Login lub e-mail Hasło   

Umiejętne oszczędzanie, czyli jak zaplanować prywatne finanse ?

Problemem dzisiejszego świata jest nieumiejętność gromadzenia oszczędności. A to właśnie one pozwalają na zapewnienie sobie bezpieczeństwa finansowego na wypadek zdarzeń losowych.
Wyświetlenia: 286 Zamieszczono 28/12/2017

jak zaplanować prywatny budżet

Oszczędności – podstawa bezpiecznego życia!

Statystyki są nieubłagane. Aż 37% dorosłych Polaków nie posiada jakichkolwiek oszczędności, a aż 24% posiada oszczędności będące równowartością jednej, góra dwóch pensji. Racjonalnym poziomem jest jednak rezerwa finansowa w wysokości przynajmniej trzech miesięcznych wypłat, co pozwalaj na zachowanie finansowej płynności. Coraz więcej Polaków zdaje się jednak zdawać sobie sprawę, że podczas planowania osobistych finansów niezbędne jest zarówno faktycznie oszczędzanie, jak i pomnażanie swojego kapitału poprzez inwestycje. Polacy też, podczas układania takiego planu, zdają się brać pod uwagę także czarne scenariusze, w tym najgorszy z nich – jakim jest utrata pracy.

Należy przede wszystkim zdać sobie sprawę, że oszczędzenie pewnej kwoty pieniężnej jest możliwe bez względu na wysokość zarobków. Zarabiając nawet niewiele ponad pensję minimalną musimy dążyć do zebrania choćby niewielkiej sumy pieniężnej, którą po pewnym czasie będziemy mogli ulokować na terminowej lokacie lub koncie oszczędnościowym. Nawet z pozoru niewielka kwota, której regularne odkładanie w zasadzie nie wpłynie na nasze codzienne życie, po jakimś czasie pozwoli na operowanie pewnym kapitałem, który odpowiednio zainwestowany może wyraźnie zaprocentować. Pamiętajmy też: pieniądze nie lubią leżeć w miejscu, na pozornie bezpiecznym koncie oszczędnościowym. Chociaż część z nich powinna na siebie pracować, by z czasem nie stracić na wartości – np. w wyniku inflacji.

Oszczędzanie – tylko świadome

Oszczędzać należy świadomie. Świadomość tego, na co przeznaczamy pieniądze umożliwia dokonywanie odpowiednich korekt w budżecie domowym. Ograniczenie zbędnych kosztów pozwoli nam na zebranie kapitału, który następnie będziemy mogli pomnożyć. Oszczędności, nawet niewielkich, możemy szukać wszędzie: przeglądając oferty dostawców energii elektrycznej i gazowej, zmieniając ofertę telewizji kablowej, czy rezygnując z niewielkich przyjemności, które w skali miesiąca wyraźnie obciążają nasz budżet. Równie istotne jest jednak umiejętne inwestowanie, a co za tym idzie - kształcenie się w kwestiach finansowych. Tylko to gwarantuje szanse na sukces.

Gdzie lokować oszczędności?

Najpopularniejszym sposobem na gromadzenie oszczędności jest założenie konta oszczędnościowego. Takie konto z powodzeniem można wykorzystywać do szybkich przelewów wewnętrznych i zewnętrznych, jego atutem jest też to, że jest oprocentowane. Wprawdzie skala oprocentowania nie jest wysoka, bo na ogół wynosi ok. 0.5 % w skali roku, jest to jednak czysty zysk nieobarczony żadnym ryzykiem. Oszczędności w dowolnym momencie możemy wpłacać i wypłacać, bez groźby utraty odsetek. Część zasobów pieniężnych warto też przekierować na czasową lokatę. Wprawdzie wiąże się to czasowym "zamrożeniem" wpłaconych środków, ale lokaty gwarantują znacznie większe oprocentowanie roczne. W wyjątkowych sytuacjach zawsze taką lokatę można zerwać, co wprawdzie na ogół wiąże się z utratą odsetek, ale pozwala odzyskać całość zainwestowanej kwoty.

Obarczone nieco większym ryzykiem są inwestycje, szeroko oferowane przez banki. Stopa oprocentowania jest tu większa, sięgająca nawet kilku procent. Możemy spotkać się z wieloma wariantami inwestycji, szeregowanych ze względu na podjęte ryzyko czy potencjalne indeksy giełdowe. Są to kuszące oferty, wymagają jednak pewnej znajomości rynku i świadomości tego, że wpłacone środki mogą zostać utracone. Odpowiednio prowadzone inwestycje mogą jednak przyczynić się do znacznie szybszego pomnożenia naszych oszczędności.

Bez względu na sposób i dynamikę prowadzenia oszczędności, zawsze przynoszą one wymierne korzyści. Przede wszystkim dają poczucie bezpieczeństwa i pozwalają przetrwać okres, w którym utracimy płynność finansową. Oszczędności mogą jednak na siebie pracować i dzięki nawet niewielkim inwestycjom regularnie zwiększać swoją wartość.

Źródło: http://mojafaktura24.pl

Podobne artykuły


8
komentarze: 4 | wyświetlenia: 446
7
komentarze: 18 | wyświetlenia: 937
83
komentarze: 25 | wyświetlenia: 72255
51
komentarze: 40 | wyświetlenia: 647756
44
komentarze: 37 | wyświetlenia: 14932
33
komentarze: 30 | wyświetlenia: 21414
30
komentarze: 22 | wyświetlenia: 40364
29
komentarze: 16 | wyświetlenia: 17309
29
komentarze: 8 | wyświetlenia: 13043
29
komentarze: 16 | wyświetlenia: 53139
29
komentarze: 15 | wyświetlenia: 22464
28
komentarze: 29 | wyświetlenia: 17996
26
komentarze: 34 | wyświetlenia: 23040
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska