JustPaste.it

Najbardziej zachwycająca góra na świecie

Jest takie miejsce na ziemi, o którym nie mówi ani nie pisze się zbyt wiele. Miejsce wyjątkowe, tajemnicze, położone z dala praktycznie od wszystkiego. Miejsce, do którego mam szczególne nastawienie emocjonalne i do którego powracam myślami częściej, niż do jakiegokolwiek innego miejsca na ziemi. Chodzi o górę. Górę ogromną. Tak ogromną, że samo spojrzenie na nią z daleka wywołuje w człowieku uczucia o różnym zabarwieniu. Góra, której wielkość jest tak wyraźna, że nie potrzeba słów, aby ją opisać. I nawet jeżeli nie wiąże się z nią żadna legenda i nie mają na niej miejsca żadne zjawiska nietypowe, jest ona górą szczególną. Szczególną pod wieloma względami. 

Sama jej nazwa – Roraima, ma w sobie coś majestatycznego. I pomimo że niewielu ludzi wie, co to takiego jest Roraima, jej rola na naszej planecie jest ogromna. Położona na terenie Parku Narodowego Canaima, wzbijająca się na wysokość prawie 3 tysięcy metrów n.p.m. i licząca przeszło dwa miliardy lat, jest najstarszą górą na ziemi. A oprócz tego, że jest najstarszą, jest jednocześnie jedną z najbardziej zachwycających formacji geologicznych. A co dokładnie w niej zachwyca? 

Chociażby sam szczyt. Szczyt, który jest całkowicie płaski i który jako jedyny na ziemi ma aż 31 kilometrów kwadratowych! Jako że jest tak płaski jak stół, woda pochodząca ze spadających codziennie deszczów, nie ma dokąd spłynąć, więc jedyną drogą, jaką może wybrać, jest… w dół! W dół po wysokich, stromych klifach… Nic więc dziwnego, że po wszystkich stronach Roraimy spływają liczne, tymczasowe wodospady, tworzące się podczas ulew, a jeden z nich – Wodospad Aniołów (Angel Falls) jest najwyższym wodospadem na świecie! Widok tego wodospadu z góry jest zjawiskiem samym w sobie…

Innym ciekawym faktem dotyczącym Roraimy jest jej położenie. Góra ta bowiem znajduje się na granicy trzech państw: Wenezueli, Gujany i Brazylii. Wejście na szczyt zazwyczaj odbywa się od strony Wenezueli (trwa 5 dni), gdyż podejścia od Gujany i Brazylii są o wiele bardziej skomplikowane. Pierwszą osoba, która zdobyła szczyt Roraimy w 1884 roku był Everrad im Thurm, którego opowieść o tej wyprawie stała się inspiracją dla Arthura Conana Doyle`a do napisania książki pt. „Zaginiony świat”.    

I w zasadzie nie jest do końca prawdą, że szczyt Roraimy jest całkowicie płaski. Wiecie dlaczego? Ponieważ znajdują się na nim bardzo niebezpieczne… Dziury! Dziury powstałe w wyniku gromadzącej się wewnątrz skały wody deszczowej, znajdujące się na jednej z gór należących do Roraimy, nazywanej Cerro Sarisariñama. 

Po więcej wrażeń zapraszam na www.isabelfuentesguerra.com