Login lub e-mail Hasło   

Najbardziej zachwycająca góra na świecie

Jest takie miejsce na ziemi, o którym nie mówi ani nie pisze się zbyt wiele. Miejsce wyjątkowe, tajemnicze, położone z dala praktycznie od wszystkiego. Miejsce, do...
Wyświetlenia: 562 Zamieszczono 23/11/2017

Jest takie miejsce na ziemi, o którym nie mówi ani nie pisze się zbyt wiele. Miejsce wyjątkowe, tajemnicze, położone z dala praktycznie od wszystkiego. Miejsce, do którego mam szczególne nastawienie emocjonalne i do którego powracam myślami częściej, niż do jakiegokolwiek innego miejsca na ziemi. Chodzi o górę. Górę ogromną. Tak ogromną, że samo spojrzenie na nią z daleka wywołuje w człowieku uczucia o różnym zabarwieniu. Góra, której wielkość jest tak wyraźna, że nie potrzeba słów, aby ją opisać. I nawet jeżeli nie wiąże się z nią żadna legenda i nie mają na niej miejsca żadne zjawiska nietypowe, jest ona górą szczególną. Szczególną pod wieloma względami. 

Sama jej nazwa – Roraima, ma w sobie coś majestatycznego. I pomimo że niewielu ludzi wie, co to takiego jest Roraima, jej rola na naszej planecie jest ogromna. Położona na terenie Parku Narodowego Canaima, wzbijająca się na wysokość prawie 3 tysięcy metrów n.p.m. i licząca przeszło dwa miliardy lat, jest najstarszą górą na ziemi. A oprócz tego, że jest najstarszą, jest jednocześnie jedną z najbardziej zachwycających formacji geologicznych. A co dokładnie w niej zachwyca? 

Chociażby sam szczyt. Szczyt, który jest całkowicie płaski i który jako jedyny na ziemi ma aż 31 kilometrów kwadratowych! Jako że jest tak płaski jak stół, woda pochodząca ze spadających codziennie deszczów, nie ma dokąd spłynąć, więc jedyną drogą, jaką może wybrać, jest… w dół! W dół po wysokich, stromych klifach… Nic więc dziwnego, że po wszystkich stronach Roraimy spływają liczne, tymczasowe wodospady, tworzące się podczas ulew, a jeden z nich – Wodospad Aniołów (Angel Falls) jest najwyższym wodospadem na świecie! Widok tego wodospadu z góry jest zjawiskiem samym w sobie…

Innym ciekawym faktem dotyczącym Roraimy jest jej położenie. Góra ta bowiem znajduje się na granicy trzech państw: Wenezueli, Gujany i Brazylii. Wejście na szczyt zazwyczaj odbywa się od strony Wenezueli (trwa 5 dni), gdyż podejścia od Gujany i Brazylii są o wiele bardziej skomplikowane. Pierwszą osoba, która zdobyła szczyt Roraimy w 1884 roku był Everrad im Thurm, którego opowieść o tej wyprawie stała się inspiracją dla Arthura Conana Doyle`a do napisania książki pt. „Zaginiony świat”.    

I w zasadzie nie jest do końca prawdą, że szczyt Roraimy jest całkowicie płaski. Wiecie dlaczego? Ponieważ znajdują się na nim bardzo niebezpieczne… Dziury! Dziury powstałe w wyniku gromadzącej się wewnątrz skały wody deszczowej, znajdujące się na jednej z gór należących do Roraimy, nazywanej Cerro Sarisariñama. 

Po więcej wrażeń zapraszam na www.isabelfuentesguerra.com

Podobne artykuły


16
komentarze: 50 | wyświetlenia: 915
15
komentarze: 7 | wyświetlenia: 1307
14
komentarze: 23 | wyświetlenia: 1776
14
komentarze: 56 | wyświetlenia: 1413
13
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1011
13
komentarze: 15 | wyświetlenia: 516
13
komentarze: 15 | wyświetlenia: 403
12
komentarze: 32 | wyświetlenia: 575
12
komentarze: 2 | wyświetlenia: 668
12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 918
12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 555
12
komentarze: 16 | wyświetlenia: 487
12
komentarze: 75 | wyświetlenia: 859
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Kiedy po raz pierwszy zetknęłam się jako dziecko z Zaginionym Światem, wcale nie uznałam tego za fikcję, heh.
Pozazdrościć podróży

  tomfszyba  (www),  24/11/2017

Mój cel na podróż życia.

Wyjątkowo ciekawe miejsceDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska