JustPaste.it

Renta rodzinna, emerytura zmarłego/zmarłej

Dowiedz się czy przysługuje Ci renta rodzinna z ZUS/KRUS. Odpowiemy na pytanie, czy musisz zwrócić emeryturę/rentę zmarłego, jeśli pieniądze zostały wypłacone po zgonie.

Dowiedz się czy przysługuje Ci renta rodzinna z ZUS/KRUS. Odpowiemy na pytanie, czy musisz zwrócić emeryturę/rentę zmarłego, jeśli pieniądze zostały wypłacone po zgonie.

 

Przewóz zwłok z zagranicy, Świadczenia społeczne

Wszystko o rencie rodzinnej oraz czy musisz zwrócić emeryturę/rentę po zmarłym

Niezależnie od Naszej obecnej sytuacji finansowej, dodatkowe finansowanie jest niewątpliwie bardzo korzystne dla każdego z Nas. W wypadku, gdy przydarzyła Nam się rodzinna tragedia, śmierć żywiciela rodziny, powinniśmy zadbać o to, abyśmy nie cierpieli dodatkowo z powodów finansowych. Sprawdź czy przysługuje Ci renta rodzinna oraz czy jesteśmy zobowiązani do zwrotu świadczeń społecznych, które zostały wypłacone już po zgonie świadczeniobiorcy.

Renta rodzinna

Renta z ZUS po zmarłej osobie przysługuje dzieciom, żonie i rodzicom. Następuje to w przypadku, gdy zmarły pracował i odprowadzał składki, pobierał rentę lub emeryturę z tytułu niezdolności do pracy, bądź był na świadczeniu przedemerytalnym lub zasiłku. Można również starać się o rentę po pracowniku, który w chwili śmierci nie był na rencie lub emeryturze, ale miał odpowiedni staż i odprowadzał składki na ubezpieczenie społeczne.

Gdzie składamy wnioski po rentę?

Wnioski po rentę składamy w odpowiednim oddziale ZUS lub KRUS dla miejsca zamieszkania osób starających się o dane świadczenie. Wysokość renty uzależniona jest od tego, ile osób się o nią ubiega po zmarłym. Wynosi ona 85%, gdy ubiega się o nią jedna osoba, natomiast nawet do 95%, gdy są to trzy osoby lub więcej. Jest to odpowiedni procent z kwoty świadczenia jakie przysługiwałoby zmarłemu z tytułu pobieranej renty/emerytury itp. Uprawnionym przysługuje jedna renta, która jest dzielona w równych częściach. W oddziałach ZUS/KRUS możesz również złożyć wnioski o zwrot kosztów pogrzebu lub przewozu zwłok, lecz pamiętaj, aby firma dokonująca transportu zmarłego z zagranicy do Polski wystawiła fakturę VAT na której wyszczególni trumnę z metalowym wkładem (w wypadku wątpliwości polecamy kontakt z firmą Anielski Orszak http://anielski-orszak.pl/kontakt/ ).

Komu renta przysługuje?

  1. dzieci zmarłego do ukończenia 16 roku życia (lub 25 roku życia, jeżeli się uczą)
  2. wdowa, która w chwili śmierci męża miała ukończone 50 lat lub była niezdolna do pracy, albo wychowuje co najmniej jedno z dzieci, wnuków lub rodzeństwa uprawnionych do renty rodzinnej po zmarłym
  3. jeżeli kobiecie brakuje pięciu lub mniej lat do spełnienia kryterium wieku, ZUS przyzna jej rentę po ukończeniu 50 lat
  4. jeżeli małżonkowie byli po rozwodzie lub żyli w separacji, warunkiem uzyskania renty po eksmężu jest pobieranie od niego alimentów
  5. gdy wdowa nie spełnia żadnego z tych warunków, a nie ma z czego żyć, może starać się o rentę okresową (maksymalnie dwuletnią, gdy bierze udział w szkoleniu podnoszącym jej kwalifikacje zawodowe)

 

CO Z RENTĄ LUB EMERYTURĄ PO ZMARŁYM

Zgodnie z przepisami, renta lub emerytura należy się za cały miesiąc, nawet gdyby śmierć osoby uprawnionej nastąpiłaby pierwszego dnia miesiąca. W wypadku, gdyby renta/emerytura przyszła pierwszego dnia miesiąca i świadczeniobiorca nagle zmarł, rodzina nie musi zwracać przyznanej kwoty, bo należało się ono zmarłemu.

Bardzo często jednak, ZUS wypłaca świadczenia społeczne w ostatnich dniach miesiąca poprzedzającego miesiąc, za który się należy. Jeżeli w takim wypadku osoba nie dożyła wypłaty, w takim wypadku rodzina powinna zwrócić pieniądze.

Co w wypadku, gdy pieniądze wpłynęły na konto i zostały już z niego wypłacone?

Nie zwracajmy ich! Jeżeli środki z ZUS/KRUS wpłynęły na konto bankowe, wypłaćmy je niezwłocznie nie ponosząc żadnych konsekwencji (najlepiej używając bankomatu). Zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego z 6 maja 2009 r. (sygn, II UZP 2/09): jeśli nie da się ustalić, kto konkretnie wypłacił pieniądze z bankomatu, wtedy za zwrot nienależnie wypłaconej emerytury odpowiedzialny jest bank, a nie spadkobiercy.

 

 

Podstawa prawna i inne źródła

Ustawa z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2004 r. Nr 39, poz. 353 z późn. zm.)

Rozporządzenie ministra polityki społecznej z 14 grudnia 2004 r. w sprawie orzekania o niezdolności do pracy (Dz. U. z 2004 r. Nr 273, poz. 2711)

http://anielski-orszak.pl/renta-emerytura/

 

 

Źródło: http://anielski-orszak.pl/renta-emerytura/