Login lub e-mail Hasło   

Węgierskie kobiety

„… obie mamy takie przeklęte charaktery, bo obie jesteśmy z tych samych stron”
Wyświetlenia: 1.576 Zamieszczono 25/11/2017

Magda Szabo – Zamknięte drzwi. Wydawn. Bona, Kraków 2013

O autorce:

Magda Szabo urodziła się 5 października w Debreczynie. Tam też studiowała. Potem była nauczycielką w żeńskiej szkole. W latach 1945- 1949  pracowała w Ministerstwie Religii i Edukacji.

Zadebiutowała w 1947 roku tomikiem poezji . W 1949 roku wydała „Powrót do ludzi” za który otrzymała Nagrodę Baumgartena co spowodowało aresztowanie i zwolnienie z pracy w ministerstwie.

W latach 1949 – 1958 miała zakaz publikowania. Pracowała wtedy jako nauczycielka.

Swoją pierwszą powieść „Fresk” napisała w 1958 roku. Najbardziej znana jest natomiast „Tajemnica Abigeil” (1970 rok)na podstawie której nakręcono serial.

„Zamknięte drzwi”  wydała  w 1987 roku.  W 2012 na podstawie tej powieści Istvan Szabo nakręcił film z Hellen Mirren w roli głównej.

Pisarka zmarła 19 listopada 2007 roku.

O książce:

Polski tytuł książki brzmi „Zamknięte drzwi”, natomiast węgierski po prostu „Drzwi”. I słusznie, bo drzwi mogą być zamknięte, szeroko otwarte lub tylko uchylone.

Te drzwi symbolizują dwie skrajne postawy głównych bohaterek powieści (pisarki – alter ego Magdy Szabo) i jej pomocy domowej Emerenc, która jest także dozorczynią.

Otwarte drzwi są u pisarki w życie której wchodzi wysoka, koścista i już niemłoda obca kobieta. „… była odważna, cudownie, niegodziwie mądra i wyjątkowo bezczelna”. Drzwi tej kobiety  są zamknięte a z biegiem czasu ledwo uchylone.

Książka opowiada o ścieraniu się kultury/inteligencji z naturą/doświadczeniem życiowym.

Obie panie pochodzą z tych samych stron, obie mają silne charaktery.

Jednak Emerenc jest jak dziecko – dla niej wszystko ma tylko dwie barwy - jest czarne lub białe. I tylko to co ona uważa za dobre i słuszne ma rację bytu. Widzę w tym brak inteligencji emocjonalnej.

 Pisarka dopuszcza różne odcienie szarości, bo rozumie, że życie i ludzie są bardziej skomplikowani,  jest bardziej tolerancyjna. Choć nie zawsze starcza jej inteligencji, aby doceniać lub choćby zrozumieć  inność swej gospodyni. Z biegiem czasu Emerenc ją tego uczy.

Dozorczyni swoją nieprzejednaną postawą zdominowała pisarkę i  mieszkańców dzielnicy Budapesztu w której mieszkała. Doskonale nimi manipulowała lubiąc poczucie władzy  ale także była pomocna na przykład w chorobie „nie mogąc pomóc nie widziała sensu swojego istnienia”.

Nie umiała brać jakby uważała, że nic się jej od innych nie należy albo, że nikt nie jest godzien, aby ją obdarowywać.

To powieść o niełatwej przeszłości i miłości do ludzi i zwierząt. Także o tym, że upieranie się przy swoim zdaniu może prowadzić do fatalnych skutków.

A wszystko to na tle historii Węgier od początku XX wieku do lat sześćdziesiątych.

Książka jest świetnie napisana i przetłumaczona. Bardzo polecam.

 

 

 

Podobne artykuły


12
komentarze: 32 | wyświetlenia: 871
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 716
11
komentarze: 40 | wyświetlenia: 882
10
komentarze: 14 | wyświetlenia: 390
10
komentarze: 11 | wyświetlenia: 405
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 846
10
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1042
10
komentarze: 7 | wyświetlenia: 855
9
komentarze: 4 | wyświetlenia: 794
9
komentarze: 1 | wyświetlenia: 576
9
komentarze: 5 | wyświetlenia: 868
9
komentarze: 12 | wyświetlenia: 684
9
komentarze: 0 | wyświetlenia: 583
9
komentarze: 43 | wyświetlenia: 281
9
komentarze: 2 | wyświetlenia: 512
 
Autor
Artykuł" To powieść o niełatwej przeszłości i miłości do ludzi i zwierząt. Także o tym, że upieranie się przy swoim zdaniu może prowadzić do fatalnych skutków."-bardzo mnie się to zdanie spodobało:-)Pozdrawiam:-)

@szubrawiec: dziękuję za miły komentarz :)

Polecam "Tajemnice Abigail" świetna, mądra książka o dorastaniu.

@Janusz Nitkiewicz: znam książkę i widzialam wg niej nakręcony serial telewizyjny

@alodia1949: A najlepszy jest audiobook, bo głos jest genialnie (wg mnie dopasowany do fabuły). A książkę też się kupiło :). A serial (4 odcinki) jest w sieci po węgiersku :). I jak ktoś czytał książkę, to może być narratorem, to tak oglądaliśmy :))) i było naprawdę fajnie, to obejrzeć po węgiersku. :)Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska