Login lub e-mail Hasło   

Katowice miastem ogrodów i… rowerów

Rower jako idealny środek transportu w mieście? Oczywiście! Katowice wychodzą naprzeciw tym, którzy nie są szczęśliwymi posiadaczami dwóch kółek.
Wyświetlenia: 300 Zamieszczono 01/02/2018

Działający od 2015 roku system City by bike pozwala na bezproblemowe wypożyczenie roweru miejskiego. City by bike wchodzi w skład systemów Nextbike, czyli międzynarodowej firmy świadczącej usługi wypożyczania rowerów miejskich, z których można korzystać bez ograniczeń: 24 godziny, 7 dni w tygodniu. Sezon zazwyczaj rozpoczyna się w kwietniu i trwa do listopada.

Wypożyczenie dwukołowca jest bardzo proste. Wystarczy zarejestrować się na stronie Nextbike, utworzyć swoje osobiste konto i uiścić minimalną kwotę inicjalną w wysokości 10 zł. Cała procedura zajmuje 1 minutę. Następnie należy podejść do terminala przy stacji rowerowej, nacisnąć „Wypożycz” i podać numer telefonu komórkowego oraz PIN (który dostajemy w wiadomości SMS). Na ekranie pojawią się wskazówki, wedle których należy postępować. Wybrany przez nas rower zostanie zwolniony. W przypadku, kiedy jest zabezpieczony linką, wystarczy odblokować go kodem do zamka szyfrowego, który otrzymamy na telefon. W momencie, w którym chcemy zwrócić rower, wystarczy wprowadzić go do elektrozamka. Sygnał dźwiękowy potwierdzi, że dokonany przez nas zwrot przebiegł poprawnie. Czasem zdarza się, że brakuje miejsc i jesteśmy zmuszeni zwracany rower przypiąć zamkiem szyfrowym. W takiej sytuacji, po przypięciu roweru, musimy przycisnąć na terminalu „Zwrot” i postępować zgodnie z instrukcją na ekranie.

Wszelkie szczegółowe informacje zamieszczone są na stronie www.citybybike.pl w zakładce „Jak to działa?”.  Na stronie znajdziemy również pełną mapę stacji w Katowicach.

Czy wypożyczenie roweru jest drogie? Wcześniej wspomniana opłata inicjalna, która pozwala nam na korzystanie z wypożyczalni, wynosi 10 zł. Pierwsze 15 minut użytkowania jest całkowicie darmowe. Do godziny korzystania z roweru płacimy 1 zł, dwie godziny to 2 zł, trzy: 3 zł. Jeśli wycieczka rowerowa trwa 4 godziny lub więcej, za każdą nowo rozpoczętą godzinę zapłacimy 4 zł. Ceny nie są wysokie i pozwalają każdemu na skorzystanie z dwukołowca.

Sezon 2017 dla rowerów miejskich w Katowicach był rekordowy i istotny pod wieloma względami. Do dyspozycji było łącznie 284 rowerów. 31 lipca uruchomiono 5 nowych stacji, przedłużono sezon rowerowy do 1 listopada włącznie (pierwotnie z rowerów można było korzystać do 15 października), a liczba zwolenników dwukołowców miejskich urosła do zawrotnej liczby. Sam prezydent miasta, Marcin Krupa, mówił, że „Inwestycja w wypożyczalnie rowerów okazała się strzałem w dziesiątkę. Mieszkańcy chętnie z nich korzystają, zarówno jako ze środka rekreacji, jak i transportu (...)”.

Poniższa infografika to podsumowanie sezonu rowerów miejskich City by bike w Katowicach w 2017 roku:

Rekordowa liczba ponad 20 tysięcy zarejestrowanych użytkowników mówi sama za siebie: projekt rowerów miejskich cieszy się ogromną popularnością. I wciąż przybywa jego wielbicieli. Dlaczego? Bo pozwala na tanie, ekologiczne i wygodne przemieszczanie się po mieście. Stacje ulokowane są również w pobliżu Doliny Trzech Stawów, czy też Parku Śląskiego, w miejscach pełnych zieleni, gdzie można odpocząć od zgiełku miasta i wybrać się na rekreacyjną przejażdżkę. Niektórzy wykorzystują rowery miejskie, aby dojechać do miejsca pracy, do szkoły, czy też na uczelnię.

Co więcej, mieszkańcy w głosowaniu obywatelskim zdecydowali o wprowadzeniu dodatkowych stacji. Od nowego sezonu zostanie ulokowanych 11 wypożyczalni rowerów, w 7 dzielnicach Katowic (w Śródmieściu, Brynowie, Osiedlu Witosa, Bogucicach, Janowie-Nikiszowcu, Kostuchnie i Podlesiu).

Nowy sezon otwiera nowe możliwości. Czy rok 2018 również przyniesie rekordowe wyniki? Wszystko wskazuje na to, że tak. Tymczasem nie pozostaje nic innego, jak cierpliwie czekać na wybuch wiosny, ciepłych dni i pojawienie się rowerów miejskich na stacjach wypożyczeń.

Podobne artykuły


11
komentarze: 22 | wyświetlenia: 823
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 1075
10
komentarze: 11 | wyświetlenia: 691
9
komentarze: 13 | wyświetlenia: 648
9
komentarze: 3 | wyświetlenia: 556
9
komentarze: 27 | wyświetlenia: 445
9
komentarze: 56 | wyświetlenia: 589
9
komentarze: 44 | wyświetlenia: 967
9
komentarze: 0 | wyświetlenia: 822
9
komentarze: 18 | wyświetlenia: 613
9
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1283
8
komentarze: 4 | wyświetlenia: 745
8
komentarze: 18 | wyświetlenia: 819
8
komentarze: 25 | wyświetlenia: 583
8
komentarze: 15 | wyświetlenia: 571
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska