Login lub e-mail Hasło   

Być kowalem własnego losu

Być kowalem własnego losu każdy niby chce... tylko komu by się chciało w kuźni pracować?
Wyświetlenia: 1.623 Zamieszczono 01/02/2018

Być kowalem własnego losu każdy niby chce...

Ale dlaczego mówimy o kowalu?

 Kowal obrabia metal, akceptując jego cechy fizyczne/chemiczne, nie walczy z nimi, nie zaprzecza im tylko je umiejętnie wykorzystuje. Wie że metal łatwy w obróbce nie jest , że trzeba go umiejętnie rozgrzać by stał się plastyczny...

 Obróbka jest długotrwała i stopniowa, wymaga nakładu energii i intensywnego oraz przemyślanego i sensownego działania. 

Mądry kowal zanim zacznie obróbkę wie co chce uzyskać - ma konkretny cel, potem korzysta z wiedzy i doświadczenia aby dobrze zaplanować pracę a następnie ją wykonuje. 

Gdy w trakcie pracy okazuje się że przy zastosowaniu danego materiału i technik się nie da celu wykonać, zmienia materiał i/lub technikę. 

Dysponując tylko danym kawałkiem materiału potrafi ocenić co można z niego zrobić, a próby robienia czego sensu nie mają.

 Są sytuacje gdy kowal wie że potrzebuje pomocnika, umie poprosić o pomoc i wyjaśnić pomocnikowi co ten ma robić aby pomoc była wartościowa...

 Kowal potrafi ciężko pracować i to w ciężkich warunkach...

Aby móc być kowalem własnego losu trzeba być gotowym aby w ogóle być kowalem, tylko komu  by się chciało w kuźni pracować?  Może oddać swój kawałek losu aby ktoś inny go obrobił? 

Może do fabryki wysłać, niech go obrobią na coś co mają w ofercie?

A może nauczyć się kowalskiego fachu i wykuć własny niepowtarzalny los?

Podobne artykuły


23
komentarze: 83 | wyświetlenia: 1342
17
komentarze: 109 | wyświetlenia: 2774
15
komentarze: 8 | wyświetlenia: 1249
14
komentarze: 4 | wyświetlenia: 2588
14
komentarze: 3 | wyświetlenia: 850
14
komentarze: 22 | wyświetlenia: 1808
14
komentarze: 30 | wyświetlenia: 475
13
komentarze: 48 | wyświetlenia: 1252
13
komentarze: 119 | wyświetlenia: 700
13
komentarze: 33 | wyświetlenia: 619
13
komentarze: 15 | wyświetlenia: 1383
13
komentarze: 134 | wyświetlenia: 1669
13
komentarze: 11 | wyświetlenia: 825
13
komentarze: 65 | wyświetlenia: 2537
11
komentarze: 3 | wyświetlenia: 550
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Mozna rowniez pozostac w formie surowj, nieobrobionej !
Niechaj sobie przygodni kowale mloty rozwala !?

  greenway,  01/02/2018

A może by tak spojrzeć na to wszystko inaczej. My to nie tylko nasze ciało i nasz umysł, my posiadamy ciało i posiadamy umysł. I jest on naszym narzędziem przetrwania. Ciało i umysł to pewne formy energii służące do zdobywania doświadczeń w zastanej rzeczywistości i pozwalające jednocześnie tę rzeczywistość kształtować. Jesteśmy Kowalami własnego losu, a to oznacza, że jesteśmy odpowiedzialni za w ...  wyświetl więcej

  noyes,  04/02/2018

@greenway: Buziaki Kochana Green... a Poziomki?

Muszę przyznać, że naprawdę fajnie ujęłaś kwestię kowalstwa własnego losu rozbijając to na czynniki pierwsze.
Swoją drogą - niezależnie kim jesteś, co robisz, jakie masz ambicje - tak jak kowal - to ty kłujesz metal by osiągnał odpowiedni kształt.

  erin,  02/02/2018

Każdy dobry kowal musi mieć swojego mistrza. Bo praca li i jedynie na zasadzie prób i błędów, niekoniecznie sprawi, że sam osiągnie kunszt w stopniu mistrzowskim. Samo kucie metalu bez odpowiedniej techniki zakończy sie porażką. Jesteśmy kowalami własnego losu, ale nikt nie prowadzi własnej kuźni sam.

  trebor1,  02/02/2018

"Bo praca li i jedynie na zasadzie prób i błędów, niekoniecznie sprawi, że sam osiągnie kunszt w stopniu mistrzowskim." - dla każdego "mistrzostwo" oznacza coś innego. dla jednego wielki krok będzie porażką bo chciał zrobić jeszcze większy a dla innego mały krok będzie powodem do świętowania.

" Samo kucie metalu bez odpowiedniej techniki zakończy sie porażką." - porażka będzie tylko wtedy, gdy z tego co zrobiliśmy nie wyciągniemy wniosków na podstawie których moglibyśmy się poprawić.

  greenway,  02/02/2018

@trebor1: Bo my się tu uczymy. Na błędach właśnie. "Errare humanum est, in errore perservare stultum." (Seneka) "Błądzić jest rzeczą ludzką, trwać w błędzie - głupotą." A ile trzeba czasu by poprawić swe błędy? Czy jedno życie wystarczy, by nabyć kunsztu?

@greenway: ... ale, nie musimy wszystkich błędów przerabiać osobiście ? ... czym jest wzajemne zaufanie w naszym życiu, jakie "spoiwo" stanowi ?

  noyes,  04/02/2018

tekst znakomity...Buziaki dla Kowala tych myśli... delikatne. Bo gdybym był młotkowym, to co byś pomyślała?

Jako kowal---taki co to metal kuje---podziwiam...super arykul

  Ewa Ewa,  11 dni temu

Dobry tekstDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska