Login lub e-mail Hasło   

Tradycja

Nowym elitom potrzebna jest Nowa Tradycja.
Wyświetlenia: 400 Zamieszczono 15/11/2017

Społeczeństwa, które z niczego tworzyły (były zmuszone tworzyć) swoje elity, odniosły wiele spektakularnych sukcesów.

Komuna dokończyła niszczenie elit rozpoczęte w czasie wojny przez faszystów i bolszewików oraz wykształciła masy.

To jest obiektywny fakt. Z wykształconych mas zaczęły wyłaniać się nowe elity. Nowe elity wyłaniały się i wyłaniają się nadal.

Wykształcone masy nowych elit nie chcą zaakceptować.

Wykształcone masy mają rację. Z tej racji nic nie wynika.

Elity są potrzebne masom jak rybom woda. Na temat tego jakie polskie elity są okropne mamy niezwykle bogatą literaturę tworzoną w internecie przez dziennikarzy, blogerów i komentatorów. Mimo wszystko postanowiłem nie pominąć tego zagadnienia.

W czasach PRL odbudowywała się elita uniwersytecka oraz elita hierarchów kościelnych. Powstawała nowa elita działaczy politycznych. Po 1989 roku buduje się właściwie od zera elita finansowo biznesowa.

Do tych elit pretendują i trafiają przedstawiciele mas wykształconych przez komunę.

Powołam się tu na klasycznego wizjonera. Nowym elitom potrzebna jest Nowa Tradycja. Ta nowa Tradycja nie chce nam się narodzić. Rodzą się różne małe dziewczynki, którym rodzice nadają imię Tradycja licząc na to, że ich najpiękniejsze ze wszystkich na świecie dziecko będzie tą oczekiwaną przez cały naród wybawczynią.

Stara Tradycja również nie pasuje wykształconym masom.

Nieszczęście polega na tym, że tradycja nie rodzi się na gwizdek. Drugie nieszczęście polega na tym, że wykształceni przedstawiciele mas są co najwyżej nośnikami tradycji plebejskiej a nie są nośnikami tradycji elit.

Wszechobecny w Polsce nepotyzm to nic innego jak tworzenie nowych elit w różnych sferach społecznej działalności. Nepoci są już nośnikami jakichś tradycji. Niestarych i niesprawdzonych niestety.

Kontynuując pozytywne myślenie szukam innych dodatnich plusów sytuacji, która wytworzyła się w Polsce. Wbrew pozorom jest sporo takich plusów. Społeczeństwa, które z niczego tworzyły (były zmuszone tworzyć) swoje elity, odniosły wiele spektakularnych sukcesów. Nie brakuje przykładów historycznych.

Dlaczego? Jakie powody tych sukcesów? Skąd nadzieje na polski sukces?

Powód numer jeden to genetyka. Nowe elity jakie one by nie były są pozbawione osobników z wadami genetycznymi. To skutek ostrej walki o zdobycie swojej wyróżnionej pozycji, którą musiał stoczyć każdy wywodzący się z mas kandydat.

Powód numer dwa to statystyka. Elity elitami, ale elity również potrzebują przywódców. W społeczeństwach, w których istnieją stare zakonserwowane elity, przywódcą elity zostaje koś z bardzo wąskiego grona kandydatów. W Polsce daleko do takiej sytuacji.

Powód trzeci to niedemokratyczne zasady wyboru przywódców elit połączone z demokratycznym sposobem wyboru przywódców społeczeństwa.

Przywódcy elit w zasadzie sami siebie wybierają. I to jest dobrze. Najlepszych (np. mistrza olimpijskiego) nie można wybrać metodą powszechnego głosowania podobnie jak nie można ustalić metodą głosowania prawdziwości moich odkryć z zakresu Teorii Gier. Sam siebie wybrałem na ich twórcę i koniec kropka.

Demokratyczny wybór spośród przywódców elit, którzy sami siebie wybrali na tych przywódców, może być bardzo efektywny. Możemy mieć bardzo dobrych kandydatów i odwoływać się do rozsądku dobrze wykształconego ludu.

No i co o tym sądzicie???

 Przeczytaj: >>> Styropiany

Adam Jezierski

Podobne artykuły


24
komentarze: 9 | wyświetlenia: 5040
21
komentarze: 14 | wyświetlenia: 66259
24
komentarze: 20 | wyświetlenia: 8419
17
komentarze: 6 | wyświetlenia: 2708
12
komentarze: 14 | wyświetlenia: 5901
6
komentarze: 4 | wyświetlenia: 13960
72
komentarze: 26 | wyświetlenia: 108048
71
komentarze: 34 | wyświetlenia: 10797
72
komentarze: 36 | wyświetlenia: 91560
52
komentarze: 88 | wyświetlenia: 7764
40
komentarze: 24 | wyświetlenia: 5314
37
komentarze: 11 | wyświetlenia: 44618
 
Autor
Artykuł
Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska