Login lub e-mail Hasło   

Oczyszczacz powietrza do sypialni

Aby sypialnia zapewniała doskonałe warunki do zdrowego snu, trzeba zadbać o jakość wypełniającego ją powietrza. W wyborze dobrego oczyszczacza pomogą poniższe wskazówki.
Wyświetlenia: 359 Zamieszczono 15/12/2017

Efektywna walka ze smogiem

Największym zagrożeniem obecnym w powietrzu jest smog, a zwłaszcza takie jego składniki jak pyły zawieszone i wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne. Dobry oczyszczacz powinien zatem posiadać filtry, które są w stanie wyeliminować właśnie takie zanieczyszczenia. O skuteczności w zwalczaniu smogu decyduje rodzaj posiadanych filtrów. W usuwaniu pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5 najlepiej sprawdza się filtr HEPA, którego skuteczność filtracji przekracza 99%. Nie pochłania on jednak węglowodorów aromatycznych, które najlepiej zwalcza aktywny węgiel. Oznacza to, że oczyszczacz antysmogowy powinien być wyposażony w oba te filtry. Inne rodzaje filtrów, takie jak jonizatory, lampy UV albo filtry wodne, także mają swoje zalety i wspomagają oczyszczanie powietrza, ale nie mogą konkurować z technologią HEPA i filtrem węglowym.

Powierzchnia oczyszczania

Dostępne na rynku urządzenia różnią się również pod względem wielkości powierzchni, jaką są w stanie oczyścić. Producenci zazwyczaj określają ją w metrach kwadratowych, a czasem także w metrach sześciennych. Zakup oczyszczacza, którego maksymalna powierzchnia filtracji jest mniejsza od wielkości sypialni to poważny błąd, ponieważ jego praca nie będzie w pełni efektywna. Mając do wyboru kilka modeli rekomendowanych dla takich samych powierzchni najlepiej zdecydować na podstawie przepływu powietrza (CADR). Informuje on o tym, ile powietrza urządzenie może oczyścić w ciągu jednej godziny, tak więc im wyższy CADR, tym szybciej usuwane są zanieczyszczenia. Dane dotyczące maksymalnej powierzchni filtracji i przepływu powietrza najlepiej ocenianych modeli można wyszukać w rankingu oczyszczaczy powietrza.

Cicha praca

Jak na razie nie istnieją nieme, a przy tym skuteczne oczyszczacze powietrza, ale niektóre modele są w stanie pracować bardzo cicho. W przypadku sypialni poziom generowanego hałasu jest szczególnie istotny, ponieważ hałaśliwe urządzenia zakłócają sen. Większość oczyszczaczy posiada kilka prędkości filtracji, którym towarzyszy różny poziom hałasu. Dla przykładu Sharp KC-A50EUW na najwyższym trybie ma głośność 49 dB, ale na najniższym tylko 16 dB, a więc jest cichszy od szeptu. W przypadku oczyszczacza Winix AW600 najszybszy tryb generuje hałas na poziomie 44 dB, a najwolniejszy 25 dB. Głośność urządzenia powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb, ponieważ wrażliwość na hałasy u każdego człowieka jest trochę inna. Jako punkt odniesienia można potraktować dźwięk tykającego zegara, którego przeciętna głośność wynosi 30 dB.

Przydatne funkcje oczyszczaczy

Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto zapoznać się z funkcjami posiadanymi przez oczyszczacze, które mają wpływ na wygodę użytkowników, a niekiedy także na jakość filtracji. Na szczególną uwagę zasługują:

  • Wskaźniki jakości powietrza, które informują o poziomie zanieczyszczeń, a w rezultacie ułatwiają wybór właściwego tempa filtracji. Posiada je większość dostępnych obecnie urządzeń, ale nadal można spotkać się z modelami, które nie umożliwiają kontroli stanu powietrza.
  • Automatyczny tryb pracy, po wybraniu którego oczyszczacz samodzielnie dostosowuje swoje ustawienia do poziomu zanieczyszczeń.
  • Nawilżanie powietrza, które ułatwia zachowanie prawidłowej wilgotności w sypialni, a tym samym poprawia komfort snu. W sezonie grzewczym wilgotność powietrza w domach i mieszkaniach jest znacznie niższa od zalecanej, co może skutkować między innymi drapaniem w gardle, kaszlem i podrażnieniem skóry.
  • Wskaźniki stanu filtrów, dzięki którym wiadomo, kiedy dokonać ich wymiany, aby oczyszczacz nie przestał spełniać swoich funkcji.

Podobne artykuły


36
komentarze: 15 | wyświetlenia: 4542
25
komentarze: 18 | wyświetlenia: 4194
24
komentarze: 17 | wyświetlenia: 3037
23
komentarze: 42 | wyświetlenia: 3410
21
komentarze: 14 | wyświetlenia: 1846
21
komentarze: 12 | wyświetlenia: 1475
21
komentarze: 13 | wyświetlenia: 2601
19
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1235
19
komentarze: 9 | wyświetlenia: 8985
18
komentarze: 3 | wyświetlenia: 1343
17
komentarze: 4 | wyświetlenia: 9023
18
komentarze: 30 | wyświetlenia: 62537
17
komentarze: 19 | wyświetlenia: 4219
16
komentarze: 7 | wyświetlenia: 1553
 
Autor
Artykuł
Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska