JustPaste.it

Stalowe beczki po farbach - surowiec wtórny czy odpad niebezpieczny

Co począć z metalowym opakowaniem po farbie, lakierze lub rozpuszczalniku? Materiał, z którego jest wykonane to opakowanie teoretycznie jest surowcem wtórnym.

Co począć z metalowym opakowaniem po farbie, lakierze lub rozpuszczalniku? Materiał, z którego jest wykonane to opakowanie teoretycznie jest surowcem wtórnym.

 

Pozostałości substancji w opakowaniu mogą jednak czynić z tego opakowania odpad niebezpieczny. Czy wiesz, jak ustrzec się przed popełnieniem błędu związanego z klasyfikacją odpadu?

 

Przed klasyfikacją odpadu opakowaniowego sprawdź najpierw dokładnie, czy zawarta w nim substancja posiada właściwości niebezpieczne. Puste opakowanie stanowić będzie odpad o kodzie 15 01 10* jeśli przykładowo zawierało substancję:
  • toksyczną,
  • drażniącą,
  • łatwopalną,
  • która w wyniku kontaktu z wodą, powietrzem lub kwasem uwalniają toksyczne lub wysoce toksyczne gazy,
  • która po zakończeniu procesu unieszkodliwiania może w dowolny sposób wydzielić inną substancję, np. w formie odcieku, która posiada jakąkolwiek spośród cech niebezpiecznych.
Gdzie znajdziesz te dane?

Informacje te znajdziesz w karcie charakterystyki preparatu, która mówi o jego wszystkich właściwościach. W wielu przypadkach zawiera ona również informacje o tym, pod jakim kodem należy przekazać do unieszkodliwienia odpad:
  • pozostałości substancji,
  • opakowania po produkcie.
Rozważna klasyfikacja odpadu może przyczynić się do zminimalizowania kosztów jego zagospodarowania. Dokładna analiza informacji o farbie czy lakierze może zakończyć się stwierdzeniem, że opakowanie stanowi odpad o kodzie 15 01 04, który w wielu przypadkach możesz zbyć odbiorcy z zyskiem. Dotyczy to głównie produktów najnowszej generacji, np. farb i lakierów drukarskich UV.

 

Opakowanie zawierające pozostałości rozpuszczalników organicznych charakteryzujących się właściwościami niebezpiecznymi stanowić będzie odpad o kodzie 15 01 10*, którego przekazanie do odzysku lub unieszkodliwienia wiąże się z poniesieniem przez firmę nakładów pieniężnych. Przechowywanie tych odpadów może skutkować ulotnieniem się do powietrza pozostałych resztek związków organicznych, a tym samym pozbawieniem odpadu właściwości niebezpiecznych.

Jeśli wytwarzasz znaczne ilości takich odpadów, zastanów się nad wykonaniem badań, które pomogą stwierdzić, czy na pewno masz do czynienia z opakowaniowymi odpadami niebezpiecznymi. To może się opłacać!

Podstawa prawna:
Ustawa z 27 kwietnia 2001 r. o odpadach (tekst jedn. Dz.U. z 2007 r. nr 39, poz. 251 ze zm.).

 

Więcej informacji znajdziecie Państwo na stronie: http://quality-management.pl/