Login lub e-mail Hasło   

Intuicje

Albert Einstein powiedział kiedyś, że : - "W fizyce ważniejsza od wiedzy jest wyobraźnia".
Wyświetlenia: 670 Zamieszczono 14/01/2018

Mówimy czasem o intuicyjnym poznaniu.

Mówimy, że kobiety i artyści mają intuicję.

Czym jest intuicja?

Intuicja to specyficzny sposób zgadywania. 

Intuicje to prawdy poznane metodą zgadywania.

Intuicje to rozwiązania, których nie umiemy racjonalnie uzasadnić.

O intuicjach mówimy wtedy, gdy dużo wiemy na temat badanego zagadnienia. Dlatego intuicje często są trafne i pomocne w praktycznym działaniu. Posługując się tym co podpowiada intuicja możemy osiągnąć sukces tam gdzie nigdy nie "doliczylibyśmy się" rozwiązania, albo zabrakłoby czasu, żeby odnaleźć racjonalny sposób postępowania. 

Przykładem może być lekarz, który na podstawie zdobytej praktyki zgaduje na jaką  chorobę cierpi pacjent i podejmuje leczenie. Gdyby zlecił przeprowadzenie wszystkich badań diagnostycznych, pacjent mógłby nie dożyć diagnozy.

************************************

Zwyczajne zgadywanie jest wtedy, gdy nic nie wiemy o okolicznościach dotyczących problemu do rozwiązania.

Zwyczajne zgadywanie podlega prostym zasadom rachunku prawdopodobieństwa. Prawdopodobieństwo, że zgadniemy wynik rzutu monetą wynosi 1/2. Prawdopodobieństwo, że zgadniemy wynik rzutu symetryczną sześcienną kostką wynosi 1/6.

************************************

Prawdopodobieństwo uzyskania poprawnego wyniku w sposób intuicyjny może być bardzo duże, ale zawsze jest niepewnym zgadywaniem.

W nauce najczęściej jest tak, że rozwiązania uzyskane w sposób intuicyjny staramy się potwierdzić doświadczalnie lub poprzez przeprowadzenie ścisłego dowodu. Czasem może to trwać setki tal Tak było z tak zwanym Wielkim Twierdzeniem Fermata dotyczącym sumy potęg liczb naturalnych.

Albert Einstein powiedział kiedyś, że : - "W fizyce ważniejsza od wiedzy jest wyobraźnia". - To zdanie to pochwała intuicji i intuicyjnego poznania. Należy je rozumieć w taki sposób, ze poznanie intuicyjne jest pierwotne a wiedza jest wtórna.

Przeczytaj: >>>  Największa zagadka XX wieku. - Kot Schrödingera.

Adam Jezierski

Podobne artykuły


15
komentarze: 7 | wyświetlenia: 8334
21
komentarze: 23 | wyświetlenia: 27165
58
komentarze: 20 | wyświetlenia: 81133
48
komentarze: 31 | wyświetlenia: 9240
14
komentarze: 1 | wyświetlenia: 8022
11
komentarze: 4 | wyświetlenia: 4087
31
komentarze: 8 | wyświetlenia: 58452
27
komentarze: 10 | wyświetlenia: 20831
24
komentarze: 9 | wyświetlenia: 4520
9
komentarze: 15 | wyświetlenia: 4352
24
komentarze: 10 | wyświetlenia: 33290
23
komentarze: 5 | wyświetlenia: 20636
23
komentarze: 10 | wyświetlenia: 18679
22
komentarze: 5 | wyświetlenia: 27455
 
Autor
ArtykułOgólnie definicja intuicji jest ok ...
W RD intuicja oznacza wiedzę świadomości. W tym ujęciu intuicja nie jest zgadywaniem a wiedzą, logika innego poziomu, czyli znajdowaniem odpowiedzi bez logicznych kroków pośrednich. Brzmi to dziwnie ale intuicja nie jest zgadywaniem i nie ma nic wspólnego z prawdopodobieństwem. Jest ZNALEZIENIEM odpowiedzi gdy nie znamy rozwiązania logicznego.

@Koriolan:
W tym artykule piszę o intuicji jako zjawisku.
Definiuje intuicję zgodnie ze znaczeniem występujacym w słowinikach i encyklopediach.

@Adam Jezierski: encyklopedie są różne ... A Ty w swoim artykule zrównałeś intuicję z losowaniem. Ja uważam, że intuicja jest ZNALEZIENIEM rozwiązania pomimo braku możliwości logicznego znalezienia tego rozwiązania.

  Hamilton,  15/01/2018

Intuicja mi podpowiada, że nagłaśniane są przypadki rozwiązań zgodnych z intuicją i ukrywane te które się nie sprawdziły. Prawdopodobieństwo wyliczane na podstawie takich "danych" zaprowadziło cię autorze do powyższych wniosków. Zgaduj - zgadula prawdę ci powie.

@Hamilton Starszy:
Mechanika kwantowa polega na zgadywaniu możliwych (prawdopodobnych) rozwiązań i weryfikacji za pomocą pomiaru.

@Adam Jezierski: " (prawdopodobnych) rozwiązań i weryfikacji za pomocą pomiaru. "
Adamie, co sugerujesz -Pi razy oko- czy calowke ?

@zakrawarski:
Metoda fizyki kwantowej jest jak następuje: - Otwieramy pudełko z kotem Schrödingera i sprawdzamy czy kot jest żywy: ... Przeczytaj >>> http://eiba.pl/446

@Adam Jezierski: jako wybitny fizyk powinieneś mieć zdolność rozróżnienia między zgadywaniem a wyliczeniem prawdopodobieństwa.

@Hamilton Starszy:
Mechanika kwantowa posługuje się rachunkiem operatorowym. Przeczytaj >>> http://eiba.pl/4

@Adam Jezierski: piszesz tam, że "Temat moich badań nad Kotem Schrodingera jest wybitnie rozwojowy…:". I ten rozwój podsunął ci wniosek, że rachunek prawdopodobieństwa i zgaduj zgadule są tożsame. A wyliczanka "entliczek pętliczek" też? Nosi znamiona rachunku operatorowego. Będę zgadywał. Operator "entliczek" z operatorem "pętliczkiem" zrobią na końcu "bęć" Robisz z ludzi "Bęcwałów"?

@Hamilton Starszy:
W fizyce możliwości mamy z wyliczeń a prawdopodobieństwa znamy z doświadczeń.
Nie przejmuj się.
Nie Ty jeden nie rozumiesz teorii kwantów ...-:)

@Adam Jezierski: zachowujesz się tak jak byś spędził kilka lat w CERN-nie na stanowisku koordynatora wielkiego projektu naukowego. A piszesz artykuły na poziomie szkolnej gazetki popularno-naukowej.

@Hamilton Starszy:
Moje zachowania na eioba.pl to pisanie artykułów i bardzo rzadkie odpowiadanie na komentarze. Głównie odpowiadanie na komentarze do moich artykułów. Staram się jak najmniej komentować i oceniać, żeby nie sprowokować hejtu..
538 artykułów i 894 komentarze przez prawie 6 lat.
Gdzie zachowuję się jak koordynator z CERN?Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska