Login lub e-mail Hasło   

Komornik - czy to naprawdę najbardziej znienawidzony zawód?

Zawód komornika należy do takich, które nie wzbudzają na ogół sympatii społeczeństwa. Do jego obowiązków należy wykonywanie postanowień sądu w drodze przymusu egzekucyjnego.
Wyświetlenia: 361 Zamieszczono 29/10/2017

W każdym postępowaniu egzekucyjnym są dwie strony. Pierwszą z nich jest wierzyciel, który rozpaczliwie usiłuje odzyskać zaległe należności. Z drugiej natomiast znajduje się dłużnik, do którego przychodzi komornik w celu odzyskania długu. W związku z tym na komorniku skupiają się wszystkie negatywne emocje.  

Komornik często bywa mylony z windykatorem, chociaż ich zadania i zakres czynności znacznie się różnią.

Istnieje przekonanie, że komornik jest osobą, która nachodzi domowników, wręcz nęka, a przede wszystkim zabiera. Warto nadmienić, że dług może być odzyskany poprzez zajęcie ruchomości i nieruchomości dłużnika, jego rachunku bankowego, akcji i udziałów oraz sprzedaż posiadanego przedsiębiorstwa, gospodarstwa czy firmy. Należy jednak pamiętać, że komornik realizuje postanowienie sądu i jednocześnie oddaje dług w ręce osoby poszkodowanej, często oszukanej z premedytacją i bez jakichkolwiek wyrzutów sumienia. Dlatego trudno jest w takim przypadku mówić, że jest to złe postępowanie. Z całą pewnością jest to potrzebny zawód. Wszystkie czynności komornicze mają za zadanie stać po stronie prawa, a nie bezkarności i bezprawia. Jeżeli więc są osoby, które wyrażają negatywne opinie na temat tego zawodu, to opowiadają się jednocześnie za bezkarnością i dają w ten sposób przyzwolenie oszustom.  Obraz takiej sytuacji powinien utwierdzić , dlaczego komornicy muszą istnieć i wykonywać swoje zadania.

Ile zarabia komornik?
Niewątpliwie kontrowersyjną kwestią są zarobki komornika. Komornik pomimo, że działa przy sądzie, to nie pobiera z sądu wynagrodzenia za swoje czynności. Nie otrzymuje też zapłaty z budżetu państwa czy podatków. Za prowadzenie egzekucji komornik pobiera tzw. opłatę egzekucyjną, która nie stanowi jego wynagrodzenia. Jest ona źródłem finansowania działalności kancelarii komorniczej, a nie tylko kosztów poniesionych w danym postępowaniu.  Zarobki komorników są zależne od liczby spraw prowadzonych przez daną osobę oraz od spraw tzw. skutecznych. Opłaty egzekucyjne są naliczane proporcjonalnie do uzyskanej dla wierzyciela kwoty i dotyczą tylko spraw skutecznych.

Podsumowując
Komornik jest kojarzony przede wszystkim z wykonywaniem w drodze przymusu egzekucji sądowych. Oprócz tego wykonuje również inne czynności, takie jak: przygotowanie protokołu stanu faktycznego i spisu inwentarza przed rozpoczęciem procesu, doręcza zawiadomienia sądowe i inne rodzaje dokumentacji, poszukuje majątku dłużnika. Poza tym komornik musi być doskonale przygotowany do wykonywania swojego, nie zawsze łatwego zawodu. Z całą pewnością obowiązki wykonuje on zgodnie ze swoimi uprawnieniami, broniąc w ten sposób prawa. Działa nie przeciwko dłużnikowi, ale przede wszystkim dla wierzyciela i w jego imieniu.

---

Artykuł powstał przy pomocy:
http://komornikgdanskpolnoc.pl/ - Komornik Sądowy w Gdańsku, kancelaria komornicza Gdańsk.

Podobne artykuły


22
komentarze: 0 | wyświetlenia: 1780
15
komentarze: 61 | wyświetlenia: 1567
21
komentarze: 12 | wyświetlenia: 2153
95
komentarze: 44 | wyświetlenia: 15145
36
komentarze: 35 | wyświetlenia: 2359
35
komentarze: 94 | wyświetlenia: 3491
31
komentarze: 26 | wyświetlenia: 2397
31
komentarze: 29 | wyświetlenia: 5979
29
komentarze: 18 | wyświetlenia: 3879
28
komentarze: 9 | wyświetlenia: 2644
26
komentarze: 11 | wyświetlenia: 2289
25
komentarze: 7 | wyświetlenia: 5004
24
komentarze: 9 | wyświetlenia: 1643
25
komentarze: 55 | wyświetlenia: 7607
 
Autor
Artykuł  Hamilton,  29/10/2017

W Polsce działa ok. 1600 kancelarii komorniczych. Trzech najbogatszych komorników w Polsce zarobiło w 2015 r. od ponad 14 mln zł do prawie 20 mln zł. Z kolei 24 komorników osiągnęło dochód powyżej 2 mln zł, a 140 - powyżej miliona złotych. Co trzeci komornik mógł pochwalić się dochodem na poziomie 500 tys. złotych rocznie, a zaledwie 86 komorników osiągnęło dochody niższe niż 85 528 zł. Co ciekawe ...  wyświetl więcej

„Wszystkie czynności komornicze mają za zadanie stać po stronie prawa, a nie bezkarności i bezprawia”. „Z całą pewnością obowiązki wykonuje on zgodnie ze swoimi uprawnieniami, broniąc w ten sposób prawa”. Taki jeden, to traktor sprzedawał, ale nie dłużnika, a inny znajomemu samochód za 50, gdy paliwa w nim było za 150… . Inny zajął domowe przetwory w słoikach, choć nie mógł, ale sobie pozwolił. A ...  wyświetl więcej

  Hamilton,  31/10/2017

@Janusz Nitkiewicz: kilkanaście lat temu wpadł do mnie do domu ze swoim kumplem, zabrał mi sk...syn sprzęt do odbioru tv satelitarnej i sprzedał za 1/4 ceny. Temu z którym przeszedł. I mogłem mu nagwizdać. Wszystko ten przykurw zrobił zgodnie z prawem. Czy jego wina? Nie. Tych osłów sejmowych. To oni tworzą takie prawa za 20 tysięcy miesięcznie.

@Hamilton Starszy: Pewnie nie było to całkiem zgodne z prawem, gdyż dla takich fantów ma być zorganizowana ogólnie dostępna licytacja. Słyszałem od osoby godnej zaufania, że akurat ona będąc w urzędzie i będąc osobą umiejącą czytać, patrzy, wywieszają jakąś kartkę, to czyta. A tam informacja o licytacji komorniczej. Nawet tanio, jak patrzeć na zamieszczone ceny wywoławcze, to ta osoba miała chęć z ...  wyświetl więcej

@Janusz Nitkiewicz: a ten słynny traktor widział licytację?

Widziałem kiedyś komornika pogryzionego przez psa. Bardzo mi było żal tego psa. Na szczęście mój padliny nie ruszy..Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska