JustPaste.it

Małżeńska umowa majątkowa – o czym pamiętać

Decyzja o zawarciu związku małżeńskiego to bardzo poważny krok w życiu każdego człowieka.

Decyzja o zawarciu związku małżeńskiego to bardzo poważny krok w życiu każdego człowieka.

 

 

Co prawda, gdy decydujemy się na ślub z ukochaną osobą mamy nadzieję, iż będzie to związek na całe życie, jednak jak wiemy niczego nie można być do końca pewnym, w związku z czym wielu z nas zastanawia się nad możliwością sporządzenia intercyzy.

 

Zazwyczaj, na stworzenie takiego dokumenty wyrażają chęć przede wszystkim te osoby, które przed zawarciem małżeństwa dorobiły się sporego majątku lub też go odziedziczyły. Dzięki intercyzie, w razie niepowodzenia w związku i jego zakończenia rozwodem, nie dochodzi do podziału dóbr zgromadzonych przed ślubem. Niezwykle często, na sporządzenie takiego dokumentu nalegają również rodzice narzeczonych, którzy obawiają się, by ich dziecko nie straciło zbyt wiele w przypadku zakończenia związku.

 

Intercyza – kiedy ją podpisujemy?

 

Bardzo wiele osób, zgodnie z panującym obecnie stereotypem, uważa, że intercyza jest dokumentem, którzy może zostać przez nas sporządzony tylko i wyłącznie przed zawarciem związku małżeńskiego. Nie jest to jednak prawdą, gdyż taka umowa majątkowa może zostać również podpisana już w momencie, kiedy dwoje ludzi jest małżonkami w świetle prawa.

 

Oczywiście, jak można się domyślić, zawarcie intercyzy przed wstąpieniem w związek małżeński, sprawia, że podział majątku jest nieco łatwiejszy. Dzięki takiej umowie bowiem, z wyprzedzeniem regulujemy reżim majątkowy między małżonkami, który wchodzi w życie w dniu ich ślubu. Wtedy bowiem, zgodnie z obowiązującym w naszym kraju prawem, automatycznie powstaje majątkowa wspólnota ustawowa.

 

Jeśli jednak rozwiązanie jakim jest podpisanie intercyzy, wpadnie nam do głowy już kiedy jesteśmy małżeństwem, wciąż możemy to zrobić. Wówczas bowiem, poprzez odpowiednią umowę możemy ograniczyć wspólność majątkową, rozszerzyć ją, lub też całkowicie ją znieść. O zakresie wszelkiego typu zmian w tymże zakresie decydują wyłącznie małżonkowie, którzy podpisują intercyzę.

 

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że małżeńska umowa majątkowa nie jest dokumentem, którego nie możemy zmieniać. Jeśli po jakimś czasie jego zapisy wydadzą się nam nieodpowiednie w jakimkolwiek aspekcie, możemy zdecydować się na zmodyfikowanie takiej umowy, lub też jej całkowite zniesienie. Nie musimy się zatem martwić, że raz podpisana intercyza, zostaje z nami na całe życie.

 

Intercyza – tak czy nie?

 

Trudno jest jednoznacznie stwierdzić czy zawarcie intercyzy jest korzystne czy też nie. Jak można się domyślić, jest to kwestia zupełnie indywidualna, w związku z czym nie jest możliwe jednoznaczne rozstrzygnięcie tego zagadnienia. Zanim jednak podejmiemy decyzję o tym, aby w jakikolwiek sposób modyfikować ustawową wspólność majątkową, warto pamiętać o kilku wadach tego rozwiązania, które mogą mieć wpływ na nasze codzienne życie. Wbrew pozorom są one dość istotne i mnóstwo osób po dokładnym zapoznaniu się z nimi rezygnuje z takiego rozwiązania. Dlatego też, zanim sporządzimy stosowną umowę, powinniśmy dobrze zagłębić się w tym temacie.

 

Ogromna liczba młodych małżeństw marzy o własnych czterech kątach, w związku z czym decydują się oni na zaciągnięcie kredytu na zakup mieszkania czy też budowę domu. Trzeba jednak pamiętać, że umowa jaką jest intercyza ma bezpośredni wpływ na zdolność kredytową małżeństwa, które zdecyduje się na jej podpisanie. Konkretnie rzecz ujmując, bank będzie brał pod uwagę zdolność majątkową tylko tego z małżonków, który wystąpi o pożyczkę, a to może oznaczać o wiele niższą zdolność kredytową aniżeli przypadku dwóch osób.

 

Rozliczanie podatków to kolejny powód, dla którego warto rozważyć sensowność podpisywania intercyzy. Rozdzielność majątkowa, oznacza bowiem, że małżonkowie nie mają możliwości wspólnego rozliczania podatku dochodowego, co może okazać się szczególnie dotkliwe dla osób, których zarobki przekraczają określony próg podatkowy. Wspólne wypełnianie PIT-u ze współmałżonkiem może bowiem oznaczać obniżenie podatku dochodowego, co jest niemożliwe w przypadku małżeństw, które podpisały intercyzę.

 

Decydując się na podpisanie małżeńskiej umowy majątkowej nie musimy się natomiast martwić tym, iż nasza druga połówka nie będzie dziedziczyła majątku, w przypadku naszej śmierci. Intercyza ma moc prawną wyłącznie za życia obydwojga małżonków, w związku z czym o sprawach związanych z dziedziczeniem decydują już zupełnie inne przepisy.

 

Jak sporządzić intercyzę?

 

Do sporządzenia małżeńskiej umowy majątkowej, która będzie miała moc prawną, niezbędny nam jest notariusz. To właśnie on spisuje intercyzę w postaci aktu notarialnego, za co pobiera stosowną opłatę. Jak się okazuje, stworzenie takiej umowy przed zawarciem związku małżeńskiego jest tańsze, gdyż maksymalna opłata za taką usługę wynosi 400 złotych netto. Kiedy natomiast decydujemy się na spisanie takiego dokumentu już po ślubie, wysokość opłaty notarialnej zależy wyłącznie od łącznej wartości majątku, której dotyczy intercyza.

 

 

Należy przy tym pamiętać, aby za sporządzenie naszej umowy była odpowiedzialna zaufana kancelaria notarialna. Wrocław to miasto, w którym znajdziemy taką właśnie kancelarię, prowadzoną przez Patrycję Pasińską-Kassarabę. Aby zapoznać się z jej działalnością, oraz szybko i łatwo skontaktować się z pracującymi w niej notariuszami, wystarczy przejść na stronę www.notariuszpp.pl. Na stronie znajduje się również formularz kontaktowy, z którego można skorzystać aby uzyskać odpowiedzi na pytania związane z ofertą tej kancelarii.