Login lub e-mail Hasło   

Ważne zmiany ws. podpisywania plików JPK VAT

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://outsourcing-kip.pl/wiadomosci/waz(...)jpk-vat
Osoby fizyczne, które prowadzą działalność gospodarczą, będą mogły korzystać z większych możliwości podpisywania elektronicznego plików JPK_VAT.
Wyświetlenia: 190 Zamieszczono 03/02/2018

Ważne zmiany ws. podpisywania plików JPK VAT

Osoby fizyczne, które prowadzą działalność gospodarczą, będą mogły korzystać z większych możliwości podpisywania elektronicznego plików JPK_VAT – tak wynika z projektu rozporządzenia, który ostatnio opublikowało Ministerstwo Finansów. Pliki można będzie podpisywać także przy użyciu kilku podstawowych informacji osobistych. Planowane jest aby nowy sposób ma być dostępny już przy przesyłaniu plików za styczeń 2018 r.

„Rekomenduje się rozszerzenie technicznych możliwości podpisywania plików JPK_VAT przez osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą. Rekomenduje się zatem wprowadzenie w rozporządzeniu, obok możliwości podpisywania ksiąg przesyłanych za pomocą środków komunikacji elektronicznej kwalifikowanym podpisem elektronicznym albo podpisem potwierdzonym profilem zaufanym, trzeciego sposobu ich podpisywania – dedykowanego wyłącznie dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą” – czytamy w uzasadnieniu projektu.

Nową możliwością będzie zastosowanie innego podpisu elektronicznego, który zapewni autentyczność wysyłanych dokumentów, w tym oczywiście plików JPK_VAT. W praktyce wystarczające ma być tylko wskazanie przychodu z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), imienia i nazwiska, daty urodzenia i numeru NIP podatnika.

Jak wyjaśnia resort finansów, nowy sposób podpisywania wysyłanych plików będzie dostępny już przy składaniu plików JPK VAT za styczeń 2018 r. W efekcie tego osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą nie będą musiały kupować kwalifikowanego podpisu elektronicznego czy wnioskować o utworzenie profilu zaufanego.

Wprowadzenie zmian przewiduje projekt rozporządzenia (z 19 stycznia 2018 r.) Ministra Finansów zmieniającego rozporządzenie Ministra Finansów z 24 czerwca 2016 r. w sprawie sposobu przesyłania za pomocą środków komunikacji elektronicznej ksiąg podatkowych oraz wymagań technicznych dla informatycznych nośników danych, na których te księgi mogą być zapisane i przekazywane.

Rozporządzenie wejdzie w życie dzień po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.

Zobacz więcej informacji http://outsourcing-kip.pl/wiadomosci

Podobne artykuły


42
komentarze: 17 | wyświetlenia: 6525
33
komentarze: 30 | wyświetlenia: 21324
28
komentarze: 29 | wyświetlenia: 17923
29
komentarze: 15 | wyświetlenia: 22347
26
komentarze: 34 | wyświetlenia: 22921
25
komentarze: 10 | wyświetlenia: 22668
19
komentarze: 12 | wyświetlenia: 21520
17
komentarze: 16 | wyświetlenia: 19134
17
komentarze: 9 | wyświetlenia: 4736
17
komentarze: 6 | wyświetlenia: 10738
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy






Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska