Login lub e-mail Hasło   

Być wolnym jak ptak?

Nawet w mgle życia
Wyświetlenia: 257 Zamieszczono 13 dni temu

 

Biebrza

Taki oto "przyfrunął" do mnie wpis na Facebooku.Odważna kobieta - pomyślałem.  Ech... zajęczała dusza. Dlaczego nie siadłem koło niej w ławie studenckiej i niechcący nie położyłem rękę na jej kolanie. Może by rękę strząsnęła a może nie. 

 

"Hej, hej, zaczęłam pisać bloga: www.70latki.pl , na którym zastanawiam się, dlaczego siedemdziesięciolatki, czyli moje rówieśnice, dawno zapomniały, co znaczy być powabną, uwodzicielską... Czy dlatego, że współczesna moda wystawia na próbę nasze pojmowanie piękna, elegancji? Że stawia nas na granicy między buntem a konwenansem? Czy doświadczenie życiowe musi doprowadzić do wyjałowienia osobowości, czy może zaowocować wtórną wiarą w prawdę, szczęście i sens istnienia. Uważam, że jest to najważniejsza dekada życia. 
Jeśli podobnie myślisz zapraszam...."Iza

No to wchodzę w to z radością:

 

Styl paleo czyli..

Czy na pewno chcesz być bogaty?

motto:
"Prostota w jedzeniu i w stylu życia pozwala nie tylko oszczędzić pieniądze. Nie tylko daje lepsze zdrowie. Sprawia, że stajemy się autentycznie szczęśliwsi"

Arthur De Vany? (  https://www.linkedin.com/pub/arthur-de-vany/24/639/9b4  )

W wieku niemal 80 lat jest bardziej przystojny, umięśniony, opalony, promienny i zdrowszy niż większość 40-letnich mężczyzn.

Arthur De Vany zwany jest ojcem stylu życia paleo. Styl ten powstał w USA i zrzesza ludzi, którzy starają się żyć w sposób jak najbardziej zbliżony do stylu życia naszych przodków z czasów zbieracko - łowieckich. Ludy zbieracko – łowieckie żyły przed wynalezieniem rolnictwa, 10 tysięcy lat temu, w epoce paleolitu. Stąd właśnie nazwa „styl paleo”.

Gdyby porównać posturę Arthura De Vany do zgrzybiałej sylwetki zamożnych Polaków czy Francuzów, przywódców politycznych czy celebrytów w jego wieku, nasuwa mi się jeden wniosek.

Za każdym razem, gdy o tym myślę, dochodzę do przekonania, że ci, którzy mają środki pozwalające im na opiekę medyczną, którzy spożywają najdroższe jedzenie i przebywają w najwygodniejszych miejscach, ostatecznie przegrywają swoje życie.

Tymczasem szczęście i zdrowie według Arthura De Vany wydaje się takie naturalne, proste i niedrogie. Prawdziwe szczęście polega na tym, aby spać spokojnie, mieć jasny umysł, dobry apetyt, nie odczuwać nienawiści ani zazdrości, śmiać się często i serdecznie, jeść posiłki w dobrym towarzystwie, wykonywać prace fizyczne na świeżym powietrzu (lub zdrowo i aktywnie wypoczywać), pływać w morzu, nie chodzić na zebrania, za to regularnie otaczać się przyjaznymi ludźmi – a do tego nie trzeba mieć milionów na koncie.

Mówiąc zupełnie szczerze, to, co nasza cywilizacja ma najlepszego do zaoferowania ludziom o największych możliwościach finansowych, jest nic nie warte w porównaniu z tym, co każdy człowiek może zaoferować sobie sam, przy odrobinie wyobraźni.

Czym jest styl życia paleo?

Styl paleo to sposób życia naszych przodków sprzed powstania rolnictwa. Charakteryzowały go długie marsze w celach migracji lub poszukiwania jedzenia, łowienie ryb oraz polowania wymagające odwagi, wytrzymałości, siły i zwinności, po których następowały uczty, jeśli upolowano zwierzynę.

Człowiek z epoki paleolitu żył na świeżym powietrzu i jadł dużo mięsa, ryb i skorupiaków. Białko stanowiło do 34% jego diety, a dzisiaj zaledwie do 12%. Odżywiał się też oczywiście roślinami, owocami i orzechami. W jego diecie nie było mleka, zbóż ani cukru. Owoce, które zbierał, były bogate w witaminy i składniki odżywcze, za to mało słodkie.W taki sposób żyło i funkcjonowało 84 tysiące pokoleń ludzi (od mniej więcej 2,5 miliona lat aż do okresu sprzed 10 tysięcy lat).

Twoje mięśnie, kręgosłup, organy wewnętrzne i oczywiście mózg przez tysiąclecia ewoluowały, aby dopasować się do potrzeb ludzi z tamtych czasów, a nie do stylu życia, który prowadzimy od 10 tysięcy lat.

10 tysięcy lat to naprawdę zbyt krótko, aby gatunek miał czas na dostosowanie się do rolnictwa, hodowli i wszystkich cywilizacyjnych udogodnień. 10 tysięcy lat obejmuje tylko 350 pokoleń. Na mapie ewolucyjnej to bardzo mało.

Co więcej, 7 pokoleń temu doświadczyliśmy rewolucji przemysłowej. To przyniosło drastyczne zmiany w naszym sposobie życia. Koniec długiego maszerowania, skoro pojawiły się pociągi. Dużo mniej ręcznej pracy, mniej przebywania na zewnątrz, a co za tym idzie – mniej słońca, skoro pojawiły się maszyny. Komfort życia znacznie wzrósł (ogrzewanie, windy, klimatyzacja, woda bieżąca, ciepła woda, elektryczność itd.) za cenę naszego zdrowia.

Raptem jedno pokolenie wstecz byliśmy świadkami rewolucji cyfrowej, która głęboko zmieniła nasz sposób komunikowania się z innymi oraz nasze środowisko społeczne.

Nie ma się co dziwić, że człowiek czuje się zdezorientowany i łapie wszelkiego typu choroby fizyczne i psychiczne trudne do wyleczenia.

Te osiągnięcia cywilizacyjne wydają nam się wspaniałe. Wspominamy czasem, jak ciężkie było kiedyś życie, gdy jeszcze nie znaliśmy współczesnych udogodnień. Jednak niedawne badania (biologiczne, historyczne i antropologiczne) wykazały, że ludność zbieracko-łowiecka z okresu paleolitu miała ogólnie lepsze zdrowie, lepszą kondycję fizyczną, rzadziej dotykały ją choroby, będące w dzisiejszych czasach główną przyczyną zgonów (choroby krążenia, rak, cukrzyca, depresja prowadząca do samobójstw).

Stąd też idea powrotu do stylu życia zbliżonego do człowieka z paleolitu. Wzrost oczekiwanej długości życia to mit Mówią nam, że średnia długość życia praprzodków wynosiła wówczas tylko 30 lat.

Jest to jednak wynik uśredniony, któremu nie za bardzo należy wierzyć, ponieważ wlicza się tu liczne wówczas zgony w młodym wieku (np. nowo narodzonych dzieci). To zjawisko wysokiej umieralności w młodym wieku występowało aż do pierwszej wojny światowej.

Oczekiwana długość życia osób, które osiągnęły 20. rok życia, wcale w dzisiejszych czasach nie jest dużo wyższa. A różnica wynika głównie z tego, że u naszych przodków występowało wyższe ryzyko gwałtownej śmierci (wypadki, wojny).

Nawet w XXI wieku wzrost średniej oczekiwanej długości życia wciąż jest przeszacowany.

Prof. Richard Lewontin z Harvardu oszacował, że przez ostatnie 50 lat statystyczna średnia oczekiwana długość życia 60-latka wzrosła o zaledwie 4 miesiące, mimo całego postępu technicznego i wzrostu wydatków na zdrowie.

-----------------------------------------

Stara Ruda rzeczka w Puszczy Augustowskiej koło Dajenka

Kanał Augustowski kolo Gorczyca 

Podobne artykuły


14
komentarze: 42 | wyświetlenia: 560
12
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1382
10
komentarze: 6 | wyświetlenia: 422
10
komentarze: 4 | wyświetlenia: 696
10
komentarze: 11 | wyświetlenia: 1744
9
komentarze: 4 | wyświetlenia: 501
9
komentarze: 4 | wyświetlenia: 417
9
komentarze: 57 | wyświetlenia: 1585
9
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1108
8
komentarze: 137 | wyświetlenia: 251
8
komentarze: 5 | wyświetlenia: 478
8
komentarze: 2 | wyświetlenia: 563
7
komentarze: 3 | wyświetlenia: 240
7
komentarze: 7 | wyświetlenia: 1536
7
komentarze: 3 | wyświetlenia: 459
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  koLo,  13 dni temu

Taki misz-masz. Rozgardiasz jak w grupie spłoszonych ptaków. Zdjęcia podwójne wstawiłeś.

@koLo: Słusznie. Poprawiłwm

  podobny,  13 dni temu

Żyć według zasady "paleo" w dobie smartfonów i nic nie chcieć od świata - poza tym co służy naszemu ego-zdrowiu ... to ambitne zadanie ludzi zapatrzonych w siebie, których przykład wprowadza w kompleksy wielu z tych żyjących inaczej ...

A przecież, ludzie chcą przede wszystkim żyć w pełni sukcesów i fajerwerków niebanalności - nawet za cenę długości życia ...

@podobny: Cóż są warte te fajerwerki, parę chwil dumy rozpadającej się w pył pod wpływem czasu ??

  podobny,  13 dni temu

@pokrzywiony: Twórca dzieła przeżywa pełnię, radość życia - nie interesuje go koszt uzyskania tego stanu. Zobacz: wielcy pisarze, malarze, kompozytorzy czesto żyli krótko, nie dbając o zdrowie, pijąc w nadmiarze alkohol, czy zażywając narkotyki. Nie ważne bowiem było dla nich to, żeby żyć długo, ale ważne, by odkrywać diamenty ludzkiej kreatywności, które przetrwają wieki ...

@podobny: A co powiesz o tym ?
https://pl.wikipedia.org/wiki/(...)a_Nobla

  podobny,  13 dni temu

@pokrzywiony: Jak wynika z tekstu, Nobel był człowiekiem "trudnym", zamkniętym w sobie, a wybranka jego losu wytrzymała z nim ... tylko tydzień. Ceną geniuszu, było niedopasowanie społeczne. Nobel nie potrafił sobie poradzić z życiem prywatnym, więc ... "zamknął się" w świecie swoich wizji ... z dobrodziejstwem dla świata.

@podobny: Taki "wybryk" popychający świat do przodu ?
Tylko czy warto ten świat popychać ?Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2017 grupa EIOBA. Wrocław, Polska