Login lub e-mail Hasło   

Co odkrywa Anthony de Mello

Teoria Słowa (grawityzm)
Wyświetlenia: 723 Zamieszczono 07/11/2017

Na podstawie: Elżbieta Wolna (Maszke), A. de Mello „Przebudzenie” – 4 ważne punkty.
(http://www.maszke.pl/2016/06/a-de-mello-przebudzenie-4-wazne-punkty/#) 

Anthony de Mello w popularnej książce "Przebudzenie" opisuje prawa grawitacji - powszechnie występujacej siły, odkrytej i zapisanej matematycznym wzorem przez Issaca Newtona - jednego z największych fizyków, żyjących w XVII wieku

Przyjrzyjmy się podstawowym poradom ujętym w książce: 

1. Pierwszą rzeczą, jaką powinieneś zrobić, to ujawnienie negatywnych uczuć, których istnienia nawet sobie nie uświadamiasz (...). (dotyczy powstawania myśli powodujących negatywne odczucia).

Grawitacja: na powierzchni kory mózgowej istnieje największy potencjał grawitacyjny. Niewielkie uskoki powierzchni (wgłębienia), generują niewielka zmianę potencjału i związane z tym powstawanie myśli. Pierwszą rzeczą jest uświadomienie sobie istnienia myśli, których treść zależy jedynie od utrwalonych skoków potencjału grawitacyjnego.

2. Negatywne uczucia istnieją w tobie, nie w otaczającej cię rzeczywistości. Nie trudź się, by ją zmieniać. 

Grawitacja: jest siłą działającą do środka człowieka. Na zewnatrz każdego człowieka są ludzie (obiekty), których grawitacja działa w ten sam sposób - przyciąga zawsze do własnego środka grawitacji (tych ludzi/obiektów). Zatem efekt grawitacji - powstające myśli i związane z nimi uczucia dotyczą wyłącznie naszego umysłu.

3. (...) ... nie identyfikuj się z tym uczuciem. Nie ma ono nic wspólnego z „ja”. Nie określaj istoty swego „ja” w kategoriach tego uczucia. Nie mów: „Jestem przygnębiony”. Jeśli byś powiedział: „To jest przygnębienie”, byłbyś bliższy prawdy. 

Grawitacja: powoduje powstawanie myśli na powierzchni kory mózgowej. Natomiast w środku mózgu - w punkcie środkowym zakrzywienia kory - zgodnie z prawem Newtona - grawitacja wynosi zero. Swiadomość naszego "ja" - umiejscowiona w tym punkcie - może obserwować słowa "dziejące się" na korze mózgowej. "Ja" leży w środku mózgu, myśli - dzieją się na jego powierzchni. Zatem "ja" jest od myśli rózne, niezależne.

4. (...) Zawsze chcemy, by dla naszego dobrego samopoczucia zmienił się ktoś inny, ale czy nigdy nie pomyśleliście, co by się stało, gdyby rzeczywiście twój mąż, twoja żona się zmienili? Byłbyś równie bezradny jak przedtem, równie nie przebudzony jak dotąd. 

Grawitacja: istnieje dzięki oddziaływaniu przynajmniej dwóch ciał. Przykładowo: Ziemia przyciąga Księżyc, Księżyc przyciąga Ziemie. Na nasze ciało (mózg) działa zawsze zewnętrzna do nas grawitacja i działanie właśnie tej grawitacji "obarczamy odpowiedzialnością" za nasze odczucia.

Tymczasem trzeba sobie uświadomić, ze jedynym efektem tego oddziaływania są "cudze" myśli kreowane w naszej korze mózgowej, natomiast nasze "ja" - znajdujące się w środku mózgu - jest poza tymi myślami. Zatem utozsamianie naszego "ja" z tymi myślami i związanymi z nimi odczuciami (hormony), jest błędne.

Dlaczego utożsamiamy sie z myślami zewnętrznymi?

