JustPaste.it

Kto powinien wysyłać plik JPK?

Kogo obowiązuje Jednolity Plik Kontrolny? Sprawdź, czy przypadkiem i Ciebie nie obejmuje nowy obowiązek skarbowy.

Kogo obowiązuje Jednolity Plik Kontrolny? Sprawdź, czy przypadkiem i Ciebie nie obejmuje nowy obowiązek skarbowy.

 

Plik JPK to skrót nazwy Jednolitego Pliku Kontrolnego - formalnie określonego zbioru danych finansowych, który przedsiębiorcy mają przekazywać do organów skarbowych. Jego budowa oparta jest o siedem struktur: księgi rachunkowe, wyciąg bankowy, magazyn, ewidencje zakupu i sprzedaży, faktury VAT, podatkowa księga przychodów i rozchodów oraz ewidencje przychodów. Kogo i od kiedy dotyczy nowy obowiązek skarbowy?

Podział przedsiębiorców na potrzeby JPK

Aby móc określić czy danego przedsiębiorcę dotyczą przepisy dotyczące pliku JPK, należy najpierw określić kategorię do której dana firma się zalicza. Jest to podział na mikro, małych, średnich oraz dużych przedsiębiorców. Zdefiniowany jest on w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej z dnia 2 lipca 2004 r. (Dz.U. Nr 173, poz. 1807) z późniejszymi zmianami (obecnie tj. z dnia 12 października 2016 r. (Dz.U. z 2016 r. poz. 1829). Ustawa zakłada, iż:

  • za mikroprzedsiębiorcę uznaje się podmiot, który w ciągu roku zatrudniał średnio mniej niż 10 pracowników, oraz osiągnął obrót poniżej równowartości 2 milionów euro w złotych;

  • za małego przedsiębiorcę uznaje się podmiot, który w ciągu roku zatrudniał średnio mniej niż 50 pracowników, oraz osiągnął obrót poniżej równowartości 10 milionów euro w złotych;

  • za średniego przedsiębiorcę uznaje się podmiot, który w ciągu roku zatrudniał średnio mniej niż 250 pracowników, oraz osiągnął obrót poniżej równowartości 50 milionów euro w złotych;

  • za dużego przedsiębiorcę uznaje się podmiot, który jest większy niż średni.

Terminy obowiązku skarbowego

Plik JPK, to w skrócie, obowiązek prowadzenia elektronicznej dokumentacji finansowej w określonej formie. Obowiązki podatkowe związane z jednolitym plikiem kontrolnym dzielą się natomiast na dwie główne kategorie:

  • zobowiązania do comiesięcznego przekazywania danych do fiskusa;

  • zobowiązania do przekazywania (eksportu) danych na żądanie organów podatkowych.

Pierwszy obowiązek, czyli przekazywanie informacji w każdym miesiącu, ruszył już dla niektórych podmiotów już od 1 lipca 2016. Część ma jeszcze czas przez najbliższe miesiące, czyli do 1 stycznia 2018 roku, a dokładniej plik JPK powinni przygotowywać:

  • od 1 lipca 2016 roku przedsiębiorcy sklasyfikowani jako duży;

  • od 1 stycznia 2017 roku przedsiębiorcy sklasyfikowani jako mali i średni;

  • od 1 stycznia 2018 roku przedsiębiorcy sklasyfikowani jako mikro.

Drugi obowiązek, czyli przekazywanie (eksport) odpowiednich informacji na żądanie organów skarbowych, również został wprowadzony od 1 lipca 2016, też dla części podmiotów. Tym razem zobowiązania zostały podzielone na dwie transze:

  • od 1 lipca 2016 roku przedsiębiorcy sklasyfikowani jako duży;

  • od 1 lipca 2018 roku przedsiębiorcy sklasyfikowani jako mikro, mali oraz średni.

Podsumowanie: Kto powinien wysłać plik JPK?

Plik JPK od 1 lipca 2018 przesyłać będą z zasady wszystkie podmioty gospodarcze, zarówno na żądanie organów podatkowych jak i co miesiąc w formie raportowej. Wcześniej obowiązek zależy od zakwalifikowania danego podmiotu do grupy mikro, mały, średni lub duży przedsiębiorca, oraz od momentu (daty) w którym zostanie zadane to pytanie.