Login lub e-mail Hasło   

Niemcy opuszczą UE bo już ją wydoili

Rośnie społeczne niezadowolenie z waluty euro i tęsknota za powrotem do marki. Czyli reszta UE pozostanie na lodzie z ręka w nocniku
Wyświetlenia: 308 Zamieszczono 19/01/2018

 

Gdy premierem rządu został bankier Mateusz Morawiecki, coraz częściej powracają pytania o przyjęcie przez Polskę waluty Euro. Wielu znanych ekonomistów zwróciło się do Morawieckiego, by ten dogłębnie przemyślał kwestię wejścia Polski do strefy Euro. W rozmowie z dziennikarzem telewizji wPolsce.pl na ten temat wypowiedział się Stefan Kawalec ekonomista, były minister finansów i współautor „planu Balcerowicza”. Z rozmowy z Kawalcem można wyciągnąć jeden wniosek: wejście do strefy Euro to głupota, ponieważ ta waluta to tykająca, niebezpieczna dla krajów europejskich bomba, którą prędko należy rozbroić.

W historii ostatnich kilkudziesięciu lat Europy były dwa wspaniałe sukcesy: Unia Europejska i wspólny rynek. Te sukcesy zapewniły Europie pokój i wzrost gospodarczy, i utrzymanie tych osiągnięć jest dla wszystkich kluczowe. Jednak wspólna waluta, pomyślana jako kolejny krok w integracji, okazała się bardzo poważnym błędem. Wspólna waluta stanowi obecnie jedno z zagrożeń dla funkcjonowania Unii Europejskiej – ocenił Stefan Kawalec.

 

Ekonomista podkreślił, że kraj który pozbywa się własnej waluty popełnia błąd, ponieważ pozbywa się istotnego instrumentu reagowania na zmieniające się warunki ekonomiczne, co było niezwykle istotne chociażby w dobie kryzysu gospodarczego w 2008 roku.

Problem polega na tym, że łatwo jest zrozumieć korzyści płynące z jednej waluty, bo to wiele ułatwia. Nie trzeba wymieniać walut. Nie ma ryzyka kursowego. To ułatwia codzienne życie obywatelom jak i firmom. Natomiast, jak w przypadku szczelin dylatacyjnych w moście, własne waluty pomagają rozładować naprężenia, a jeśli ich nie ma to most od naprężeń może nawet się zawalić – stwierdził ekonomista.

Stefan Kawalec podkreślił, że w ostatecznym rozrachunku waluta Euro przynosi więcej szkód niż korzyści, o czym chociażby świadczą konflikty między Włochami a Niemcami.

– Euro rozsadza ją [Unię Europejską – red.] ponieważ powoduje problemy, które powodują rośnięcie animozji miedzy krajami. Włosi oskarżają Niemców za to, że ich zmuszają do polityki, która powoduje spadek ich PKB. Niemcy uważają, że Włosi są winni wszystkiemu, bo nie chciało im się pracować odpowiednio ciężko i się za bardzo zapożyczyli. Te animozje i konflikty wywołane tym, że nie ma jednej polityki, którą można stosować wobec wszystkich krajów stwarza właśnie to zagrożenie. Kwestia euro to nie jedyny problem, ale jest to problem niepotrzebny. Należy zlikwidować euro i powrócić do walut krajowych – podsumował Stefan Kawalec.

Miejmy nadzieję, ze głos rozsądku ekonomisty od Balcerowicza dotrze do premiera Morawieckiego, który nie zdobędzie się na próbę wprowadzenia Polski do strefy Euro i odebranie w ten sposób skrawków suwerenności.

Źródło: wGospodarc

Podobne artykuły


13
komentarze: 49 | wyświetlenia: 1460
12
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1568
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 1189
11
komentarze: 4 | wyświetlenia: 2034
11
komentarze: 40 | wyświetlenia: 2711
11
komentarze: 17 | wyświetlenia: 2342
10
komentarze: 123 | wyświetlenia: 963
10
komentarze: 81 | wyświetlenia: 2304
10
komentarze: 69 | wyświetlenia: 665
10
komentarze: 20 | wyświetlenia: 1131
10
komentarze: 156 | wyświetlenia: 788
10
komentarze: 3 | wyświetlenia: 522
10
komentarze: 7 | wyświetlenia: 1356
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Włosi mają takie motto życiowe: "Jak ci się coś chce zrobić to usiądź i poczekaj. Po pewnym czasie samo przejdzie." Z euro kłopot mają kraje południowe. Te położone na północy radzą sobie całkiem dobrze. A Włosi gdy mieli swojego lira tygrysem gospodarczym też nie byli. W czasach EWG też byli kulą u nogi.

Niemcy opuszczą UE bo już ją wydoili.....
O dojeniu to ktos z Podhala !?
...
""odebranie w ten sposób skrawków suwerenności""
Suwerennosc zlikwidowal KK, PiS, i Kaczynski.
Suwerennosc w UE jest poparta wspolnota ludzi ktorzy maja te same cele
i dziala dla wspolnego dobra.
Nawet Polsce zafundowali wiele prezentow !

swistak strasznie się martwisz o Europę, ale jak widać niepotrzebnie. Bozia ma ją w opiece. Przypomnę ci coś faflunił 9 lat temu:
http://eiba.pl/b

Swistak - premierem rządu został bankier Mateusz Morawiecki. Pan Stefan Kawalec po odejściu z rządu w 1994 r pracuje nieprzerwanie w bankach i dużych instytucjach finansowych. Też jest bankierem. Pewnie ma rację. Nie słyszałem aby Morawiecki namawiał do przyjęcia euro. Ponadto nie spełniamy kryteriów. Na to potrzebujemy kilku lat i zmiany konstytucji. Nikt w Niemczech nie mówi o wyjściu z Unii. No ...  wyświetl więcejDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska