JustPaste.it

Systemy wentylacyjne w kuchni

Prawidłowa wentylacja kuchni jest konieczna z punktu widzenia tak zdrowia ludzi, jak i stanu technicznego budynku.

Prawidłowa wentylacja kuchni jest konieczna z punktu widzenia tak zdrowia ludzi, jak i stanu technicznego budynku.

 

A w kuchni powstaje przecież mnóstwo zanieczyszczeń, które wytwarzane są w czasie przyrządzania, a zwłaszcza gotowania posiłków. Wtedy do powietrza dostaje się wilgoć i zapachy, a jeśli w kuchni pracuje kuchenka gazowa i kocioł gazowy, to także produkty spalania gazu. Źródłem wilgoci jest także zmywanie naczyń, a nierzadko także i pralka.

W zależności od wyposażenia kuchni i obecności w niej okna, Polska Norma precyzuje wartości strumienia powietrza, które winno być usuwane w ciągu jednej godziny. I tak:
- jeżeli kuchnia posiada okno zewnętrzne oraz kuchnię gazową lub węglową jest to 70 metrów sześciennych
- jeżeli kuchnia posiada okno zewnętrzne i kuchnię elektryczną jest to 30 metrów sześciennych
- jeżeli kuchnia posiada kuchnię elektryczną, ale nie posiada okna jest to 50 metrów sześciennych
- jeżeli kuchnia nie posiada okna zewnętrznego i znajduje się w niej kuchnia gazowa, powinno to być 70 metrów sześciennych

W kuchni mogą funkcjonować systemy wentylacyjne dwojakiego rodzaju. Pierwszy z nich to wentylacja naturalna (grawitacyjna), drugi – wentylacja mechaniczna. Usuwanie zużytego powietrza na drodze naturalnej wynika z różnicy temperatury i ciśnienia między kuchnią a zewnętrzem budynku, jednak siła ciągu jest raczej niewielka, a na dodatek silnie uzależniona od panujących aktualnie warunków pogodowych. Z tego względu przy intensywnym korzystaniu z kuchni, może okazać się niewystarczająca. Dużo wydajniejsza i efektywniejsza jest wentylacja mechaniczna, wykorzystująca wentylatory działające niezależnie od czynników wewnętrznych. Pracę wentylatorów można regulować w zależności od bieżących potrzeb.

Bardzo istotnym elementem systemu wentylacji kuchni jest okap lub pochłaniacz. Jest on odpowiedzialny za usuwanie powstających podczas gotowania zapachów i pary wodnej. Niestety bardzo często okap jest używany nieodpowiednio – jego rura kierowana jest do jedynej w pomieszczeniu kratki wentylacyjnej, co całkowicie zaburza proces wentylacji. Dla okapu powinna być przewidziana osobna kratka, a jeśli nie ma takiej możliwości, należy zdecydować się na pochłaniacz posiadający zamknięty obieg powietrza.