Login lub e-mail Hasło   

Modelarstwo kartonowe

Modelarstwo apogeum swojej popularności przeżywało w czasach PRL. Wiele osób z pewnością pamięta czasopisma, w których można było wyciąć papierowy model do sklejenia
Wyświetlenia: 274 Zamieszczono 01/02/2018

Plastikowe modele, które można kupić w zestawach pakowanych w kartoniki jawiły się jako wyższa szkoła jazdy. „Mistrzowie” nie tylko próbowali modyfikować zestawy i tworzyć w zasadzie własne modele. Do tego jeszcze dochodziła nauka malowania. Dzisiaj także łatwo kupić modele, a w większych miastach znajdziemy nawet dedykowane temu hobby sklepy! Co takiego jest w sklejaniu modeli, że przyciąga do dziś zarówno młodych jak i starych?

Modele z kartonu i papieru

Kartonowe modelarstwo w niczym nie ustępuje swoim innym odmianom. Jeśli poświęci się odpowiednio dużo czasu na wymodelowanie bryły, można także za pomocą tektury czy kartony osiągnąć całkowicie obłe kształty. Karton jest także wdzięcznym materiałem do łącznia z innymi technikami. Bez problemu możemy powierzchnię zaszpachlować a potem pomalować farbami. Wprawni modelarze niejednokrotnie osiągają niezwykły realizm swoich prac, pomimo iż powstały z tektury i papieru!

Modelarstwo kartonowe należy raczej do tanich. W zasadzie na początek nie potrzebujemy nic poza arkuszem dobrej tektury, klejem typu Wikol (lub dostępnym za 3 złote klejem Magic, który bije rekordy popularności wśród modelarzy i handmade'rów), nożem do cięcia tektury i nożyczkami. Za ich pomocą może powstać wiele naszych modeli.

Tektura dobra dla początkujących

Jedyną trudnością może być precyzyjne wycinanie poszczególnych elementów, zwłaszcza, jeśli nie mamy wprawy w pracach manualnych lub w operowaniu nożem. Gruba tektura może stawiać spory opór podczas cięcia, nie należy się jednak zrażać. Warto wtedy zacząć od niezbyt grubej tektury 1mm, z którą poradzi sobie każdy. Możemy ją nabyć w bardzo różnych miejscach. Sklepy dla plastyków a nawet dedykowane sklepy modelarskie oferują tego typu asortyment. Jeśli chcemy tekturę kupić naprawdę tanio, warto się zwrócić do miejsc, gdzie produkuje się właśnie karton, tekturę lub odbywa się produkcja opakowań z tektury. Tego rodzaju miejsca zaoferują nam tekturę w korzystnej cenie, bez nakładania sklepowej marży.

Tego rodzaju modelarstwo pozwala nam także na łatwe wynajdywanie kolejnych wzorów oraz łatwą ich modyfikację. Możemy takie wzorniki znaleźć w czasopismach lub po prostu w internecie. Jest znacznie łatwiejsze od tworzenia od postaw plastikowego modelu. W tym wypadku musielibyśmy posiadać dużo narzędzi oraz materiałów, takich jak silikony, tworzywa, formy itd.

Modelarstwo pasjonuje nie tylko z powodu samego sklejania i posiadania ciekawego przedmiotu na półce. Zwykle wiąże się ono z jakąś pasją i chęcią zgłębiania wiedzy. Niektórzy pasjonuje lotnictwo wojskowe, innych elektryzuje architektura, a inni są specjalistami od sklejania modeli łodzi podwodnych albo wyścigowych motocykli, o których opowiedzą wszystko. Jednym słowem, modelarz rzadko bywa nudnym człowiekiem!

Podobne artykuły


105
komentarze: 29 | wyświetlenia: 114185
38
komentarze: 39 | wyświetlenia: 2714
32
komentarze: 9 | wyświetlenia: 4211
32
komentarze: 12 | wyświetlenia: 13147
30
komentarze: 114 | wyświetlenia: 2569
29
komentarze: 21 | wyświetlenia: 2395
28
komentarze: 20 | wyświetlenia: 5995
25
komentarze: 21 | wyświetlenia: 3195
25
komentarze: 30 | wyświetlenia: 4696
24
komentarze: 9 | wyświetlenia: 4231
24
komentarze: 19 | wyświetlenia: 2534
23
komentarze: 12 | wyświetlenia: 5983
23
komentarze: 5 | wyświetlenia: 2768
 
Autor
Artykuł
Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska