Login lub e-mail Hasło   

O kaligrafii - garść przydatnych informacji

Kaligrafia to sztuka, której jeszcze kilkadziesiąt lat temu nauczano w szkołach. Obecnie zajmują się nią pasjonaci i artyści. Czym jest kaligrafia, do czego służy? Czytaj tutaj!
Wyświetlenia: 268 Zamieszczono 11/12/2017

Czym jest kaligrafia?

Kaligrafią nazwać można w dużym uproszczeniu sztukę pięknego pisania. Każda litera jest  zapisywana poprawnie i z najwyższą starannością, ale to jeszcze nie koniec. Ważna jest także umiejętność zachowania idealnych proporcji pomiędzy likterami. Sztuka kaligrafii to także bogate zdobnictwo i ornamenty. To sprawia, że pismo kaligraficzne jest absolutnie wyjątkowe i niepowtarzalne.

Jedną z wielu korzyści, jakie przynieść Wam może nauka kaligrafii, jest ćwiczenie cierpliwości, przywiązywania uwagi do najmniejszych detali, i oczywiście koncentracji.

Zastosowania kaligrafii

Dawniej pismo kaligraficzne stosowane było do spisywania ksiąg i map. W dzisiejszych czasach ma ono wymiar wyłącznie artystyczny - dokumenty i książki drukują dla nas drukarnie. Rękodzieło natomiast zyskuje na wartości, a my coraz chętniej otaczamy się produktami oznaczonymi słowem “handmade”.

Jeśli więc lubisz otaczać się przedmiotami wykonanymi własnoręcznie i misternie zdobionymi, to polecamy ćwiczyć się w sztuce kaligrafii. A jak wykorzystać ją w praktyce? Ręcznie wykonany album ze zdjęciami, odnowiona szafka czy piękny obrus na stół w jadalni - ozdobione przepięknym pismem kaligraficznym będą stanowiły niezwykłe dzieła sztuki. Wypisane odręcznie zaproszenia na przyjęcie urodzinowe czy ślub, kartka z życzeniami świątecznymi i noworocznymi - będą wzbudzały zachwyt. Dlatego kaligrafia to coś więcej niż pomysł, wykonanie, indywidualizm - to także umiejętności i odpowiednie narzędzia i przybory kaligraficzne, bez których nie ma możliwości tworzenia.

Jak widać, zastosowań pisma kaligraficznego jest całkiem sporo, a tylko od Waszej kreatywności zależy, jak wykorzystacie umiejętność pięknego pisania.

Czego potrzeba by zacząć naukę kaligrafii?

Papier - na rynku dostępnych jest mnóstwo rodzajów papieru kaligraficznego. Na początek w zupełności wystarczy biały  papier kaligraficzny w bloku. Kiedy osiągniesz pewien stopień wprawy, możesz eksperymentować z papierem wyższej jakości: pergaminowym czy papierem japońskim.

Stalówki i obsadki - stalówki dostępne są zarówno w wersjach dla początkujących, jak i profesjonalistów. Różnią się między sobą twardością oraz szerokością końcówki. Stalówka umieszczona w obsadce to absolutna podstawa dla kaligrafa - po prostu musisz je mieć jeśli chcesz praktykować kaligrafię.

Tusz lub atrament - dobry tusz cechuje się przede wszystkim odpowiednią gęstością, odpornością na działanie wody i promieni słonecznych. Od wyboru odpowiedniego, wysokiej jakości tuszu zależ, jak trwały będzie wykonany przez Ciebie napis lub rysunek. Na tuszu nie warto więc oszczędzać, nawet jeśli jest się początkującym kaligrafem: tylko tusze o najlepszych pigmentach gwarantują doskonałe nasycenie kolorów i uzyskanie zamierzonego efektu.

Pędzel i brush pen - akcesoria niezwykle przydatne w kaligrafii, pozwalają na osiągnięcie niezwykle oryginalnych, artystycznych liter i ornamentów. To narzędzia prawdziwego konesera i mistrza kaligrafii.

Ogromna dostępność różnorodnych akcesoriów do kaligrafii może przyprawić o zawrót głowy. Zawsze więc warto poprosić fachowca o pomoc w wyborze.

Podobne artykuły


38
komentarze: 26 | wyświetlenia: 6520
37
komentarze: 12 | wyświetlenia: 61046
35
komentarze: 17 | wyświetlenia: 19557
34
komentarze: 11 | wyświetlenia: 8873
31
komentarze: 24 | wyświetlenia: 8920
30
komentarze: 35 | wyświetlenia: 3037
30
komentarze: 45 | wyświetlenia: 3598
28
komentarze: 34 | wyświetlenia: 2117
27
komentarze: 6 | wyświetlenia: 5236
28
komentarze: 38 | wyświetlenia: 3733
25
komentarze: 12 | wyświetlenia: 6523
25
komentarze: 13 | wyświetlenia: 1928
23
komentarze: 9 | wyświetlenia: 23597
23
komentarze: 8 | wyświetlenia: 2139
22
komentarze: 14 | wyświetlenia: 1812
 
Autor
Artykuł
Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska