JustPaste.it

Dlaczego warto jeździć na rowerze do pracy?

Pozycja siedząca męczy wzrok i kręgosłup. Warto zadbać o odpowiednią dawkę ruchu. Jednak co zrobić, jeśli nie jesteśmy fanami biegania, nie lubimy chodzić na siłownię?

Pozycja siedząca męczy wzrok i kręgosłup. Warto zadbać o odpowiednią dawkę ruchu. Jednak co zrobić, jeśli nie jesteśmy fanami biegania, nie lubimy chodzić na siłownię?

 

 Alternatywą i dobrym wyborem będzie dojazd do pracy na rowerze.

W dzisiejszych czasach, kiedy bardzo dużo czasu spędzamy w pozycji siedzącej, przed monitorem komputera, często niezależnie od tego, czy pracujemy w biurze, na etacie, czy w domu jako freelancerzy. 

Takie rozwiązanie ma wiele dobrych stron. Poniżej kilka zdań na ten temat.

ASPEKT ZDROWOTNY

Bardzo ważny, a nawet najważniejszy jest wpływ tej aktywności fizycznej na nasze zdrowie - mówi ekspert portalu jaki-rower.pl.

Dzięki jeździe na rowerze zwiększa się pojemność płuc i lepiej pracuje serce.

Nasze mięśnie stają się silniejsze i bardziej wytrzymałe. Poprawia się ogólna wydolność organizmu. Stajemy się bardziej odporni na zmęczenie i lepiej znosimy sytuacje stresowe. Podczas jazdy na rowerze wydzielają się endorfiny, czyli hormony szczęścia. Oczywiście spalamy kalorie, co przekłada się na wygląd naszej sylwetki. Zamiast katować się dietami i ćwiczeniami może warto zastanowić się właśnie nad podjęciem tej aktywności fizycznej.

OSZCZĘDNOŚĆ CZASU

blogging-336376_640_small.jpg

NIe będziemy musieli stać w korkach - ani we własnym samochodzie, ani w komunikacji miejskiej. Nie będziemy denerwować się widząc, że sprzed nosa uciekł nam tramwaj. Zaoszczędzimy sobie porannego ścisku w autobusie, kiedy ktoś coś i rusz depcze nam po butach, albo co gorsza musimy wysiadać na każdym przystanku ze strachem w oczach, czy zdołamy do niego na powrót wsiąść.

Jeżdżąc rowerem do pracy sami będziemy decydowali, o której wyjść z domu, żeby nie spóźnić się do pracy (nie będzie dyktował nam tego tramwaj, autobus czy pociąg).

Być może uda się nam skrócić dojazd do pracy, a zaoszczędzony w ten sposób czas przeznaczyć na coś innego.

Kolejnym pozytywem, zwłaszcza w dużych miastach, jest brak konieczności martwienia się o to, gdzie zaparkować. Miejsce na rower będzie nam znaleźć o wiele łatwiej.

GRUBSZY PORTFEL

Nie bez znaczenia są kwestie finansowe - zaoszczędzimy na biletach i paliwie. Początkowo może nie będziemy zwracać na to szczególnej uwagi, ale po jakimś czasie zauważymy, że w portfelu zostają nam dodatkowe środki, które dotychczas przeznaczaliśmy właśnie na dojazdy. Będziemy mogli wydać je inaczej.

PRZYJAZNY DLA ŚRODOWISKA

Staniemy się bardziej przyjaźni dla środowiska - nie będziemy zanieczyszczać go samochodowymi spalinami.

Jazda na rowerze przyczyni się do zmniejszenia poziomu hałasu. Kiedy zostawimy samochód w garażu albo na parkingu, nie będzie on wydzielał spalin, co z kolei spowoduje, że emisja CO2 do powietrza będzie mniejsza.

DOBRE NAWYKI

Często jazda na rowerze jest promowana przez władze samorządowe danego miasta.

Zachęcanie do jazdy na rowerze to dążenie nie tylko do zmiany zachowań komunikacyjnych, lecz także stylu życia, nawyków, przyzwyczajeń.

Prowadzono nawet badania naukowe, których celem było opisanie zdrowotnych aspektów codziennego używania roweru w warunkach dużych natężeń samochodowych.

ROWERY MIEJSKIE

Jakiś czas temu wprowadzono system wypożyczania rowerów miejskich. Jego celem było m.in. promowanie ruchu rowerowego w mieście, do czego miał przyczynić się powszechny dostęp do rowerów, które zlokalizowane są w różnych miejscach aglomeracji miejskiej. Dzięki temu możemy wypożyczyć rower spod bloku, a później spokojnie pozostawić go w okolicy naszej pracy.

OBUDZENIE W SOBIE ZMYSŁU ESTETYCZNEGO

Kolejnym pozytywem jest odkrywanie nowych miejsc. Kto z nas jadąc rano do pracy zwraca uwagę na drzewa, podziwia przyrodę albo zwraca uwagę na nową kawiarnię czy knajpkę…? Jazda na rowerze daje nam taką szansę.

Jak widać korzystanie z roweru jako środka transportu do pracy (i nie tylko) ma wiele zalet - zdrowotnych, finansowych, ekologicznych etc. Weźmy sobie do serca porady rowerowe i zmieńmy nawyki.