Login lub e-mail Hasło   

Nauka nie odpowie na wszystkie pytania

Są tacy, którzy uważają naukę za inną odmianę magii. Ich zdaniem lepszą od pozostałych.
Wyświetlenia: 493 Zamieszczono 06/02/2018

.

Jednym z symptomów kryzysu nauki, jest masowy powrót do myślenia magicznego.

Wraca astrologia, ezoteryka, okultyzm. Stare religie przeżywają renesans, a ci, którym one nie wystarczają, tworzą nowe religie. Wyznawców nie brakuje, nawet wśród naukowców. Oznacza to, że ludzie intuicyjnie odrzucają zapewnienia, że nauka wyjaśni człowiekowi świat i samego siebie.
Większość systemów magicznych zawiera odpowiedzi na wszystkie pytania.

Fakt, że niektóre z tych odpowiedzi są absurdalne, nie zraża wyznawców. Jeżeli nawet coś zauważą, zwracają się ku innemu rodzajowi magicznego myślenia.

Jedną z przyczyn porażki (a może klęski) nauki jest to, że bardzo wielu ludzi związanych z nauką, w tym także tych, którzy mieli rzeczywiste osiągnięcia, czyli uznanych autorytetów, widzi szansę, że nauka odpowie na wszystkie pytania.

To oznacza, że uważają naukę za inną odmianę magii. Ich zdaniem lepszą od pozostałych. 

Nadzieja na odpowiedź ma konkretną wartość handlową i łatwo ją zamienić na pieniądze, a te z kolei na inne dobra komercyjne. Adresaci tej reklamy nie wiedzą, podobnie jak znaczna część słabo wykształconych naukowców, że twierdzenie o nieograniczoności poznania jest nienaukowe. Co więcej, jest sprzeczne z nauką.

Już niedługo minie sto lat od czasu, gdy Kurt Gödel udowodnił twierdzenie o niezupełności, od dawna wypisane na sztandarach sceptyków jako hasło: - Nie wiecie i nie będziecie wiedzieli (ignoramus et ignorabimus). W nowoczesnym ujęciu twierdzenie Gödla brzmi: Istnieją problemy nierozstrzygalne. Oczywiście, nie będziecie wiedzieli wszystkiego, choć możecie wiedzieć dużo i coraz więcej.

Kurt Gödel podał ścisły dowód tego twierdzenia, który nie budzi żadnych wątpliwości.

Twierdzenie Gödela jest (moim zdaniem) największym osiągnięciem nauki XX wieku,

Przeczytaj: >>> Całej prawdy nigdy nie poznacie

.

Adam Jezierski

.

Podobne artykuły


8
komentarze: 30 | wyświetlenia: 1056
8
komentarze: 0 | wyświetlenia: 1129
7
komentarze: 13 | wyświetlenia: 653
7
komentarze: 5 | wyświetlenia: 346
6
komentarze: 81 | wyświetlenia: 1725
6
komentarze: 70 | wyświetlenia: 306
6
komentarze: 22 | wyświetlenia: 660
6
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1138
5
komentarze: 0 | wyświetlenia: 338
124
komentarze: 52 | wyświetlenia: 142902
119
komentarze: 23 | wyświetlenia: 245514
 
Autor
Artykuł  px2195,  03/06/2020

Kurt Godel udowodnił że umysł nie jest mózgiem

  Hamilton,  03/06/2020

@px2195: łał - są tacy, którym mózg wcale nie jest potrzebny. Wystarczy im to na czym siedzą przed klawiaturą i palec. A jak ich palec zaboli walą głową po klawiszach.

Jedną z przyczyn porażki (a może klęski) nauki jest to, że bardzo wielu ludzi związanych z nauką, w tym także tych, którzy mieli rzeczywiste osiągnięcia, czyli uznanych autorytetów, widzi szansę, że nauka odpowie na wszystkie pytania.

Większość systemów magicznych zawiera odpowiedzi na wszystkie pytania.
Fakt, że niektóre z tych odpowiedzi są absurdalne, nie zraża wyznawców. Jeżeli nawet coś zauważą, zwracają się ku innemu rodzajowi magicznego myślenia.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska