JustPaste.it

Świetlówki do akwarium vs. inne źródła światła

Akwarium można oświetlić na kilka sposobów. Najpopularniejsze są jednak świetlówki. Sprawdźcie jak inne źródła światła wypadają na ich tle.

Akwarium można oświetlić na kilka sposobów. Najpopularniejsze są jednak świetlówki. Sprawdźcie jak inne źródła światła wypadają na ich tle.

 

Każde akwarium, nawet to maleńkie stojące w domu, wymaga odpowiedniego oświetlenia. Ma ono znaczenie nie tylko estetyczne, ale także pełni szereg istotnych funkcji, zapewniając żyjącym w akwarium organizmom odpowiednie warunki do życia. Jakie oświetlenie jednak jest najlepsze? Wybrać świetlówki czy inne źródło światła?

 

Znaczenie oświetlenia w akwarium

 

Oświetlenie to źródło życia zarówno dla ryb, jak i roślin akwariowych. W przypadku rybek - światło reguluje ich dobowy rytm, określa pory aktywności i odpoczynku. Odpowiednio manipulując oświetleniem możemy skłonić rybki do pobierania większej ilości pokarmu lub do rozpoczęcia tarła.

Jeśli natomiast chodzi o rośliny, to potrzebują one światła do przeprowadzania procesu fotosyntezy - tylko przy jego obecności rośliny syntetyzują związki organiczne z prostych związków nieorganicznych. Dla roślin niezbędne do funkcjonowania jest światło o barwie czerwonej i niebieskiej. W naturze ilość światła, jego kąt padania i stopień rozproszenia uzależniony jest od przejrzystości wody, pory dnia i nasłonecznienia. Warunki panujące w akwarium są natomiast stałe. Dla roślin najbardziej przydatnym światłem jest to o długości fali 400 - 450 oraz 650 - 700nm. Natomiast fale pomiędzy tymi wartościami nie są przez rośliny wykorzystywane w procesie fotosyntezy.

Wybierając więc odpowiednie źródło światła zapewniamy roślinom i rybkom odpowiednie warunki do życia.

Jak głębokość wody wpływa na ilość i jakość światła?

 

Zupełnie oczywistym wydaje się fakt, że im wyższy jest zbiornik, tym mniejsza ilość światła dociera do jego najniższych partii. Jeśli przyjmiemy, że tuż przy żarówce czy świetlówce ilość światła stanowi 100%, to przy dnie akwarium o wysokości 50 cm wynosi ona już tylko 25%. Stąd też zawsze należy dobrze zaplanować oświetlenie akwarium i dostosować je do wielkości zbiornika.

A oto szczegółowe informacje na temat możliwych do zastosowania w akwarystyce źródeł światła.

 

Światło słoneczne

 

Jest dobre wyłącznie jako uzupełnienie sztucznego oświetlenia. W naturze w zupełności wystarczy roślinom i rybom, w warunkach domowych jednak jego ilość jest niewystarczająca - ryby i rośliny zamierają, jeśli jedynym źródłem światła jest to padające z okna. Z drugiej strony stawianie akwarium na parapecie jest niewskazane, ponieważ przyspiesza rozwój glonów.

 

Tradycyjne żarówki

 

Podobnie jak w naszych domach, żarówki nie mają już zastosowania w akwarystyce. Dawniej stanowiły jedyną opcję, teraz zastąpione zostały lepszymi, bardziej wydajnymi źródłami światła. Choć tanie w zakupie, to jednak mocno się nagrzewają, a jedynie około 5% ich energii jest wysyłana w formie światła.

 

Świetlówki

 

Są obecnie bardzo popularne i chętnie używane przez akwarystów. Cechuje je dobra wydajność i wysoka żywotność. Także kolor emitowanego przez nie światła jest idealny do rozwoju roślin, a więc i dla rybek. Dodatkowym atutem świetlówek jest fakt, że możemy kupić je w różnych kolorach, by odpowiednio sterować aktywnością organizmów wodnych.

Wysokociśnieniowe lampy rtęciowe

 

To oświetlenie, które doskonale sprawdza się w przypadku zbiorników głębokich - powyżej 60 centymetrów. Ich stosowanie jest ekonomiczne - lampy te są żywotne i nie tracą zbyt szybko na intensywności emitowanego przez siebie światła. Pamiętać jednak trzeba, że przeznaczone są wyłącznie do użytku w akwariach otwartych, a ich mocowanie bezpośrednio nad taflą wody jest niewskazane.

 

Oświetlenie diodowe

 

Mają niską moc, toteż mogą być używane do oświetlania akwarium nocą. Są bardzo energooszczędne, choć ich zakup jest drogi.

 

Podsumowując, najlepszym źródłem światła w akwarium są świetlówki. Przemawiają za tym solidne argumenty. Świetlówki mają wysoki współczynnik oddawania barw - czyli rzucane przez nie światło nie przekłamuje kolorów, a szeroki zakres temperatury barwowej świetlówek pozwala na osiągnięcie żądanego efektu aranżacyjnego i podkreślenie barw wybranych ryb lub roślin.

 

Wybierając oświetlenie akwarium należy brać pod uwagę parametry samej świetlówki, wielkość akwarium, ale także potrzeby i skład gatunkowy ryb i roślin zasiedlających zbiornik.