Login lub e-mail Hasło   

Kodeks Hammurabiego

Kodeks Hammurabiego wprowadzony w XVIII wieku przed naszą erą był wielkim postępem w zakresie prawa i sprawiedliwości.
Wyświetlenia: 503 Zamieszczono 03/12/2017

.

Oko za oko, ząb za ząb.

W XX wieku ludzie cofnęli się w rozwoju o 38 wieków. Do czasów, gdy jeszcze nie obowiązywał Kodeks Hammurabiego. Czasów, w których za przestępstwa skazywano na śmierć krewnych i współrodaków przestępcy.

Wprowadzenie Kodeksu Hammurabiego miało na celu ukrócenie zwyczajowej zemsty na żonie i dzieciach tego, kto w sposób zawiniony lub niezawiniony wyrządził krzywdę.

Dzięki kodeksowi Hammurabiego państwo przejmowało na siebie obowiązek odpłaty. Niezależny sędzia musiał potwierdzić wystąpienie krzywdy a odpłata musiała być równoważna krzywdzie oraz dotyczyła jedynie sprawcy przestępstwa..

Kodeks Hammurabiego został wprowadzony w XVIII wieku przed naszą erą. Był wielkim postępem wobec obowiązującej wówczas zasady dintojry, czyli zemsty rodowej, która to zasada, zresztą, całkowicie nie zanikła, pozostając w użyciu w wielu społecznościach.

W XX wieku wielu odrzuciło zasady wprowadzone przez Króla Hammurabiego.

Jak będziemy ich nazywać to zagadnienie lingwistyczne.

Realnie wybór stosowanego słowa zależy od osobistych przeżyć. W przypadku Polaków urodzonych po II Wojnie Światowej, wybór słowa określającego ludzi, którzy cofnęli się w rozwoju etycznym o 38 wieków, zależy od tradycji rodzinnej.

Ci, którzy mają w pamięci krzywdy wyrządzone przez Niemców nazywają piewców odpowiedzialności zbiorowej, faszystami. Ci, którzy mają w rodzinnej pamięci krzywdy wyrządzone przez „ludzi radzieckich” nazywają ich komunistami. Ci, którzy mają w rodzinnej pamięci zbrodnie popełnione na Wołyniu ukraińskimi nacjonalistami, lub po prostu „Ukraińcami”. .

 

Entuzjaści zasady przypisywania zbiorowej odpowiedzialności za krzywdy wyrządzone przez jednostki, nie wymarli z końcem XX wieku. Wręcz przeciwnie. Przybyły nowe rodzaje ludzi tego pokroju.

Do tych, którzy uważają, że „wszystkiemu winni” są żydzi, „wszystkiemu winni” są komuniści, masoni,… dołączyli tacy, którzy uważają, że „wszystkiemu winni” są Arabowie, muzułmanie, katole, …

Morały:

1)    Albo odrzucamy en blok wszystkie ideologie cofające do okresu poprzedzającego wprowadzenie Kodeksu przez Wielkiego Króla Hammurabiego, albo bawimy się w wiktymologów i szukamy powodów, dla których zbrodniarze agitują przeciwko wszystkim Arabom, Ukraińcom, homoseksualistom, wszystkim chorym psychicznie, wszystkim żydom.

Szukajmy powodów, dla których tacy agitatorzy znajdują posłuch i zostają przywódcami partii politycznych.

 2)    Oceniajcie artykuły i osoby zgodnie z zasadami Kodeksu Hammurabiego

To by wystarczyło.

Na początek !!!

Adam Jezierski

.

Podobne artykuły


35
komentarze: 55 | wyświetlenia: 2452
26
komentarze: 10 | wyświetlenia: 2924
21
komentarze: 19 | wyświetlenia: 2108
18
komentarze: 21 | wyświetlenia: 1547
13
komentarze: 14 | wyświetlenia: 1355
10
komentarze: 4 | wyświetlenia: 1202
19
komentarze: 7 | wyświetlenia: 1489
72
komentarze: 26 | wyświetlenia: 107833
10
komentarze: 106 | wyświetlenia: 795
44
komentarze: 15 | wyświetlenia: 3493
33
komentarze: 12 | wyświetlenia: 2955
5
komentarze: 0 | wyświetlenia: 2009
25
komentarze: 4 | wyświetlenia: 4777
 
Autor
Artykuł  Kitek,  05/12/2017

Ponieważ artykuł zawiera same bzdury, więc jest wyłącznie do odrzucenia.

@Kitek:
Dzięki za przemyślaną analizę i głęboko uzasadnioną krytykę.

  Kitek,  05/12/2017

@Adam Jezierski: Dobrze. Za chwilę uzasadnię.

@Kitek:
Za chwilę, czyli kiedy?
>>> http://eiba.pl/1i

  Kitek,  05/12/2017

@Adam Jezierski: Wiadomo jest, że w naszym kręgu kulturowym zło ogólne w większości wywodzi się od Semitów, a jest pieczołowicie pielęgnowane przez resztę ludzi, szczególnie przez chrześcijaństwo i islam. Otóż Talmud jest wybitnym światowym złem. Bezprzykładną mową nienawiści. Talmud jest wymysłem Semitów. Biblia również zawiera zdania typowej semickiej (boskiej) msty – jak mówi Koneczny, czyli (z ...  wyświetl więcej

  Kitek,  05/12/2017

@gwoli_scislosci: Czy coś jest tu nieprawdą?! Wskaż ją! Tacy ludzie jak ty nigdy nie odnoszą się do tematu dyskusji, bo nie znają prawdy. Wydaje im się, że ją znają, bo przeczytali jakąś książkę - jedną. Z jednej książki się jeszcze nikt niczego nie nauczył. Taki komentarz zakrawa na poprawność polityczną, a ona jest wierutnym kłamstwem. .

@Kitek:
Mit o Grzechu Pierworodnym jest pochodzenia azjatyckiego. Odczytano go z sumeryjskich glinianych tabliczek znalezionych w Mezopotamii, czyli w Iraku.
Europejskim mitem opisującym powstawanie zła jest Mit Pandory. Według Mitu Pandory Bogowie stworzyli Świat Idealny, a całe zło zamknęli w jednej puszce.
Pandora wiedziała, że tej puszki nie należy otwierać. Mimo to otworz ...  wyświetl więcej

  Kitek,  06/12/2017

@gwoli_scislosci: Nieprawdą jest, że istniał Kodeks Hammurabiego, nieprawdą jest, że Biblia spisana była przez tych, którzy w Babilonie nazwali się Żydami, nieprawdą jest, że w Biblii są zdania, które przytoczyłem i to, że Arabowie niszczą Europę Zachodnią, naszą chrześcijańską cywilizację i to, że żydomasoni finansowali Hitlera, i to, że większość banków europejskich, amerykańskich i w Afryce Pół ...  wyświetl więcej

  Kitek,  06/12/2017

@Adam Jezierski: Piszesz: „Mit o Grzechu Pierworodnym jest pochodzenia azjatyckiego”. Nie oznacza to, że „plemię żmijowe” – tak nazywał je Chrystus – nie spisało tego mitu. Mit Pandory możemy z całą pewnością uznać za usprawiedliwienie się bogów za stworzenie ludzi i hybryd w formie, która występuje do dziś (no weź pan takiego serpico – no cóż to za stwór?). To wszystko jest prawdą tylko, że to, ż ...  wyświetl więcej

@gwoli_scislosci:
"Fakty i mity" leża po sąsiedzku ...-:)

  Kitek,  07/12/2017

@Adam Jezierski: I szkoda, że tylko po sąsiedzku, że współczesna nauka nie uznaje mitologii za kiedyś istniejącą rzeczywistość.

  Kitek,  06/12/2017

D:Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska