Login lub e-mail Hasło   

Sztuczna macica i równouprawnienie

Wprowadzenie i upowszechnienie sztucznej macicy to kamień milowy medycyny
Wyświetlenia: 1.937 Zamieszczono 10/02/2018

W Polsce po raz kolejny rozgorzało aborcyjne bicie piany, które i tak niczego w przedmiotowej sprawie nie zmieni. Status prawny jest najmniej ważny przy podejmowaniu decyzji o losach niechcianej ciąży.

Prawo do legalnej i bezpiecznej aborcji związane jest z kwestią równouprawnienia. Trudno jednak mówić o równouprawnieniu w dziedzinie prokreacji. To kobiety zachodzą w ciążę i rodzą, ale dzięki coraz skuteczniejszej antykoncepcji ich życie nie jest już zdeterminowane biologią.

Ubolewających nad tym faktem konserwatystów czeka niebawem wielki wstrząs. Jak zwykle,  powodów do niego dostarczy postęp naukowo-techniczny.

Od jakiegoś czasu trwają prace nad stworzeniem sztucznej macicy, w której możliwy będzie rozwój już od zarodka. Zarodek prawdopodobnie powstanie w wyniku zabiegu In vitro, więc cały proces odbędzie się poza organizmem kobiety. Pamiętajmy, że współczesna medycyna nie zapewnia kobietom pełnego bezpieczeństwa. Nawet w wysoko rozwiniętych krajach dochodzi do zgonów podczas ciąży i porodu. 

Zapewne na początku zastosowanie urządzenia ograniczone zostanie do niektórych tylko sytuacji, na przykład w przypadku ciąży pozamacicznej lub zagrożenia zdrowia czy życia  matki.

Oczywiście nieunikniona jest ideologiczna wrzawa, która towarzyszyła niemal każdemu ludzkiemu wynalazkowi. Dla nawiedzonych konserwatystów szczególnie bolesne były i są zmiany dotyczące kobiet. Polkom nawet teraz, w XXI wieku odmawia się znieczulenia okołoporodowego, chociaż ordynowano je już w czasach królowej Wiktorii.

Nie mam wątpliwości, że sztuczna macica jako prokreacyjna norma to tylko kwestia czasu. Umożliwi przecież pełny monitoring i szybką interwencję.

Ciekawią mnie potencjalne  społeczno-obyczajowe skutki tego medycznego przełomu. Kobiety i mężczyźni będą mieli podobny udział w prokreacji - jako dawcy materiału do stworzenia zarodka. Już dzisiaj istnieje możliwość pobrania i zamrożenia komórek w najbardziej optymalnym wieku. Nie zapominajmy też, że oparte na komórkach macierzystych technologie i inżynieria genetyczna znacznie wydłużą średni ludzki wiek .

Być może nastąpi nawet zmiana nomenklatury i słowa "macierzyństwo" i "ojcostwo" zastąpi po prostu "rodzicielstwo" a takie określenia, jak "bijący zegar biologiczny" odejdą do lamusa.

Pracodawcy nie będą postrzegać kobiet przez pryzmat potencjalnej ciąży. Dzielenie się rodzicielskimi obowiązkami ma miejsce już dzisiaj. Dlatego zapewne szanse na rynku pracy zostaną wyrównane.

Wprowadzenie i upowszechnienie sztucznej macicy to kamień milowy medycyny.

 

Alicja Minicka

Podobne artykuły


18
komentarze: 130 | wyświetlenia: 2848
13
komentarze: 53 | wyświetlenia: 1094
13
komentarze: 5 | wyświetlenia: 951
12
komentarze: 70 | wyświetlenia: 997
12
komentarze: 283 | wyświetlenia: 622
11
komentarze: 37 | wyświetlenia: 686
11
komentarze: 137 | wyświetlenia: 840
11
komentarze: 3 | wyświetlenia: 1838
10
komentarze: 97 | wyświetlenia: 542
10
komentarze: 9 | wyświetlenia: 631
10
komentarze: 57 | wyświetlenia: 983
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  gnostyk,  10/02/2018

@Alicja Minicka Witaj Alu, plus za profesjonalny artykuł bo sama idea nie wzbudza moich
emocji, nie dla tego że jestem zagorzałym konserwatystom, postępu cywilizacyjnego
nie sposób zatrzymać, " Seksmisja" staje się faktem. Wybór będzie należał do młodych,
niech oni decydują. Pozdrawiam Alu :)

  Hamilton,  10/02/2018

"Polkom nawet teraz, w XXI wieku odmawia się znieczulenia okołoporodowego". Klauzula sumienia nie pozwala. Napisano w piśmie:
16 Do niewiasty powiedział: «Obarczę cię niezmiernie wielkim trudem twej brzemienności, w bólu będziesz rodziła dzieci, ku twemu mężowi będziesz kierowała swe pragnienia, on zaś będzie panował nad tobą».
U nas nie przejdzie. Jak to swistak przeczyta dostanie zawału, a ty Alicjo trafisz na indeks artykułów zakazanych.

Ciąża nie będzie już udręką dla kobiety. Władza przejmie sztuczne macice i będzie produkować obywateli, a potem pewnie wychowywać, bo czemu rodzice czy obywatele mieliby się tym męczyć? Obcieraniem tyłka dzieciakowi, słuchaniem płaczu po nocach. Dziś już nie ma bliskości w wielu rodzinach. To nie wiem, czy to jest dobry pomysł.

  Hamilton,  10/02/2018

@Janusz Nitkiewicz: Od zarania wieków człowiek tworzy narzędzia i je stosuje. Narzędzie jest tylko narzędziem i nie podlega ocenie moralnej. Sposób jego użycia podlega dopiero tej ocenie. Ten sam skalpel może uratować życie albo zabić. W III rzeszy kobiety zapładniali SS-mani w celu produkcji nowych oddanych Hitlerowi kadr.

@Janusz Nitkiewicz:
Dla kobiet na pewno jest dobry. Spytaj taką, która straciła upragnione dziecko, bo jej ciąża okazała się pozamaciczna. Spytaj rodzinę Agaty Mróz i kobiety, które staja przed dylematem - ciąża czy chemioterapia?
Ponadto, Państwo i bez tego urządzenia może przejąć władzę nad ludźmi już od urodzenia. Tak się dzieje w każdym kraju z władza totalitarną.
Matka ad ...  wyświetl więcej

Alicjo nie bądź feministką ponieważ:
- prawo do wykształcenia i wygłaszania własnych poglądów uwłacza twojej godności,
- twoja prawdziwa tożsamość własności mężczyzny będzie zagrożona,
- dostęp do edukacji wypaczy twoją moralność,
- możliwość bycia samodzielną jednostką cię ośmieszy i poniży,
w zamian zyskasz wiele wdzięczności :
- proboszcza,
- ojca dyrektora,
- ks. Oko i
- Mariana Kowalskiego.

@Hamilton Starszy:
Wdzięczność wymienionych osobistości jest bezcenna. Wybór zatem oczywisty :)
Niektórzy złośliwcy twierdzą, że konserwatyści, marzący o patriarchacie, po prostu boją się kobiet.
Nowe zawsze budzi lęk i na tym lęku można bazować, snując apokaliptyczne wizje.
Warto jednak pamiętać o kobietach i dzieciach, które straciły niepotrzebnie zdrowie (np. porażenie mózgowe) lub życie, bo nawiedzony lekarz kierował się ideologią a nie nauką.

@Alicja Minicka: Biblię wymyślili pasterze. I wiedzieli, że jak mają jednego barana i dziesięć owiec to mają stado, jak mają dziesięć baranów i jedną owcę to mają g... Tak powstał patriarchat. He he, z punktu widzenia biologii jesteśmy
potrzebni, ale bez przesady. To trochę boli.

  lilith123  (www),  10/02/2018

Nowy wspaniały świat...

  trebor1,  12/02/2018

Jaki piękny opis przerażających darów nauki!

@trebor1:
Co Cię tak przeraża? Pytam serio. Plusa masz ode mnie :)

  trebor1,  12/02/2018

@Alicja Minicka: automatyzacja i odgórna kontrola porodów :-)
Poza tym jestem tradycjonalistą uważającym, że w przyrodzie nic nie dzieje się bez przyczyny a działania człowieka właśnie zmierzają ku odwróceniu przyczynowości.

Dzięki za plusa - na artykuł też zagłosowałem ze względu właśnie na opis sytuacji ;-)

@trebor1:
Już od kilkunastu tysięcy lat żyjemy w coraz bardziej zaawansowanych technologicznie cywilizacjach, które uniezależniają nas od natury. Istotą medycyny jest ingerencja w naturę. Czy w przypadku ataku wyrostka lub ropnia na dziąśle zdasz się na naturę? Jesteś zaszczepiony? Ze złamaną kończyną będziesz chodził czy zajmie się Tobą ortopeda? Oślepniesz w wyniku zaćmy czy poddasz się z ...  wyświetl więcej

@Alicja Minicka: Jesteśmy częścią natury, nie ma takiej możliwości by się od niej uniezależnić ...
Jeśli będziemy z naturą wojować to zginiemy, medycyna powinna się uczyć jak naturze nie przeszkadzać podczas procesów zdrowienia. Części najbardziej zaawansowanych technologicznie robotów same się nie zrastają ani nie goją ...

  trebor1,  12/02/2018

@Alicja Minicka: Zweryfikuję na podstawie tego co napisałaś swoją postawę ;-)

Teraz tak - napisałem, że jestem tradycjonalistą. Ale nie napisałem, że skrajnym - to jest istotne.
Uważam się za człowieka postępowego - to też jest istotne dla dalszych rozważań :-)

W związku z tym - rozwój nauki nie jest oderwany od natury gdyż to czym dysponujemy a co odrywa nas od "Ziemi" jest

...  wyświetl więcej

@pokrzywiony:
A gdzie wyczytałeś o wojowaniu z naturą?
Ja pisałam o ingerowaniu w naturę. To nie to samo. Nieładnie imputować.

@Alicja Minicka: Nieodpowiedzialne ingerowanie w naturę jest równoznaczne z wyzywaniem natury na pojedynek, tak to działa nic na to nie poradzę :)
Natura z otaczającą rzeczywistością radzi sobie od miliardów lat, a jakie my mamy w tym względzie doświadczenie ?

"nie umiem sobie tego wynalazku zestawić z małżeństwem/parą zupełnie zdrowych ludzi, którym nic nie zagraża."
Mimo, iż jestem za równouprawnieniem, muszę zaprotestować. Ciąża i poród na pewno nie zagrażają ojcu.
W przypadku kobiety ciężarnej nie ma do końca pewnej diagnostyki i matki i dziecka. Dlatego nie można wykluczyć, że kobieta przypłaci sprawę utratą zdrowia lub nawet życia. D ...  wyświetl więcej

@pokrzywiony:
Co masz na myśli, pisząc o nieodpowiedzialnym ingerowaniu w naturę? Bez konkretów to tylko hasełko.

@Alicja Minicka: "Mimo, iż jestem za równouprawnieniem, muszę zaprotestować. Ciąża i poród na pewno nie zagrażają ojcu. " ... fizycznie nie, ale w przypadku związku uczuciowego czy tylko taką korelacje należy rozważać ?
Byłaś kiedyś z kimś mocno uczuciowo związana, czy wiesz jakie ślady i zranienia zostawia choroba albo śmierć kogoś bliskiego, zwłaszcza kiedy ma się w tym pewien udział ?

@pokrzywiony:
Chyba sam sobie zaprzeczasz. Przecież przedmiotowe urządzenie uchroni ojca od przeżywania śmierci czy choroby kobiety czy dziecka. Przypominam, że ciąża i poród nawet w rozwiniętych krajach kończą się tragicznie dla niektórych kobiet i dzieci.

@Alicja Minicka: Ingerowanie w łańcuch życia nie jesteśmy w stanie przewidzieć skutków tej ingerencji, a z tym też idzie, że też nie będziemy w stanie naprawić błędu jaki popełnimy ingerując w naturalny łańcuch życia. Zrozum to nie my panujemy nad naturą :)

  trebor1,  12/02/2018

@Alicja Minicka: Nawet nie wiem co napisać.

Chyba wolałbym zakupić humanoida niż spędzić życie z kobietą, która chciałaby być "facetem" dla idei bezgranicznego równouprawnienia. Mentalnie można by się poczuć gejem w takim związku.

Gdyby natura "chciała", by człowiek był istotą jednopłciową o jednakowych predyspozycjach - pewnie by tak było.

Raz jeszcze podkreślam - rozumiem

...  wyświetl więcej

@Alicja Minicka: "Chyba sam sobie zaprzeczasz. Przecież przedmiotowe urządzenie uchroni ojca od przeżywania śmierci czy choroby kobiety czy dziecka. " ... Tylko jaki sens ma przedmiotowe życie ?

@Alicja Minicka: "Przypominam, że ciąża i poród nawet w rozwiniętych krajach kończą się tragicznie dla niektórych kobiet i dzieci." ... czy słowo "niektóre" ma wyznaczać powszechną regułę do stosowania ?

@trebor1:
Cytuję: "z kobietą, która chciałaby być "facetem" dla idei bezgranicznego równouprawnienia."
Wybacz, ale co to za brednie?
Od strony medycznej to urządzenie ma chronić życie i zdrowie kobiet i dzieci. Oddziel ten cel (przyświecający jego twórcom) od skutków społeczno-obyczajowych, które są nieuniknione.
Twoje "zrozumienie" nie ma nic do rzeczy. Upowszechnienie ...  wyświetl więcej

@pokrzywiony:
Najpierw piszesz tak:
"Byłaś kiedyś z kimś mocno uczuciowo związana, czy wiesz jakie ślady i zranienia zostawia choroba albo śmierć kogoś bliskiego, zwłaszcza kiedy ma się w tym pewien udział ?"
A później:
" czy słowo "niektóre" ma wyznaczać powszechną regułę do stosowania ?"

A gdyby do tych "niektórych" należała bliska Ci osoba, czy Twoje cierpien

...  wyświetl więcej

@Alicja Minicka: "Wybacz, ale co to za brednie? " ... wybacz że poczułaś się zaatakowana, pewne sprzeczności wynikają z rozważań które polegają na patrzeniu na poruszony problem z różnych perspektyw nie tylko z tej jednej jedynej wydającej się za słuszną. Dziecko to nie miso którego można kupować dla samospełnienia, pewne powody niezachodzenia w ciąże nie są niezasadne, pomimo że nie zawsze są jas ...  wyświetl więcej

@Alicja Minicka: Czasem chęć posiadania dziecka na siłę powoduje cały łańcuch cierpień, podobnie jak taki łańcuch cierpień jest inicjowany chęcią utrzymania kogoś na siłę przy życiu. Postrzegasz pozorne sprzeczności, zresztą to jest naturalne u osoby która swoje myślenie ukształtowała w oparciu liniowe łańcuchy przyczynowo skutkowe.
"A gdyby do tych "niektórych" należała bliska Ci osoba, cz ...  wyświetl więcej

@pokrzywiony:
Co te wywody mają wspólnego z artykułem? Gdzie tu mowa o kupowaniu dziecka? Z omawianym urządzeniem i tak kobieta i mężczyzna są nadal dawcami życia.
Przypominam, że świadome planowanie macierzyństwa jest możliwe od kilkudziesięciu lat.
A takie kwestie jak sens i zasadność pozostają do rozstrzygnięcia indywidualnego. Przekonanie, że Twoje własne są najlepsze dla wszystkich bez wyjątku to dopiero pycha.

@Alicja Minicka: A co sztuczna macica ma wspólnego z niechcianą ciążą albo aborcją ?

@END:
To taka zakamuflowana hipokryzja. Biadolić ma prawo ktoś z dżungli, bez komputera, Lidla, itp. Ktoś, kto żyje w zgodzie z naturą. Ale naplusowałam Pokrzywionemu, bo lubię dyskutować :)

@Alicja Minicka: "Przekonanie, że Twoje własne są najlepsze dla wszystkich bez wyjątku to dopiero pycha." Nie napisałem negacji ani czegoś jedynie słusznego, zaleciłem więcej pokory podczas rozważań tematów mających wpływ na przyszłe pokolenia, masz też prawo się ze mną nie zgadzać.

@Alicja Minicka: "To taka zakamuflowana hipokryzja. Biadolić ma prawo ktoś z dżungli, bez komputera, Lidla, itp. " ... ok skoro tak, to z innej beczki o osiągnięciach cywilizacji. Postawmy takie pytanka, co się stanie ze zdrowym człowiekiem jeśli ten zacznie korzystać z wózka inwalidzkiego ? ... a teraz co jest rzeczywistym powodem problemów z donoszeniem ciąży ?
Czy oby te nasze ludzkie obawy i źle ukierunkowane asekuranctwo nam nie szkodzą ?

@pokrzywiony:
Po pierwsze - wyrównałam Ci minusa.
Po drugie - o aborcji pisałam w kontekście praw kobiet a nie w związku z tym urządzeniem.
Metody antykoncepcji są coraz skuteczniejsze. To rządzenie + możliwość zdeponowania komórek jajowych i plemników otwierają szereg innych opcji. Nie napiszę jakich, bo nie chcę Cię szokować.:)

@Alicja Minicka: Ok, spróbujmy teraz wybiec w przyszłość taką w której już wszystko co istnieje jest pod naukową kontrolą, czy w takich okolicznościach człowiek nie zacznie walczyć z technologiami które sam stworzył ?
Czy potrafiłabyś się podporządkować życiu które opisujesz ?
Jaki masz stosunek do sztucznej inteligencji ?

@Alicja Minicka: "To rządzenie + możliwość zdeponowania komórek jajowych i plemników otwierają szereg innych opcji. Nie napiszę jakich, bo nie chcę Cię szokować.:)"
...
Oglądałem kiedyś takie rozważania na temat deponowania komórek jajowych, tak by w przyszłości można było zdecydować się na Dziecko, a młodzieńczą energie spożytkować na robienie kariery w korporacji. Co o tym myślisz ?

@pokrzywiony:
"Czy oby te nasze ludzkie obawy i asekuranctwo nam nie szkodzą"
W pewnym sensie tak. W dżungli przeżyłby specjalnie do tego przygotowany survivalowiec, klasyczny mieszczuch na pewno nie.
W naturze szanse na przeżycie mają tylko najsilniejsze osobniki, słabsze są eliminowane. Tego chcesz?
Sztuczne środowisko, które stworzył człowiek umożliwia przeżycie takż ...  wyświetl więcej

@Alicja Minicka: Pojęcie silniejszy czy słabszy w naturze jest dość płynne, jakie są Twoje kryteria oceny siły ?

@pokrzywiony:
"Oglądałem kiedyś takie rozważania na temat deponowania komórek jajowych, tak by w przyszłości można było zdecydować się na Dziecko, a młodzieńczą energie spożytkować na robienie kariery w korporacji. Co o tym myślisz?"
Jestem za :) Może akurat nie kariera w korporacji a co innego, ale generalnie jestem na tak :)
Co do sztucznej inteligencji - sam z niej korzysta ...  wyświetl więcej

@Alicja Minicka: "Co do sztucznej inteligencji - sam z niej korzystasz. " ... mało tego, sam się też zajmuje elektroniką i programowaniem różniści. Co nie zmienia faktu narastających obaw co do ludzi, którzy korzystają z osiągnięć technologicznych i naukowych.
Takie tam zawody w tworzeniu algorytmów sztucznej inteligencji ...
http ...  wyświetl więcej

@pokrzywiony:
"Pojęcie silniejszy czy słabszy w naturze jest dość płynne, jakie są Twoje kryteria oceny siły ?"
Mówimy o prawdziwej naturze czy tej z kreskówek Disneya?

@Alicja Minicka: Prawdziwej jaką zaobserwowano podczas procesu ewolucji ... :)

@pokrzywiony:
"chyba nie do końca jesteś świadoma tego co się dzieje i dokąd to zmierza ?"
Uważam, że z tak głęboką świadomością i bezbłędna wiedzą na temat przyszłości powinieneś rozważyć przeprowadzkę do dżungli. Po co Ci tyle stresów? :)
Naprawdę przestraszył Cię ten piesek?

@Alicja Minicka: Nie piszę o konieczności popadania w skrajności, ale o pewnych obawach związanych z technokratyczną przyszłością. Co powiesz na to że ludzie pomimo takiego postępu umierają na dawno już rozpoznane choroby ?
Chciałabyś żyć będąc plastikową formą ściśle zaprogramowanego robota ?

@Alicja Minicka: "Naprawdę przestraszył Cię ten piesek?" ... ten piesek nie ale młoda japonka kochająca się z humanoidem to już mnie przeraża :)

@Alicja Minicka: To z tą kamerą na wysięgniku jest ciekawym rozwiązaniem ...
https://www.youtube.com/watch?(...)XqQgHYY
Muszę kończyć, dzięki za interesującą rozmowę :)

@pokrzywiony:
"młoda japonka kochająca się z humanoidem to już mnie przeraża :)"
A facet z gumową lalą to chyba żadna nowość, też Cię przeraża? Bo chyba nie chodzi o rodzaj użytego materiału :)

@Alicja Minicka: Też, miłego wieczorku :) Nie po to mamy krew i kości by szczęścia w plastiku szukać.

@pokrzywiony:
Lubisz moralizować :)

@Alicja Minicka: Co nasza wymiana zdań ma wspólnego z moralnością, z upodobniani owszem ale z moralnością ?
Coś za bardzo cyfrowo patrzysz na rzeczywistość tak 0/1' kowo. Widocznie masz ku temu jakiś powód o który nie będę wypytywał ;)

@trebor1: https://www.youtube.com/watch?(...)lmgmDJE ... taka wizja przyszłości może być ciekawa ?
https://www.youtube.com/watch?(...)APkkyHs

@Alicja Minicka: dużo w tym racji co piszesz - nie ma co bić piany nad czymś na co kompletnie nie ma się wpływu. Można jedynie czekać i przyglądać się nad postępem nauki. Do póki pewne rzeczy są możliwością a nie przymusem - każdy zdecyduje za siebie ;-)

https://kobieta.onet.pl/dzieck(...)3wzw2q3

... i po co ten postęp ? ... uczyć tak by zabrać czas, siły i niczego nie nauczyć, po co to ?

@pokrzywiony:
Polska szkoła i postęp?! Wolne żarty.

@Alicja Minicka: Dzieciom i rodzicom wesoło nie jest, jak tak dziś patrze to dochodzę do wniosku że miałem sporo szczęścia ...Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska