JustPaste.it

Międzynarodowy Dzień Przytulania

Przytulanie, to wyjątkowo przyjemna tradycja zapoczątkowana w latach 80. w USA przez Kevina Zaborneya i Adama Olisa, którzy uznali, że Amerykanie wstydzą się okazywać uczucia

Przytulanie, to wyjątkowo przyjemna tradycja zapoczątkowana w latach 80. w USA przez Kevina Zaborneya i Adama Olisa, którzy uznali, że Amerykanie wstydzą się okazywać uczucia

 

 

Chociaż do Międzynarodowego Dnia Przytulania, który przypada na 31 stycznia 2018 (środa) pozostało jeszcze półtora miesiąca, warto już przygotować się psychicznie i fizycznie do tego wydarzenia. Przytulanie się to same pozytywy: wspomaga odporność organizmu, zmniejsza ryzyko chorób serca oraz niweluje objawy stresu.

 

Ta wyjątkowo przyjemna tradycja została zapoczątkowana w latach 80. w Stanach Zjednoczonych przez Kevina Zaborneya i Adama Olisa, którzy uznali, że Amerykanie niepotrzebnie wstydzą się okazywać uczucia publicznie. I rzeczywiście naukowcy z Instytutu Badań nad Dotykiem sprawdzili, że pary we Francji poświęcają na przytulanie, aż 3 razy więcej czasu niż zakochani za oceanem.

 

Dzień przytulania obchodzony jest w wielu miejscach na świecie, m.in. w USA, Australii, Niemczech czy Austrii. Z kolei „Darmowe przytulanie” (ang. Free Hugs Campaign) to ruch, który swój początek miał w 2004 roku i był szeroko rozreklamowany w 2006 dzięki wideoklipowi na YouTube. Uczestnicy w czasie akcji oferują nieznajomym w miejscach publicznych darmowe uściski i unoszenie do góry.

5e1a46c1038f26e2622f709d987cdd36.jpg

Nagranie na YouTube zostało opublikowane 22 września 2006 roku, do grudnia 2006 zostało odtworzone milion razy; do styczniu 2009 film obejrzano już ponad 37 milionów razy. Na filmie "Juan Mann"), rozdaje uściski idąc ulicą Pitt Street Mall w Sydney, trzymając transparent ze słowami FREE HUGS. Muzyka do nagrania, jest autorstwa australijskiego zespołu Sick Puppies, który Mann spotkał rok wcześniej.

 

Początkowa nieufność co do zamiarów Juana, ustąpiła stopniowo wraz ze wzrostem ilości osób chcących być przytulonych oraz wzrostem ilości osób przytulających (obojga płci). Mann oraz jego naśladowcy napisali petycje do władz, by te zezwoliły na ich akcję bez ubezpieczenia. Petycja została podpisana przez 10 tysięcy osób i wysłana do władz, które zezwoliły na rozdawanie darmowych uścisków.