Login lub e-mail Hasło   

B. Michalski zaleca pedagogikę przewodnicącego Mao

Nie spodziewałem się, że w XXI w. ktoś pochwala w Polsce odmawianie posiłków dzieciom za nieodrabianie lekcji.
Wyświetlenia: 381 Zamieszczono 24/11/2017

Wpadła mi ostatnio w ręce „Czerwona Książeczka” (Wydawnictwo Książki Niezwykłej XXL, Wrocław 2005). Tym, co okazało się naprawdę niezwykłe, to nie wyjątki z dzieł przewodniczącego Mao, lecz „Komentarz historyczny” pióra prof. Bogdana Michalskiego (Instytut Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego), reklamowany na okładce książki i zapowiadany w nocie wydawcy: Komentarz prof. Bogdana Michalskiego ma na celu przybliżenie czasów, w których powstała „Czerwona książeczka” i wyjaśnienie roli, jaką odegrała w czasach rewolucji kulturalnej, której stała się „biblią”.

Na początku „Komentarza” dowiadujemy się, że choć postać Mao jest u nas dość głośna, to jednak „nie zawsze przedstawiana pozytywnie”. Tymczasem Mao, prócz porażek, ma także osiągnięcia, np. reformę rolną oraz sukcesy wojskowe: zakończoną „połowicznym sukcesem” wojnę koreańską oraz wygranie „wojny domowej zakończonej sromotną porażką Czang Kai Szeka mimo ogromnej pomocy amerykańskiej i wsparcia jego zwolenników z Chin kontynentalnych”. Zdaniem autora, podczas rewolucji kulturalnej skrzywdzono wielu ludzi, ale miała ona także swoje pozytywy: „Niektóre pomysły były racjonalne, jak. np. egzaminowanie uczniów z odrabianych lekcji przed wejściem do stołówki, gdzie leniuszki wstępu nie miały wobec czego, aby uniknąć głodu musieli zacząć się uczyć...” Uczony komentarz zawiera także morał: „należałoby zadbać bardziej o dobre stosunki z Chinami-supermocarstwem bliskiej przyszłości zamiast mimo licznych nietaktów USA nadal ślepo trwać przy poglądach prezydenta Busha”. Cóż, wygląda na to, że przynajmniej autor „Komentarza historycznego” zadbał swego czasu o swoje dobre stosunki z „supermocarstwem”, choć szkoda, że wśród sukcesów Mao nie wymienia pokojowego wyzwolenia Tybetu.

(Pierwszy cytat pochodzi z noty Od Wydawcy (Marek Skierkowski) a wszystkie pozostałe z Komentarza historycznego Bogdana Michalskiego, w: „Wyjątki z dzieł Przewodniczącego Mao Tse Tunga (Czerwona Książeczka)”, Wydawnictwo Książki Niezwykłej XXL, Wrocław 2005, ss. 431-446).

Podobne artykuły


12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 1322
11
komentarze: 278 | wyświetlenia: 1174
10
komentarze: 195 | wyświetlenia: 609
10
komentarze: 75 | wyświetlenia: 731
9
komentarze: 31 | wyświetlenia: 771
8
komentarze: 73 | wyświetlenia: 800
8
komentarze: 6 | wyświetlenia: 734
8
komentarze: 110 | wyświetlenia: 832
8
komentarze: 1 | wyświetlenia: 438
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

"egzaminowanie uczniów z odrabianych lekcji", takie egzaminowanie uczniów ze słynnych powiedzonek Mao, albo egzaminowanie z dat dotyczących partii, to nie była propaganda, a wiedza niezbędna do życia, jak woda i żywność ;). Wynika z tego, że było to dobre rozwiązanie, więc kolektywnie je popieramy, przez aklamację.

Mao Zedong (Mao Tse-tung)
"Dla osiągnięcia ce­lu po­lityczne­go można poświęcić w ofie­rze połowę ludzkości".
To nie ma co deliberować i dyskutować o jakimś głodzeniu uczniów :)))). A widać, że facet był konkretny.

  Koriolan,  25/11/2017

Ja proponuje się nie certolić i ... Od razu wprowadzić karę chłosty.
Zaproponował bym depopulację nieuków ale to w następnej kadencji PiS ...
:-)))
.
(żart )

@Koriolan: ..., a ja proponuje tabliczkę czekolady zamiast tabliczki mnożenia ... ( żart ) ... :))))))Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska