JustPaste.it

Drewno kominkowe – na co zwracać uwagę?

Kilka słów o drewnie kominkowym i opałowym

Kilka słów o drewnie kominkowym i opałowym

 

Drewno kominkowe – z drzew liściastych czy iglastych?

Drewno z drzew liściastych czy iglastych? To chyba pierwszy problem, który pojawia się podczas zakupu drewna do kominka. Aktualnie w Polsce zdecydowanie przeważają lasy iglaste nad liściastymi (w przybliżeniu jest to stosunek 3 do 1) z jednym dominującym gatunkiem, sosną. Drewno sosnowe jest najbardziej dostępne, dlatego wśród użytkowników kominków może występować nieodparta pokusa palenia właśnie tym gatunkiem drewna. Cytując klasyka chciałoby się powiedzieć „nie idźcie tą drogą”. Już wyjaśniamy dlaczego. Drewno pochodzące z drzew iglastych zawiera w swoim składzie dużą ilość żywicy, która podczas spalania „strzela” zanieczyszczając zarówno wnętrze kominka – a w przypadku kominków o otwartej konstrukcji – także najbliższe otoczenie

 

Wilgotność drewna kominkowego i jego przechowywanie

Wilgotność to chyba najważniejszy parametr jeśli chodzi o drewno kominkowe. Świeżo ścięte drzewo może zawierać w swoim składzie nawet do 80% wody (oczywiście zależy to także od tego kiedy zostało ścięte; najlepszą porą jest zima, drzewa zawierają wtedy najmniej wilgoci). Wilgotne drewno kominkowe źle się pali, dając przy tym dużą ilość dymu z wysoką zawartością pary wodnej, co prowadzi do zanieczyszczenia kominka i przewodu kominowego oraz skrócenia ich żywotności.

 

Jaki gatunki drewna do kominka?

We wcześniejszej części artykułu wspomnieliśmy Wam, że najlepiej wybierać drewno pochodzące z drzew liściastych, ale warto dodać również, że pomiędzy poszczególnymi gatunkami też występują różnice, na przykład pod względem gęstości. To bardzo ważny czynnik, który jest bezpośrednio związany z ilością ciepła jaką można uzyskać. W skrócie: im wyższa gęstość, tym więcej ciepła, dlatego do kominka należy wybierać przede wszystkim drewno twarde, takie jak np. grab, buk, dąb czy brzoza.

 

Gdzie kupić?

Jeśli zamierzacie przygotować drewno do kominka sami możecie kupić je np. w nadleśnictwie. Będzie taniej, ale trzeba liczyć się z tym, że takie drewno trzeba będzie także pociąć, porąbać oraz zostawić nawet na dwa lata do przeschnięcia. Można udać się także do tartaku lub do składu budowlanego

 

Jak płonie drewno?

Na zakończenie jako ciekawostkę dorzucamy Wam jeszcze trochę informacji o tym jak wygląda spalanie drewna. Zanim pojawi się płomień woda zawarta w drewnie musi odparować. Dopiero po tym temperatura drewna może przekroczyć 100º C, a gdy osiągnie 150º C zaczynają płonąć żywice, olejki oraz garbniki zawarte w drewnie. Rozpoczyna się rozkład celulozy i ligniny, które częściowo zamieniają się w substancje lotne zapalające się w 250º C.

 

Źródło: http://kochambudowac.pl/drewno-kominkowe/