego poznania, a nie w transcendentnym wobec niego bycie, który w bliżej niewyjaśniony sposób miałby temu poznaniu być dany takim, jakim jest sam w sobie, to jest niezależnie od poznania" (Banaszkiewicz).

Pytanie o podmiotowe warunki poznania to równocześnie pytanie o to, jak możliwe są sądy syntetyczne apriori, a to z kolei jest próbą uchwycenia relacji pomiędzy rzeczywistością, poznaniem a matematyką. Problem posiada charakter fundamentalny, ponieważ jego rozwiązanie winno prowadzić do rozstrzygnięcia kwestii, który z elementów równania jest matematyczny: świat  czy poznający rozum? Kartezjusz, Galileusz, Newton interpretowali świat jako mechanizm, którego oprogramowanie stanowi matematyka. A długo przed nimi Pitagoras uznał, że logosem wszechświata jest liczba. W związku z tym, ponieważ nasze instrumenty poznawcze muszą pozostać adekwatne wobec badanego obiektu, epistemologia ufundowana na ratio wpisuje się w modele matematyczne. Badanie rzeczywistości nie jest zatem niczym więcej jak eksperymentalną obserwacją związków fizycznych zachodzących pomiędzy jej różnymi elementami w aspekcie ilościowym.

Aktywność rozumu ma zatem charakter porządkujący. Określa, liczy, schematyzuje, tworzy modele i analogie. Jednak chyba najbardziej charakterystyczną cechą porządkującej aktywności rozumu jest binarność. Cechowanie binarne polega na "generowaniu" przeciwstawnych sił, zjawisk, wartości po to, by tworzyły rodzaj poznawczych zwierciadeł, w których wzajemnie się przeglądają. Funkcją rozumu jest uchwycenie obrazu. Kreowanie modelu rzeczywistości jest niejako aktywną stroną rozumu, zaś percypowanie tegoż modelu - stroną pasywną. Zasadniczym pytaniem, jakie tu postawimy, jest pytanie o przedmiot poznania: czy jest to rzeczywistość sama w sobie, czy jej model. Jeśli to drugie, to rozum poznaje w istocie sam siebie. Czy i w jaki sposób tę poznawczą kulę można rozbić?

Kant po raz drugi w dziejach filozofii na pierwszym planie postawił rozum, a świat będący obiektem poznania na drugim. Pierwszym myślicielem, który dokonał takiego przewartościowania, był Kartezjusz. Jednak o ile Francuz zdefiniował rozum "jedynie" jako element warunkujący istnienie (cogito ergo sum), o tyle Niemiec z Królewca dokonał w zasadzie jego deifikacji, każąc mu być nie tylko czynnikiem porządkującym rzeczywistość, ale i trybunałem rozsądzającym kwestie natury moralnej. W procesie dowartościowywania rozumu nikt dalej nie poszedł. Vernunft, czyli rozum czysty, pojmował przecież jako "zdolność wyciągania wniosków wybiegających poza materiał doświadczalny w dziedzinę bytu absolutnego." Roszczenia owe, zważywszy jak bardzo niedoskonałym instrumentem jest ludzki umysł, wydają się dzisiaj śmieszne, ale nie popełniajmy błędu prezentyzmu, bowiem definicja ta powstała dwieście lat temu w zupełnie innych okolicznościach i na bazie całkowicie odmiennych doświadczeń. Słowem, autonomia rozumu określa autonomiczność jego etyki i metafizyki. Jest on zatem nie tylko autonomiczny, ale i w ścisłym tego słowa znaczeniu absolutny. Rozumiany jako źródło praw staje się jedynym źródłem moralności, gdyż tylko on formułuje obiektywne i powszechnie obowiązujące prawa.

Podobne artykuły


11
komentarze: 172 | wyświetlenia: 806
8
komentarze: 0 | wyświetlenia: 743
7
komentarze: 81 | wyświetlenia: 959
7
komentarze: 2 | wyświetlenia: 606
6
komentarze: 48 | wyświetlenia: 997
124
komentarze: 52 | wyświetlenia: 142251
119
komentarze: 23 | wyświetlenia: 242619
91
komentarze: 20 | wyświetlenia: 112347
90
komentarze: 29 | wyświetlenia: 122575
 
Autor
Artykuł  greenway,  03/11/2017

Witam Janie. :-) Już zdążyłam za tobą zatęsknić. Kimże jesteśmy my ludzie osadzeni w tej rzeczywistości i z tą niesamowitą wręcz skłonnością do szukania prawdy o sobie i o otaczającym nas świecie? Być może problem tkwi w rozgraniczaniu siebie i świata, a przecież poznając świat jednocześnie poznajemy siebie. To jest fascynujące w naszym życiu - ta ciekawość, to stawianie pytań i szukanie odpowiedz ...  wyświetl więcej

@greenway: " I fascynujące jest również to, że każdy z nas jest odrębnym wszechświatem." ... tylko jak sprawić by te odrębne wszechświaty nie niszczyły się wzajemnie ?

@greenway: Po przemyśleniu zamieniłbym wszechświaty na galaktyki ... ?
We wszechświecie mieści się wiele galaktyk ;)

  Koriolan,  03/11/2017

Hmm ...
W/g mnie filozofia, matematyka i nauka JUŻ poniosły porażkę w odnajdywaniu prawd tego świata. Jedyną dziedzina która dociera do samego źródła jest ... Duchowość lub religia ...

@Koriolan: Bliskie jest mi takie myślenie.

@Koriolan: Kolia, znow ci sie pogorszylo ?
Zapomniales tabletki ?

@Koriolan: Wiedza pozbawiona czucia, tworzy wirtualne byty które w obliczu faktów trzeba zabijać. Przykładem takich wirtualnych bytów są niczym nieuzasadnione procedury biurokratyczne, po czasie jest problem taki byt ukatrupić bo na takim wirtualnym bycie zarabia spora część realnych ludzi z realnym potrzebami, a nierealnymi umiejętnościami powstałymi w oparciu o wirtualny byt.

@zakrawarski: rzuciłem tabletki ...
Jadę na wiśniówce :-)))

@pokrzywiony: tak, masz rację ...

@Jan Stasica: hmm ...
Ciekawy jestem czy dotarłeś do stwierdzenia, że rzeczywistość nie potrzebuje zarządzania. Doskonale zarządza sama sobą i nie pozwala nikomu sobą rządzić ?
Owszem pragnącym władzy daje jej iluzję ale zawsze wraca na swoje tory ...

@Koriolan: To dobrze i oznacza, ze zdrowiejesz !
Wisnowka to konkret, a bog to tylko pojecie zmyslone przez czlowieka.
Mark Twain powiedzial....Religia powstala kiedy pierwszy klamca spotkal pierwszego glupca.
No a przeciez ty jestes ....madry wiec ciebie to nie dotyczy.
Tej wisniowki to ci zazdroszcze, wypij jedna za mnie.

  Koriolan,  04/11/2017

@zakrawarski: spoko luzik ...
Zawsze pijąc wiśniówkę pamiętam o Tobie :-)))

  Koriolan,  04/11/2017

@zakrawarski: ...
https://youtu.be/B7TW2KQYHfY

  podobny,  04/11/2017

Definicja Kanta jest próbą zdefiniowania umysłu poprzez ... umysł. To tak jakby fale na morzu (odpowiednik myśli) próbowały zdefiniować inne, ale te same fale. Przy czym konstrukcja wyjaśniania jest bardzo skomplikowana. Nie jestem erudyta, więc miałem problemy z dogłębnym zrozumieniem tekstu, a zupełnie już "wysiadłem" przy słowie: eifikacja. Wprowadzanie licznych pojęć (definicji) aby zdefiniowa ...  wyświetl więcej

@podobny: Ta analogia do fal - bardzo trafna.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska