Login lub e-mail Hasło   

Skazani na śpiew

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://sksoundx.blogspot.com
Śpiew towarzyszył człowiekowi od dawna. W różnej postaci i różnorodnej formie. Był też sposobem na życie wielu ludzi na przestrzeni wieków...
Wyświetlenia: 524 Zamieszczono 06/11/2017
Śpiew towarzyszył człowiekowi od dawna. W różnej postaci i różnorodnej formie. Był też sposobem na życie wielu ludzi na przestrzeni wieków. Ale czy była to umiejętność zarezerwowana dla nielicznych? Okazuje się, że nie. Dowodzi temu wymyślona w Japonii forma rozrywki zwana Karaoke. Polegała ona na śpiewaniu znanych kawałków dla rozrywki. Z czasem nabrała popularności na cały świat, jak też zmieniając zasady gry. Zmiana ta wywarła wpływ na mentalność osób uczęszczających tam. Śpiewających oraz słuchających.


Wspomniana zmiana mentalności podzieliła uczestników na różnorodne grupy motywowane najbardziej różnymi pobudkami. Zaczynając od potrzeby poznania partnera, bądź partnerki a kończąc na nadziei bycia zauważonym przez łowcę talentów. Z moich osobistych doświadczeń zbieranych od roku zważyłem na niebezpieczne rozgałęzienie. Polegało ono na wymieszaniu potrzeb i rozpraszaniu innych - jedni śpiewali, inni imprezowali a jeszcze inni jeszcze coś innego o czym nie mówi się głośno. Moim pierwszym doświadczeniem była utarczka z grupką podpitych ludzi, którym wspólna zabawa nie była w smak - bardziej nagroda. Niezadowoleni próbowali mnie przekupić dwudziestozłotowym banknotem żebym się zamknął. Nie przyjąłem tych pieniędzy, mimo że okazałyby się niesamowicie pomocne.


Oprócz ludzi przychodzących, by śpiewać jedynie dla zabawy natrafiłem również na zawziętych pasjonatów śpiewu. Byli amatorami, bez wykształcenia muzycznego. Ich potrzebę śpiewu określała potrzeba doskonalenia się. Przekonani, że praktyka czyni mistrza. Urodzeni, nie wyszkoleni w tym rockmeni showmani i bluesmanie. Ich początki o których się dowiedziałem podczas rozmowy z nimi nie były usłane różami. "Nie chciałem być niewidzialny. Nie chciałem być kolejną zapitą i niezdatną do życia mordą. Tutaj się odnalazłem ze swoją tożsamością" wspomniał jeden z nich. Jego styl życia poza wykreowaną przez niego formą identyfikacji z muzyką nie różni się od naszej. Posiada jedynie więcej obowiązków wliczając w to często ćwiczenia i korepetycje lokalne albo próby nagrania własnego wykonania danego utworu określanego coverem. Nierzadko również posiada swoją rzeszę fanów.


Ukazana wyżej treść nie stanowiłaby kompletnej całości, gdybym wykluczył zagrożenia jakie amatorom sceny wokalnej tworzyli w tym okresie odbiorcy. Bardzo często bywało tak , że pasja tworzyła więcej problemów życia prywatnego niż zasług. "Każdy z nas jest skazany na muzykę i to nie podlega dyskusji. Nieważne jak się życie wali - my mamy śpiewać" do dziś powtarza jeden z moich przyjaciół. Kolejnym problemem byli natrętni fani chcący dołożyć swoją cegiełkę lub po prostu...zwrócić na siebie uwagę wokalisty poprzez przytulenie, lub pozornie niewinne klepnięcie po ramieniu bądź niżej. Ostatnim zagrożeniem i zarazem moim ulubionym jest konkurencja. Nie warto jednak traktować wszystkich jako natrętów - trzeba wiedzieć komu się podoba, a kto jest nachalny (właściwie też mieć takie poczucie). Ulubionym narzędziem konkurencji były tzw. "wyzwania". Polegały one na śpiewaniu piosenek których mogłeś się nie spodziewać. Cel takich zagrywek bywa uzależniony od wygrania owego wyzwania. Wokalista albo jest wychwalany i nazywany artystą albo jest upokorzony. Można więc stwierdzić, iż społeczność wokalistów amatorów nie ma prawa być czymś specjalnym. Specjalnym ma okazję się stać pod warunkiem udawania celebrytów, czego nigdy nie byłem zwolennikiem.

Podobne artykuły


18
komentarze: 30 | wyświetlenia: 63619
21
komentarze: 8 | wyświetlenia: 36271
23
komentarze: 42 | wyświetlenia: 3580
35
komentarze: 51 | wyświetlenia: 4044
38
komentarze: 55 | wyświetlenia: 5148
21
komentarze: 39 | wyświetlenia: 2108
15
komentarze: 20 | wyświetlenia: 5467
13
komentarze: 2 | wyświetlenia: 13229
12
komentarze: 0 | wyświetlenia: 3210
10
komentarze: 18 | wyświetlenia: 1006
7
komentarze: 16 | wyświetlenia: 1925
27
komentarze: 17 | wyświetlenia: 21878
27
komentarze: 11 | wyświetlenia: 19920
 
Autor
Artykuł
Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska