Login lub e-mail Hasło   

Najbardziej zachwycająca góra na świecie

Jest takie miejsce na ziemi, o którym nie mówi ani nie pisze się zbyt wiele. Miejsce wyjątkowe, tajemnicze, położone z dala praktycznie od wszystkiego. Miejsce, do...
Wyświetlenia: 255 Zamieszczono 20 dni temu

Jest takie miejsce na ziemi, o którym nie mówi ani nie pisze się zbyt wiele. Miejsce wyjątkowe, tajemnicze, położone z dala praktycznie od wszystkiego. Miejsce, do którego mam szczególne nastawienie emocjonalne i do którego powracam myślami częściej, niż do jakiegokolwiek innego miejsca na ziemi. Chodzi o górę. Górę ogromną. Tak ogromną, że samo spojrzenie na nią z daleka wywołuje w człowieku uczucia o różnym zabarwieniu. Góra, której wielkość jest tak wyraźna, że nie potrzeba słów, aby ją opisać. I nawet jeżeli nie wiąże się z nią żadna legenda i nie mają na niej miejsca żadne zjawiska nietypowe, jest ona górą szczególną. Szczególną pod wieloma względami. 

Sama jej nazwa – Roraima, ma w sobie coś majestatycznego. I pomimo że niewielu ludzi wie, co to takiego jest Roraima, jej rola na naszej planecie jest ogromna. Położona na terenie Parku Narodowego Canaima, wzbijająca się na wysokość prawie 3 tysięcy metrów n.p.m. i licząca przeszło dwa miliardy lat, jest najstarszą górą na ziemi. A oprócz tego, że jest najstarszą, jest jednocześnie jedną z najbardziej zachwycających formacji geologicznych. A co dokładnie w niej zachwyca? 

Chociażby sam szczyt. Szczyt, który jest całkowicie płaski i który jako jedyny na ziemi ma aż 31 kilometrów kwadratowych! Jako że jest tak płaski jak stół, woda pochodząca ze spadających codziennie deszczów, nie ma dokąd spłynąć, więc jedyną drogą, jaką może wybrać, jest… w dół! W dół po wysokich, stromych klifach… Nic więc dziwnego, że po wszystkich stronach Roraimy spływają liczne, tymczasowe wodospady, tworzące się podczas ulew, a jeden z nich – Wodospad Aniołów (Angel Falls) jest najwyższym wodospadem na świecie! Widok tego wodospadu z góry jest zjawiskiem samym w sobie…

Innym ciekawym faktem dotyczącym Roraimy jest jej położenie. Góra ta bowiem znajduje się na granicy trzech państw: Wenezueli, Gujany i Brazylii. Wejście na szczyt zazwyczaj odbywa się od strony Wenezueli (trwa 5 dni), gdyż podejścia od Gujany i Brazylii są o wiele bardziej skomplikowane. Pierwszą osoba, która zdobyła szczyt Roraimy w 1884 roku był Everrad im Thurm, którego opowieść o tej wyprawie stała się inspiracją dla Arthura Conana Doyle`a do napisania książki pt. „Zaginiony świat”.    

I w zasadzie nie jest do końca prawdą, że szczyt Roraimy jest całkowicie płaski. Wiecie dlaczego? Ponieważ znajdują się na nim bardzo niebezpieczne… Dziury! Dziury powstałe w wyniku gromadzącej się wewnątrz skały wody deszczowej, znajdujące się na jednej z gór należących do Roraimy, nazywanej Cerro Sarisariñama. Jako że dziury te można sfotografować efektywnie tylko z powietrza, obejrzyjcie je sobie na załączonym filmie. Będziecie też mieli okazję zobaczyć na nim Wodospad Aniołów i moją ukochaną Roraimę w całej okazałości! 

Film możecie obejrzeć tu: www.isabelfuentesguerra.com/blog

Podobne artykuły


19
komentarze: 47 | wyświetlenia: 2012
15
komentarze: 16 | wyświetlenia: 1333
15
komentarze: 13 | wyświetlenia: 2182
15
komentarze: 16 | wyświetlenia: 390
14
komentarze: 8 | wyświetlenia: 471
14
komentarze: 15 | wyświetlenia: 1115
14
komentarze: 22 | wyświetlenia: 1292
14
komentarze: 25 | wyświetlenia: 1341
14
komentarze: 3 | wyświetlenia: 2101
13
komentarze: 12 | wyświetlenia: 976
13
komentarze: 221 | wyświetlenia: 812
13
komentarze: 24 | wyświetlenia: 1093
13
komentarze: 7 | wyświetlenia: 1601
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Kiedy po raz pierwszy zetknęłam się jako dziecko z Zaginionym Światem, wcale nie uznałam tego za fikcję, heh.
Pozazdrościć podróży

  tomfszyba  (www),  19 dni temu

Mój cel na podróż życia.

Wyjątkowo ciekawe miejsceDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2017 grupa EIOBA. Wrocław, Polska