Współczesny świat przywiązuje ogromne znaczenie do roli jaką pełni mózg w naszym życiu - nasz sukces życiowy zależy od sposobu w jaki ten mózg wykorzystujemy. W wyniku presji społeczeństwa, mediów, kultury, zaczynamy utożsamiać działanie mózgu z naszym "ja" - kazda porażkę czy sukces odczuwamy na powierzchni kory, która poprzez system połaczeń (neuronów) komunikuje o tym całe nasze ciało. Tymczasem nasze "ja" jest niezależne od myśli, bo znajduje się w środku oddziaływania grawitacyjnego - w środku mózgu. Zatem, żeby oderwać się od toksycznego działania myśli, należy "powrócić" do środka umysłu - do punktu, w którym wartość grawitacji wynosi zero.


* * *

... a neurony i przebiegi elektryczne ... ? To tylko "druciki" połączeń informujących ciało, o efektach myślenia.


Powstaje zatem pytanie: Czy umysł ludzki odkrywa niezależne od niego prawa fizyki, czy też ... prawa fizyki - takie, jakie znamy - wynikają z praw działania umysłu ... ?

Podobne artykuły


10
komentarze: 13 | wyświetlenia: 613
29
komentarze: 27 | wyświetlenia: 38499
22
komentarze: 10 | wyświetlenia: 18106
22
komentarze: 18 | wyświetlenia: 37611
13
komentarze: 2 | wyświetlenia: 7018
6
komentarze: 7 | wyświetlenia: 39149
11
komentarze: 5 | wyświetlenia: 669
9
komentarze: 103 | wyświetlenia: 956
12
komentarze: 94 | wyświetlenia: 1295
10
komentarze: 6 | wyświetlenia: 610
10
komentarze: 29 | wyświetlenia: 775
25
komentarze: 18 | wyświetlenia: 3796
23
komentarze: 21 | wyświetlenia: 1792
 
Autor
ArtykułWidzę to inaczej ... Jak to zawsze ją :-)))
Wstępnie ... Nie wiem po co tu de Mello ale ok, niech będzie, człowiek jako małpa twórczą może powiązać wszystko że wszystkim :-)))
De Mello nic nie mówi o grawitacji to Ty lub ktoś inny to sugeruje. Po prostu czytałem "Przebudzenie". Można to połączyć, gdy ktoś chce ale fajnie jest nie wkładać w usta komuś czegoś. Zwłaszcza gdy ten ktoś n ...  wyświetl więcej

  Hamilton,  08/11/2017

Dorabianie ideologii i to na siłę. A co w takim razie z kosmonautami przebywającymi przez wiele tygodni czy miesięcy w przestrzeni pozbawionej grawitacji. Nie myślą, mają inne emocje tam i inne po powrocie? Równie prawdziwa będzie hipoteza, że ich "ja" przesuwa się na język, a fałdy mózgu się prostują.No i ten de Mello, który to odkrył. To mnie już położyło na łopaty.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Neuron .... hmm, może też se poszaleje z grawitacją :))))
Jeśli by tak na wszechświat spojrzeć jak na jeden Mózg, to połączenia "neuronów" w tym Mózgu mogą być realizowane za pośrednictwem grawitacji, która zgodnie z rozkładem Gaussa https://pl.wikipedia.org/wiki/(...)ormalny ..., nigdy nie osiąga zera swego oddziaływania ... ?

@pokrzywiony: zawsze jest to jakiś pomysł ...
Ale w/g mnie słaby bo fale grawitacyjne rozchodzą się z prędkością światła co powoduje praktycznie zero myślenia. Nie wspominając o tym, że część wszechświata znika za horyzontem zdarzeń, czyli jest niedostępny dla światła.
Dużo lepszy pomysł jest w fizyce kwantowej. Elektrony "splątane" porozumiewają się ... NATYCHMIASTOWO ...
. ...  wyświetl więcej

@Koriolan: Myślenie może się odbywać na wielu poziomach jednocześnie choćby pod względem prędkości, w układach inercjalnych nie ma sensu myśleć prędzej od inercji układu, bo po co kontrolować i analizować stany które nie ulegają zmianom oczywiście można tylko po co marnować energię ?
https://pl.wikipedia.org/wiki/(...)Plancka
. ...  wyświetl więcej

@pokrzywiony: Różne prędkości mogą być wykorzystywane do badania odległości i właściwości przestrzeni, przykładowo różnica pomiędzy prędkością światła a prędkością dźwięku, doskonale nadaje się do badania odległości wystąpienia zdarzenia, taki mózg mający pełną samoświadomość. W obecnych systemach rozproszonych to sami programiści nie mają świadomości gdzie co i jak się odbywa ... :)

@pokrzywiony: hmm...
Tak naprawdę nie chodzi o prędkość co o szybkość odpowiedzi na zadany impuls. U ludzi jest np kilka sekund. Czyli gdy zobaczysz niebezpieczeństwo reagujesz po półtorej sekundy. Jeśli szybkość zdarzenia jest większa niż możliwość Twojej reakcji ... Giniesz.
Można teoretycznie powiedzieć, że świat-mózg nie ma wrogów i może sobie myśleć w milionach lat świetlnych al ...  wyświetl więcej

@Koriolan: Życie toczy się na wielu poziomach, po co myśleć o studiach dla nowo narodzonego dziecka ?
"Tak naprawdę nie chodzi o prędkość co o szybkość odpowiedzi na zadany impuls. "
Szybkość odpowiedzi jest powiązana z prędkością zmian ;)
Jaka różnica jechać bolidem ponad 300km/h czy starą syrenką 60km/h skoro to ta sama adrenalina :)))))
"U ludzi jest np kilka sekund. ...  wyświetl więcej

@pokrzywiony: Tak naprawdę nie chodzi o szybkość myślenia ani szybkość reakcji. Raczej o wymianę informacji. Szybkość wymiany i integralność informacji. Po prostu człowiek by nie istniał gdyby lewa noga poruszała się szybciej niż prawa albo np tułów poruszał się szybciej niż głowa. Ja rozumiem, że np pół roju pszczół leci szybciej lub w inną stronę ale w ciągu doby to jest constans. O to chyba tu chodzi ;-)))

@pokrzywiony: ech ...
Jeśli wejdziemy w pytania co to jest organizm i jakie w nim są prędkości i czego ... To zesra**y się słowami :-)))
Możemy się zastanowić co to jest mozg, zwłaszcza co to znaczy jeden ?

@Koriolan: Porównaj reakcje konieczne do sterowania statkiem, a kierowania bolidem ... Jakie poziomy prędkości i jaką ilość danych trzeba przeanalizować do bezpiecznego sterowania ?

@Koriolan: https://pl.wikipedia.org/wiki/(...)rnetyka ... ;)
Duchowość to też forma starowania :)

@pokrzywiony: dobrze mówisz ...
Ja tylko zadałem sobie pytanie czy świat-mózg może funkcjonować z prędkością światła ?
Wyszło mi, że NIE ...
zdarzenia dziajace się w przestrzeni świata są zbyt szybkie w/g mnie. Czyli w rezultacie ZERO kontroli takiego mózgu nad czymkolwiek. W rezultacie zerowe prawdopodobieństwo jego istnienia !
Ale fizyka KWANTOWA daje zaczątki wyobraż ...  wyświetl więcej

@pokrzywiony: Jacek Sokal ...
https://youtu.be/RmjyDdSiub8
.
Adam Anczykowski 24 minuta.
https://youtu.be/2_ANvnN0Ypw
.
Nie jestem zwolennikiem tych teorii bo wydają mi się trochę naciągane. Ale to już są próby powiedzenia, że
JESTESMY JEDNA ŚWIADOMOŚCIĄ
I uzasadnienia tego w jakiś rozsądny sposób :-))))

@Koriolan: Fizyka nie jest w stanie odpowiedzieć na pytania dotyczące natury rzeczywistości, bo nie zajmuje się przetwarzaniem i analizą danych, już do tego celu bliższą z nauk jest właśnie cybernetyka ... Co z tego że energia, materia ..., a gdzie świadomość, gromadzenie danych ich analiza, wnioski, korekcja wniosków, itp ... ?
A jaki jest wpływ świadomości na materię, pomimo że już sami p ...  wyświetl więcej

@pokrzywiony: Już to pisałem ...
Są dwie drogi do Świadomości.
Zewnętrzna, naukowa ...
Wewnętrzna, duchowa...
.
Obie łączą się w tym samym miejscu. Np Sokrates doszedł po zewnętrznej. Osho, Tolle po wewnętrznej. Jak powiedział nauczyciel buddyjski obie prowadzą do Świadomości przy czym wewnętrzna jest łatwiejsza. Podobno Einstein doszedł po naukowej drodze. Pod k ...  wyświetl więcej

@Koriolan: Fajnie to jest tłumaczone :) ... Do świadomości na pewno się nie dojdzie drogą religijnych dogmatów, opartych na wymyślaniu bytów pod wpływem strachu ...
Dla mnie pokora wynikająca z naukowego doświadczenia jest o wiele więcej warta niż pokora powodowana religijnym dogmatem.
"Jak powiedział nauczyciel buddyjski obie prowadzą do Świadomości przy czym wewnętrzna jest łatwiejsza."
Zewnętrzna droga jest narażona na więcej zakłóceń ;)

@pokrzywiony: he he ...
I tu następna zagwozdka :-)))
Wszystko jest Świadomością ... A wiec religia też ...
Przy czym w bibli jest ta sama Świadomość co w doświadczeniu z zamrażaniem kostek lodu ....
Niestety i tu i tu Świadomość jest "pod spodem" :-))))
Trzeba do niej dotrzeć :-)))
Mile jest to, że jeśli RAZ poczujesz świadomość będziesz mógł docierać do ...  wyświetl więcej

@Koriolan: Czym dla Ciebie jest Świadomość ? ... wiedzą czy rozumieniem ?

@pokrzywiony: bardziej Rozumieniem ...
Czyli np patrzysz na serpiko i rozumiesz go ... Wszyscy mówią o nim dzieciak :-)))
Wiedzą o nim, że miał wypadek i zajął się tylko swoją fizycznością jest drugorzędną.
.
Z drugiej strony Świadomość jest też dla mnie WSZYSTKIM.
W tym sensie, że jest zdarzeniami i zrozumieniem tych zdarzeń. Wiedzą dla mnie jest myślami, wyobra ...  wyświetl więcej

@Koriolan: Wiedza może sobie być w książce, tylko co z tego ?
Cytrynówka w lodówce i co z tego ;)

@pokrzywiony: gorzej ...
Cytrynówka jest w górach u Piotrka. Na razie niedostępna. To znaczy został mi chyba łyczek z tego co mi dał kilka miesięcy temu ... Ale to tylko na powąchanie :-)))

@gwoli_scislosci: ech ...
Nie możesz główki wychylić ze swojego bajorka :-)))
Hi hi hi ...
A ja Ci ciągle mówię, że możesz :-)))
.
I naprawdę MOZESZ :-))))
.
Ale musiałbyś zrozumieć Osho - wyluzuj ...
Przy ściśniętych jądrach to bardzo trudne :-))))

@Koriolan: ... nie jest źle, mam w lodówce grejfprutówkę ;)

@pokrzywiony: ja akurat lecę na coca-coli :-)))
Mam za tydzień urodziny wnuka to nadrobię :-)))
.
A Ty jak widzisz Świadomość ?
Ostatnio oglądam tych oświeconych Messaro i Forest ...
Każdy ma troszkę inne podejście. W sumie to amerykańskie i europejskie oświecenie świetnie mi pasuje :-)))
Jest tak proste jak budowa serpico :-)))
Co wkładasz to i wyc ...  wyświetl więcej

@gwoli_scislosci: jesteś stały ...
Ileż można Ci mówić ...
.
Możesz się zmienić :-)))

@Koriolan: Podobnie jak Ty, zresztą ona nie stoi w miejscu ;)

@gwoli_scislosci: ...
Spróbuj wymyśleć w czym jesteś dobry ...
Tak sam z siebie ...

@pokrzywiony: nie może w nas stać w miejscu ...
Od kiedy sięgnęliśmy do swojego wnętrza ona się zmienia !
Tak naprawdę gdy codziennie będziesz siebie pytał kim jestem ? To codziennie otrzymasz INNĄ odpowiedź.
W sumie powinienem mówić ludziom, że jak pierwszy raz poczują Świadomość to już nigdy nie będą tacy sami :-)))
Ale często odpuszczam to sobie ... Ich wybór :-)))

@gwoli_scislosci: no zgadzo by się ...
Jako prosty facet masz proste spojrzenie ...
"Gorszy ode mnie" .... I spokój :-)))
.
No i to trochę ... Niewiele, choć lepsze niż nic :-)))

@gwoli_scislosci: "jakbym chciał zobaczyć co ktoś ma w środku , mało kto to wytrzyma , tylko ludzie uczciwi ," ...
.
He he ...
Słabiutko :-)))
No, ale cóż się po Tobie można spodziewać :-)))

@gwoli_scislosci: he he ...
Ciekawy jestem czy jesteś w stanie wysłuchać tego wykładu i co z tego zrozumiesz ?
.
https://youtu.be/uvRfEeOG7RE
.
Ech ...
Jesteś taki super to po co poniżasz ludzi ?
Po raz enty spytam ... Po co ?
Nigdy Ci to nie dodaje wartości ... A wręcz przeciwnie :-))
He he ...
Znowu rycerz w lśniącej zbroi ...
Hi hi hi ...
:-)))

@pokrzywiony: ech ...
Tu masz swoją ulubioną ... Dziewczynę :-)))
.
https://youtu.be/RrutzRWXkKs
.

  Hamilton,  09/11/2017

@Koriolan: ta dziewczyna byłaby dla całej waszej trójki najodpowiedniejsza
https://www.youtube.com/watch?(...)pR1cHCs
przynajmniej wie gdzie mieszka i nie błądzi.

  Hamilton,  09/11/2017

@gwoli_scislosci: nie lepiej wziąć sobie dzień wolnego
https://www.youtube.com/watch?(...)wqx5Ofk

@gwoli_scislosci: he he ...
Nie jesteś w tym dobry :-)))
To znaczy możesz myśleć co chcesz mi tam wisi ...
Ale właśnie dlatego z Tobą gadam byś mnie mógł wkurzyć ...
W zasadzie nic z tego ...
Jesteś fajny facet ... Prosty i stały :-)))
Żadnych niespodzianek ...
Myślałem, że więcej wymyślisz w czym jesteś dobry ...
Tak 10 - 15 rzeczy z marszu ...  wyświetl więcej

  Hamilton,  09/11/2017

@gwoli_scislosci: za to ty jesteś królem komentarzy. Twój komentarz będzie komentarzem dnia 13 raz z rzędu. Gratuluję.

@gwoli_scislosci:

Średnia ilość komentarzy na dobę:
gwoli - 12,7
korolian - 7,9
pokrzywiony - 10,9
Hamilton - 2,3
też polecam odrobinę dystansu i ... umiaru:) Tak czy inaczej jesteś w czołówce eiobowych gawędziarzy.

@gwoli_scislosci: "Błogosławieni ci, którzy nie mając nic do powiedzenia, nie oblekają tego faktu w słowa" - Julian Tuwim

  Hamilton,  10/11/2017

@gwoli_scislosci: no, jak potrafisz manipulować wariografem toś gawędziarz z wyższej półki. Taki fakir z Napierstkowa. Korolian i Wróbel to przy tobie chłopcy z placu zabaw ze swoimi duchowymi zdolnościami. Jesteś bez emocji - człowiek robot, terminator 7. Zaimponowałeś mi jak Don Pedro ze smokiem Mlekopijem.

  Hamilton,  10/11/2017

@gwoli_scislosci: "Kiedyś miałem do Ciebie szacunek , ale strasznie osłabł". Widzisz, gdybyś był jak twierdzisz człowiekiem bez emocji nie miałoby to dla ciebie najmniejszego znaczenia. Zaprzeczasz sobie na każdym kroku. Nie bardzo sobie dajesz rady ze swoimi emocjami. Słów kształty krztuszą ci krtań. Siedzi coś w tobie z czym nie możesz sobie dać rady. Spróbuj pisać artykuły zamiast komentarzy i ...  wyświetl więcej

@gwoli_scislosci:
Cały czas próbuję zrozumieć dlaczego nie potrafisz wyjść z swojej skorupy ?
I ciągle napierniczasz o tej fizyczności. Chyba łapie ? , bo ją utraciłeś i musiałeś walczyć o odzyskanie samodzielności przy podstawowych funkcjach życiowych. Ani ja ani Koriolan nie jesteśmy dla Ciebie autorytetami wzbudzającymi szacunek nasze doświadczenia na nic Ci się zdają. Koriolan ja ...  wyświetl więcej

@pokrzywiony: Hmm ...
Dobrze to opisałeś. Wszyscy go tak widzą ... Oprócz niego :-)))
Z tym, że ja, Vivi i inni pokazują mu też drogę wyjścia. Hamilton też ...
.
A droga wyjścia JEST PROSTA ...
1. Zrozumieć, że SAMI tworzymy świat jaki widzimy.
2. Jeśli go tworzymy to bez problemu możemy go zmienić.
.
Niestety bez zrozumienia NIC się nie da z ...  wyświetl więcej

@Koriolan: Trzeba też zrozumieć że w większości tworzymy świat nieświadomie, nie mając pojęcia o tym jak ten Twórczy mechanizm działa ..., nie świadomie wywalając z siebie koncerty życzeń wprowadzamy świat w wewnętrzne kolizje których potem nie rozumiemy , bo nie mamy pojęcia o tym jak on działa.
Dzieci Rodziców i Rodzice Dzieci w historii nie jeden raz wykończyły, swoimi życzeniami i oczek ...  wyświetl więcej

@gwoli_scislosci: Hmm ...
A spróbuj coś dobrego powiedzieć o swoich przyjaciołach high end lub o ojcu ...

@pokrzywiony: tak ...
Masz rację ... Przy czym 1. Punkt mój to właśnie zrozumienie ... Wcześniej wydaje nam się, że widzimy WSZYSCY ten sam świat. Jeden ...
Dlatego serpico ocenia nas jako lui i myśli, że NIMI JESTEŚMY. Nie wie, że to TYLKO jego wyobrażenie.
By uczynić je PRAWDZIWYM stara się wszystkim to wmówić. Udało mu się wmówić to Dylowi, wobec tego uważa, że to prawda.
Nie rozumie, że to tylko jego i Dyla WYOBRAŻENIA.

@pokrzywiony: co dziwnego ... Sam widzi, że nasze wyobrażenia o nim są NIEPRAWDZIWE. Ale nie przyjdzie mu do głowy, że JEGO o nas TEŻ są nieprawdziwe.
To właśnie jest brak Świadomości :-)))

@Koriolan:
Wahadło przedstawia problematykę w 2D, a tu jest przedstawiona w 4D na animacji ...
https://www.youtube.com/watch?(...)i8lSkfM
Jaka jest różnica w rozumieniu ?
To na temat wahadła o którym mówiłeś w Krakowie i daje nieco pełniejszy obraz ;)
Myśmy się nauczyli analizować wykresy 2D ...

@gwoli_scislosci: cóż ...
Tak myślałem ... Kilka pozytywnych cech, reszta to ogólnie ...
No i mnie do porównania.
Wychodzi widzenie Twojego świata ... Kilka cech pozytywnych widzisz, a kupę negatywnych. Nie ma znaczenia w kim.
Dość ubogi świat ...
Oczywiście to tylko moje widzenie :-)))
.
Reasumując
Jak zawsze ... Gdybyś się chciał zmienić ... To MOŻESZ :-)))
Jak wszyscy :-)))

@pokrzywiony: dwuwymiarowy świat ... To łatwe. Było coś takiego jak rysunek techniczny i geometria wykreślna w liceum. Część ludzi w klasie po prostu wysiadała. Nie potrafili tego zobaczyć mimo, że żyjemy w czterowymiarowej świecie :-)))
Ale nauka to trochę utrudnia :-)))

Dzięki za ten art, de Mello jest moim"miszczem":-)

  Alphabeta  (www),  12/11/2017

Czytałem książkę. Wiele ciekawych rzeczy ale nie ze wszystkimi się zgadzam.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska