Login lub e-mail Hasło   

Noble 2017 i upadek prestiżu nauki

Do upadku prestiżu nauki przyczyniło się wielu ludzi i wiele organizacji. Jedną z takich organizacji jest Komitet Noblowski.
Wyświetlenia: 2.397 Zamieszczono 10/10/2017

.

Gwałtowny rozwój telekomunikacji nastąpił za sprawą naukowców i inżynierów. 

Paradoksalnie: - Stworzony przez nich internet i komórkowa telefonia przyczyniły się do upadku prestiżu nauki, który nastąpił z początkiem XXi wieku.

Gdy dopuszczono wszystkich do głosu okazało się, że największy poklask zdobywają nieucy. Ignoranci zbierają lajki od takich jak oni, Nieucy stanowią większość i dominują nie tylko na internetowych forach, ale również w telewizji, innych mediach i w poselskich ławach. Ignoranci zaczynają też dominować na uczelniach. Patrz: profesorowie z komisji Macierewicza.

.

Do upadku prestiżu nauki przyczyniło się wielu ludzi i wiele organizacji.

Jedną z takich organizacji jest Komitet Noblowski.

Zrobili to przez działania i zaniechania zarówno.

Najwięcej kontrowersyjnych decyzji podjęto przy rozdawaniu Nagrody Pokojowej ale nie tylko.

Nagrody dla Kissingera, Obamy i Arafata rzucają cień na laureatów naukowców.

Także nagrody naukowe przyznawane są z politycznego klucza. Niektóre z 50-cio letnim opóźnieniem, np.  za klonowanie. Inne wcale.

W tym roku przyznawanie Nobli było newsem na kilka godzin. Mało kto zapamiętał nazwiska laureatów. Nie było żadnych kontrowersji ani żadnej afery, czyli nie było żadnego interesującego tematu.

 

W mojej ocenie tegoroczne werdykty przyczyniły się do upadku prestiżu Komitetu Noblowskiego.

Oto uwagi do Nobli 2017:

Noble z fizyki, chemii i medycyny zostały przyznane w 2017 roku za skonstruowanie narzędzi pomiarowych. - To nie są pierwsze przypadki, ale po raz pierwszy wszystkie trzy nagrody zostały przyznane konstruktorom. 

Nie bez powodu.

Najlepiej widać to na przykładzie Nobla z fizyki. - Urządzenia pomiarowe to konkretne niepodważalne osiągnięcie. Dzięki tym urządzeniom dokonano odkrycia "zmarszczek na czasoprzestrzeni". Interpretacja, że te zmarszczki to fale grawitacyjne powstałe 1,5 mld. lat temu w efekcie połączenia dwóch czarnych dziur może kiedyś okazać się nieprawdziwa. Przyznanie nagrody konstruktorom urządzenia zapobiega tego typu wpadce.

Informacje o przyznaniu nagrody konstruktorom udoskonalonego mikroskopu nie są nośne medialnie. Szczegóły konstrukcyjne są niezrozumiałe dla konsumentów mediów nie będących ekspertami. Media nie wspominają co konkretnie zrobili poszczególni laureaci.

Nagroda literacka została przyznana pisarzowi, o którym nie słyszałem, mimo ze pracuję w handlu książkami. Nagradzanie mało znanego autora to nic złego, ale wielu laureatom z ostatnich lat Nobel nie pomógł w zdobyciu rozgłosu. 

Pokojowa nagroda dostała się organizacji nie mającej innych sukcesów poza zrobieniem szumu wokół sprawy wyeliminowania broni jądrowej. Szumu niezbyt wielkiego. Informacja o istnieniu tej organizacji dotarła do mnie wraz z informacją o przyznaniu jej Pokojowego Nobla. Werdykt nie jest zły jeśli porównać go z tymi, które zdarzyły się w przeszłości.

.

Komitet Noblowski identyfikuje ekonomię z modelem neoliberalnym i za badania tego modelu przyznaje nagrody. - Model neoliberalny ma to do siebie, że niemal niczego nie potrafi przewidzieć. Identyfikowanie takiego modelu z rzeczywistością jest kompromitacją metody naukowej. Komitet Noblowski bierze udział w tej hecy. Nagrody z ekonomii przyznawane są za wykrywanie odstępstw od modelu neoliberalnego, czyli za coś w rodzaju epicykli Ptolemeusza.

Kolejny były asystent Friedmana z Chicago dostał Nobla w 2017 roku. Kolejny znajomy królika. Nigdy nie przyznano Nobla ekonomicznego Chińczykowi. Mimo niebywałych osiągnięć gospodarki chińskiej w okresie od ufundowania ekonomicznego Nobla do dnia dzisiejszego. Przez kilkadziesiąt lat jedynie kilka nagród przyznano za rzeczywiście wartościowe prace z Teorii Gier.

.

Adam Jezierski

.

Podobne artykuły


6
komentarze: 1 | wyświetlenia: 351
9
komentarze: 0 | wyświetlenia: 11542
26
komentarze: 18 | wyświetlenia: 4087
46
komentarze: 32 | wyświetlenia: 146709
40
komentarze: 13 | wyświetlenia: 34580
30
komentarze: 13 | wyświetlenia: 14567
28
komentarze: 6 | wyświetlenia: 9357
26
komentarze: 19 | wyświetlenia: 4710
25
komentarze: 10 | wyświetlenia: 51948
22
komentarze: 14 | wyświetlenia: 9752
21
komentarze: 12 | wyświetlenia: 7481
22
komentarze: 18 | wyświetlenia: 38002
19
komentarze: 7 | wyświetlenia: 4844
 
Autor
ArtykułJa tam się z internetu cieszę bo bez tego osiągnięcia powszechnie udostępnionego, nie miałbym możliwości wysłuchania przykładowo takiego wykładu ...
https://www.youtube.com/watch?(...)JDzqKFA
Oczywiście każdy w internecie szuka tego co go nęci, a że głupota jest bardziej ponętna od wysiłku rozumienia, to jest problem ludzkiej ...  wyświetl więcej

@pokrzywiony:
Fraktale to bardzo ciekawy temat ale już "ograny".
Są tematy "dziewicze", - Podejmując niektóre zagadnienia związane z symetrią jesteś na tym samym poziomie ignorancji co najwybitniejsi eksperci. Przeczytaj: >>> http://eiba.pl/1a

@Adam Jezierski: Przykładowo mechanizm subtelnej asymetrii jest wykorzystywany przez Banki w współczesnej ekonomii ;) Podobne zjawisko asymetrii wykorzystał w swoim wynalazku https://pl.wikipedia.org/wiki/(...)5giewka ... :)
Z tego wychodzi że fraktalne opisy multiplikowania podobieństw są dość zbliżone do rzeczywistości ...  wyświetl więcej

@Adam Jezierski: Przeczytałem pana artykuł. Ładunki elektryczne dodatnie i ujemne, przyciągają się i odpychają. Ale jest coś takiego jak magnes, tu już nie są poszczególne ładunki, a już są to pola siłowe (mające bieguny dodatnie i ujemne). To kontynuacja w większej skali przyciągania się ładunków elektrycznych? Mamy tu jednocześnie ładunki ujemne (z jednej strony magnesu) i dodatnie (z drugiej st ...  wyświetl więcej

@pokrzywiony:
Jaka symetria w jaki sposób jest dziedziczona? Dlaczego czterolistne koniczynki są rzadkie? Dlaczego wogóle koniczynki są trójlistne? Wiele pytan. Żadnych odpowiedzi.

@Adam Jezierski:
"Dlaczego czterolistne koniczynki są rzadkie?
Dlaczego wogóle koniczynki są trójlistne?"
...
Kiedyś pewien spec od genetyki, mniej więcej tak to wyjaśniał
"generalnie genetyka jest prosta jak wbijanie gwoździ, czasem któryś się skrzywi"
Czasem przy przekazywaniu informacji na wskutek zakłócenia powstaje błąd, coś podobnego się dzieje jak s ...  wyświetl więcej

@pokrzywiony:
Myślę, że najważniejszym działem matematyki mającym zastosowanie do analizy ewolucji jest Teoria Gier. Jeśli chodzi o błąd to o jego roli pisałem w artykule: >>> http://eiba.pl/5

@Adam Jezierski:Marsz racje i jednocześnie nie jej nie masz ;), bo ja akurat uważam że poszukiwanie tej jednej jedynej najważniejszej Nauki uważam za stratę czasu, a to też właściwie wynika z teorii gier oczywiście zależy, co w grze uznaje się za wygraną ?
https://www.cda.pl/video/13738527c ... zerknij sobie na kawałek zaczynający się od 20m ...  wyświetl więcej

@Adam Jezierski: Błąd czasem pozwala wyskoczyć, z przywiązania się do błędnej teorii rolującej w miejscu, a właściwie z błędnych założeń na jakich ta teoria została oparta ;)
Ok, spadam stąd zanim mnie tu trolle zlinczują :)

@pokrzywiony:
To historia.
Od czasów Nasha Teoria Gier rozwinąła się bardzo. Dużo pisałem na jej temat na eioba.pl
>>> http://www.eioba.pl/t/teoria%2(...)r/page2 Przeczytaj.
Nash to jak Newton i Leibnitz. Dziś analiza matematyczna zrobiła spore postępy...-:)

@Adam Jezierski: Język opisujący obserwacje, jest skazany na rozwój stymulowany nowymi obserwacjami i obszarem do którego ma przemawiać, my nie jesteśmy w stanie odejść od tego ciągłego stania w "rozkroku" ;)
Ps. Ostatnio trochę mi szkoda czasu na czytanie, więc wybacz nie będę se odpalał mózgu jak to robi Dyl czytając wszystko co popadnie ..., bo i tak już nie jest najsprawniejszy i jest m ...  wyświetl więcej

@pokrzywiony:
Szkoda ...-:)

@Adam Jezierski: Możemy sobie pogadać, czytać mi się już nie chce ..., zresztą co by to dało ?

@Adam Jezierski: Co byś powiedział na to, by sobie o teoriach pogadać podczas długich zimowych wieczorów, powinno być więcej czasu i swobody w zajęciach ? ...

@pokrzywiony:
Nie mam nic przeciw: >>> http://www.eioba.pl/t/fizyka

Dlaczego nagrodę dostał Reymont, ale nie Żeromski? Dlaczego Miłosz, nie Herbert? Po literackim Noblu dla Szymborskiej (1996) przypominano, że poetka kiedyś składała hołdy Stalinowi. Obama ...? nieudolna polityka w kwestii Syrii i Libii (która pozwoliła zamienić je w gniazda terrorystów, a miliony ludzi wygnała z domów) i ataki z użyciem dronów (nieliczące się z życiem cywilów)

FRITZ HABER

...  wyświetl więcej

@Dyl Sowizdrzal:
Taka prawda jest. Niestety.

  Hamilton,  17/10/2017

@Dyl Sowizdrzal: ano, wszystko można obszczać. Kościuszko nabzdyngolił się jak szkop i w następny dzień zapomniał map. Przegrał bitwę, bo nie bardzo wiedział on i jego łepetyna gdzie się znajdują. Potem podpisał lojalkę z carem i obiecał, że już nigdy. Słowa dotrzymał. Uratował jednak kilka tysięcy ludzi przed zsyłką. Coś jednak ugrał. Mnie to nie przeszkadza. I tak go lubię. U każdego i we wszyst ...  wyświetl więcej

@Hamilton Starszy: hmm, Kościuszko ;-) czego nie można by napisać o Świerczewskim ..przy podobnym zachowaniu ... ale wal z nimi
: zgadza się , nawet wujo Hitler zrobił trochę dobrego i ... wraz z wujkiem Soso mogli dostać pokojowego Nobla. ... Hitler w 1938, a Stalin w 1939 i 1942, a więc już po inwazji na Polskę. Nie trzeba być świętym, by otrzymać nominację do pokojowej Nagrody Nobla ... ...  wyświetl więcej

  Hamilton,  17/10/2017

@Dyl Sowizdrzal: co u Kościuszki było incydentem to u Świerczewskiego dobową normą. Ten drugi się kulom nie kłaniał, bo żaden napierdolony w sztok się nikomu nie kłania. Trudno z łbem w rynsztoku skinąć w dół. Wszystko wskazuje, że załatwili go jego podwładni. Mieli tego dziada podobno serdecznie dość. I tak został "bochaterem".

@Hamilton Starszy: taaa, pamiętam tę zakażoną spirytem mordę z banknotu 50 zł. ;-) nawet czapkę mu zwiało , haha
http://pokazywarka.pl/l2wy8y/#(...)6202281

  Hamilton,  16/10/2017

Myślę, że znalazłoby się kilka tysięcy ludzi, którzy daliby w "łapę" 100 mln dolców by tę nagrodę dostać. Znalazłoby się też kilka tysięcy, którzy chcieliby zapomnieć o nagrodzie leninowskiej. Więc nie jest aż tak źle. Pokojowa nagroda to polityka i pan Alfred Bernhard Nobel tu nic nie zawinił. Nie jego pomysł.

@Hamilton Starszy:
Nigdy nie jest tak źle, żeby gorzej być nie mogło.
A to znasz?
- Gdy znalazłem się na samym dnie.
usłyszałem, że ktoś puka od spodu.
...-:))

  Hamilton,  16/10/2017

@Adam Jezierski: Albert Einstein dostał Nobla w 1921 roku za wyjaśnienie efektu fotoelektrycznego. Dlaczego? Nie można było wówczas udowodnić w pełni teorii względności. To też był pewien zabieg. Przyznasz, że udany, a nagroda trafiła we właściwe ręce. Ponadto nie każdy rok obfituje w spektakularne odkrycia naukowe. Trudno za to winić Komitet Noblowski. A z tym puk puk spod dna przesadzasz.

@Hamilton Starszy:
Puk puk to nie moje ...-:)
1921 rok to początki nagrody. Dopiero pracowała na swój prestiż. Na samym początku popełniono błąd przynając nagrodę za nieistniejące promienie N. Stąd nadmierna ostrożność w przypadku Einsteina.

@Adam Jezierski: Niezupełnie, bo w 1921 r. była już dorosłą panną na wydaniu, pierwszymi laureatami w 1901 roku zostali :
Fizyka - Wilhelm Conrad Röntgen
Chemia - Jacobus Henricus van Hoff
Fizjologia lub medycyna - Emil Adolf von Behring
Literatura - Sully Prudhomme
coś tam na ten temat skleciłem kiedyś
http://eiba.pl/zDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska