Login lub e-mail Hasło   

Rój

Teoria Słowa
Wyświetlenia: 622 Zamieszczono 15/11/2017

Czym jest grawitacja? Jest powszechną siłą przyciągającą, która działa tak, jakby cały efekt jej działania skupiał się w środku masy. Obraz pełnych, geometrycznych kul, takich jak Słońce i planety nierozłącznie kojarzy nam się z grawitacją. A jeśli te dużę, spoiste masy przekształcimy w rój mas małych - czy grawitacja takich obiektów się zmieni? I jakie znaczenie będzie miał środek masy takiego zbiorowiska?

Aby odpowiedzieć na to pytanie dokonałem eksperymentu myślowego, który łatwo potwierdzić eksperymentalnie.
W najprostszym ujęciu - opisanym prawem Newtona - oddziaływanie grawitacyjne dwóch ciał można przedstawić jako oddziaływanie ich środków w których skupiona jest cała ich masa.


Jeżeli podzielimy kulę na cztery części i minimalnie rozsuniemy otrzymane elementy, wartość siły grawitacji się nie zmieni.


Wypadkowa siła grawitacji nie zmieni się również, gdy podzielimy kulę na większą liczbę elementów.


Czy istnieje granica tego dzielenia, dla której prawo grawitacji – a więc jej cecha związana ze środkiem masy - przestanie obowiązywać?

Można przyjąć twierdzenie, że dzielenie kuli na mniejsze fragmenty nie ma wpływu na wytwarzaną przez tą kulę grawitację.

Ale czy zasada ta dotyczy również np. roju pszczół, ławicy ryb, kultury bakterii, czy rozczapierzonych gałęzi drzew? Czy wspólna tym zbiorom sumaryczna grawitacja, również ma jedną wypadkową wartość? A jeśli tak, jaką rolę pełni wtedy środek masy roju, ławicy czy kultury bakterii?

Grawitacja wytwarzana przez jedną rybę w ławicy jest niewielka, ale jeśli ryb w ławicy są tysiące – grawitacja całej grupy ma wymierną wartość. I jest to grawitacja dynamicznie zmieniająca się. Pojedynczy osobnik ławicy nie ma wpływu na wartość grawitacji, ale cała grupa ma grawitację mierzalną, wynikajaca z sumy mas wszystkich ryb w ławicy. A środek masy wszytskich ryb, jest jakimś punktem przestrzeni wobec którego ławica "świadomie" dokonuje synchronicznego wyboru kierunku poruszania się.

Jest to więc punkt świadomości wspólny dla wszystkich ryb ławicy.

Świadomość grawitacyjna

Podobnie jest z naszym umysłem. Nie wiemy, w którym dokładnie miejscu myśl nasza powstaje, ale mamy tego swiadomość w środku umysłu, który jest jednoczesnie środkiem jego masy. Tak więc "rój, ławica, czy kultura" naszych myśli ma świadomość skupioną w środku umysłu.

Podobnie postrzega świat rój pszczół. Odczuwa go środkiem masy wszystkich pszczół - środkiem, który jest ich świadomością wspólnego poruszania się. Grawitacja pełni więc rolę społecznego koordynatora podejmowania decyzji.


Podobnie "zbiorową" świadomość grawitacyjną mają konary drzew, ponieważ ruch każdego z konarów i każdej gałązki wpływa na zachowanie wszystkich pozostałych.


Wszystkie obiekty, które są zbiorowiskiem mas mniejszych, mają „świadomość grawitacyjną”, czyli właściwość odczuwania grawitacji przestrzennie, która kieryje ich grupowymi, "społecznymi" działaniami.


Komunikacja

Jedna bakteria nic nie znaczy. Ale rozmnażana w tempie geometrycznym, doprowadza do powstania masy, której istnienie dla naszego organizmu ma ogromne znacznie (w jelicie człowieka jest ich od 1 do 1,5 kg). Sposób komunikowania się bakterii z organizmem nie jest związany z jpojedynczą jednostką (bakterią), ale z jej zbiorowością. Oddziaływanie tej zbiorowości nie ma w sobie hierarchicznej ważności. Bo nie ma w tej zbiorowości bakterii bardziej lub mniej ważnych. Natomiast mają one jedną wspólną, przestrzennie umiejscowioną właściwość – świadomość grawitacyjną, która w nauce określana jest jako quorum sensing.

W mikoświecie atomów jest podobnie. Są one jak rój mikroelementów materii. Każda zmiana ich konfiguracji wpływa na świat zewnętrzny. Kłębowisko, nieustannie, niespokojnie wibrujących atomów Słońca, jest źródłem ciągle zmieniającej się grawitacji, która ma wpływ na nasze myślenie – i naszą świadomość.

Podobne artykuły


16
komentarze: 5 | wyświetlenia: 2451
16
komentarze: 4 | wyświetlenia: 1363
15
komentarze: 27 | wyświetlenia: 622
15
komentarze: 17 | wyświetlenia: 963
15
komentarze: 6 | wyświetlenia: 2676
14
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1467
14
komentarze: 44 | wyświetlenia: 2611
14
komentarze: 4 | wyświetlenia: 2208
14
komentarze: 3 | wyświetlenia: 692
14
komentarze: 4 | wyświetlenia: 2221
13
komentarze: 15 | wyświetlenia: 715
13
komentarze: 15 | wyświetlenia: 1873
13
komentarze: 3 | wyświetlenia: 731
13
komentarze: 45 | wyświetlenia: 670
13
komentarze: 32 | wyświetlenia: 492
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  podobny,  15/11/2017

... stary art. z 2011, ale opisuje to, co jest głównym przedmiotem moich ostatnich rozważań o świadomości istniejącej wewnątrz grupy materialnych obiektów - również w przypadku zbioru myśli dziejących sie na powierzchni kory mózgowej.

Zawsze intrygowało mnie pytanie w jaki sposób stado ptaków czy ławica ryb, potrafi jednocześnie podjąć decyzję o zmianie ruchu - tak jakby miała wspólną tej zmiany świadomość .... i wszystko wskazywało na to, że to może mieć związek z grawitacją.

  Isabel  (www),  17/11/2017

Bardzo trafne spostrzeżenia. Chętnie przeczytałabym ciąg dalszy.

Freedom apk is the best apk ( https://freedomapk.mobi/ ) to grab the gems and coins, stone, game money for android games users.

  Remter,  20/11/2017

Myśl - zagadka , jakiej może nigdy nie poznamy ... https://www.youtube.com/watch?(...)aW7KgQg

@Remter: ... czas życia przynoszący owoc, Dziękuję za wiersz :)Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska