Login lub e-mail Hasło   

Dość cierpienia ...

Chroniczny ból fizyczny jest jednym z najsurowszych nauczycieli, jakich można mieć. "Opór jest daremny" - brzmi jego przesłanie.
Wyświetlenia: 64 Zamieszczono 11 dni temu

To jest ten cud: wszelkie warunki, osoby, czy sytuacje, które jawią się jako "złe", czy wręcz "fatalne", kryją w sobie głębsze dobro. To głębsze dobro ujawnia się - tak wewnątrz, jak i na zewnątrz - dzięki wewnętrznej akceptacji tego co jest.

motto

 

Cierpienie zaczyna się w chwili, kiedy nazwiesz lub osądzisz sytuację, jako niechcianą lub złą. Masz za złe sytuacji, a ta uraza czyni ją osobistą i uaktywnia reakcyjne „Ja".
Nazywanie, czy osądzanie jest nawykowe, lecz ten nawyk można przełamać. Zacznij ćwiczyć "nie nazywanie" od małych rzeczy. Jeżeli spóźnisz się na pociąg, upuścisz i stłuczesz filiżankę, lub poślizgniesz się i wpadniesz w błoto, czy potrafisz się powstrzymać od nazwania tego doświadczenia złym czy bolesnym? Czy potrafisz natychmiast zaakceptować rzeczywistość tej chwili?

Nazywanie czegoś złym wywołuje napięcie emocjonalne. Kiedy pozwolisz temu być, bez nazywania, ogromne pokłady energii zostają wyzwolone. Napięcie odcina cię od tej energii, czystej energii życiowej.

Spożyli owoc z drzewa poznania dobra i zła.

Wyjdź poza granice dobra i zła poprzez zaniechanie nazywania czegokolwiek dobrym, czy złym. Kiedy przekraczasz granice nawykowego nazywania, moc wszechświata przepływa przez ciebie. Kiedy masz nie reakcyjny stosunek do zdarzeń, to, co wcześniej nazwałbyś złym, szybko, jeśli nie natychmiast, odwraca się, dzięki samej mocy życia.

Obserwuj, co się stanie, kiedy nie nazwiesz wydarzenia "złym", a zamiast tego wprowadzisz wewnętrzną akceptację, wewnętrzne "tak", a tym samym pozwolisz być temu, co jest.

Jaka by nie była twoja sytuacja życiowa, jak byś się poczuł, gdybyś ją absolutnie zaakceptował, taką, jaką jest właśnie Teraz?

Jest wiele mniej lub bardziej subtelnych form cierpienia, które są tak "normalne", że zwykle nie są uznawane za cierpienie i mogą nawet być satysfakcjonujące dla ego - irytacja, niecierpliwość, złość, kwestia sporna z kimś lub czymś, odraza, narzekanie.

Możesz nauczyć się rozpoznawać wszystkie te rodzaje cierpienia w chwili ich powstawania i wiedzieć: w tym momencie tworzę dla siebie cierpienie.

Jeżeli masz nawyk stwarzania sobie cierpienia, to prawdopodobnie stwarzasz je też innym. Te nieuświadomione wzorce umysłowe mają tendencję zanikać, kiedy stają się świadome, kiedy są rozpoznawane w chwili, kiedy się pojawiają.

Nie możesz być świadomy i jednocześnie stwarzać sobie cierpienie.

To jest ten cud: wszelkie warunki, osoby, czy sytuacje, które jawią się jako "złe", czy wręcz "fatalne", kryją w sobie głębsze dobro. To głębsze dobro ujawnia się - tak wewnątrz, jak i na zewnątrz - dzięki wewnętrznej akceptacji tego co jest.

"Nie opieraj się złu" - jest jedną z najdonioślejszych prawd ludzkości. Dialog:

-Akceptuj to, co jest.

-Naprawdę nią mogę. Poruszyło mnie to i zezłościło.

-To zaakceptuj to, co jest.

-Zaakceptować to, że jestem poruszony i zły? Zaakceptować fakt, że nie mogą zaakceptować?

-Tak. Wnieś akceptację do swojego braku akceptacji. Wprowadź poddanie do swojego nie-poddania. I zobacz, co się wówczas stanie.

Chroniczny ból fizyczny jest jednym z najsurowszych nauczycieli, jakich można mieć. "Opór jest daremny" - brzmi jego przesłanie.

Nic nie może być bardziej normalne, niż niechęć do cierpienia. Jednak, jeżeli potrafisz odrzucić tę niechęć i pozwolisz bólowi być, może zauważysz wówczas subtelne oddzielenie od bólu, niejako przestrzeń pomiędzy tobą i bólem. Wtedy cierpienie jest świadome i zgodne z twoją wolą. Kiedy cierpisz świadomie, ból fizyczny szybko wypala ego, bowiem ego składa się w przeważającej części z oporu. To samo dotyczy skrajnej, fizycznej niepełnosprawności.

"Oddajesz cierpienie Bogu" - to inne określenie tego procesu.
Nie trzeba być Chrześcijaninem, żeby zrozumieć głęboką prawdę zawartą w symbolu krzyża.

Krzyż jest narzędziem tortur. Jest wyrazem ekstremalnego cierpienia, ograniczenia i bezsilności, jakie istotę ludzką mogą spotkać. I nagle ta istota ludzka poddaje się, cierpi z własnej woli, świadomie, co zostało wyrażone słowami:

"Nie moja, lecz Twoja wola niech się spełni".

I wtedy krzyż, instrument tortur pokazuje swoje ukryte oblicze: jest także świętym symbolem, symbolem duchowym.

To, co wydawało się przeczyć istnieniu jakiegokolwiek transcendentalnego wymiaru życia, poprzez poddanie się, staje się brama do niego.

Z tekstów E.Tolle 

Obrazy i fotki Marcina

Podobne artykuły


14
komentarze: 42 | wyświetlenia: 546
12
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1369
10
komentarze: 4 | wyświetlenia: 681
10
komentarze: 6 | wyświetlenia: 413
10
komentarze: 11 | wyświetlenia: 1734
9
komentarze: 4 | wyświetlenia: 411
9
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1102
9
komentarze: 4 | wyświetlenia: 489
9
komentarze: 57 | wyświetlenia: 1575
8
komentarze: 5 | wyświetlenia: 468
8
komentarze: 2 | wyświetlenia: 560
8
komentarze: 8 | wyświetlenia: 243
7
komentarze: 14 | wyświetlenia: 1763
7
komentarze: 3 | wyświetlenia: 206
7
komentarze: 7 | wyświetlenia: 1521
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  podobny,  11 dni temu

- Ha,ha ... więc cierpmy na potegę!
- Co ty, zwariowałeś?! To jakiś nihilizm! Mogą oskarżyć ciebie o sekciarstwo ...
- Nic nie zrozumiałeś. Cierpienie jest czymś tak naturalnym dla człowieka, że nawet odczuwanie dobra jest efektem cierpienia ...
- Pleciesz! Jak dam ci w mordę, to staniesz się lepszy?!
- No jasne!
- Więc cierp ...

Po zadaniu krótkiego sier

...  wyświetl więcej

@podobny: Braciszku ... nie bij bo oddam. To dwa światy. W zewnętrznym sycz i nie daj się. Ale w wewnętrznym - uczuć i myśli, który tylko od Ciebie i tylko od Ciebie zależy nie oceniaj tego co on i ty... Działaj na rzecz dobra spontanicznie a nie po ocenie, analizie, krytyce etc. Ocenianie to sprawa Ego, działanie, mądrość, wola to najwyższe atrybuty człowieka. Uściski. Ale jak zwykle akceptuje i szanuje Twoje Podobne zdanieDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2017 grupa EIOBA. Wrocław, Polska